fbpx

Hrozby internetu

NEBEZPEČNÉ EMAILY UŽ DNES NEJSOU RIZIKEM JEN PRO STÁTNÍ ORGANIZACE NEBO VĚTŠÍ KORPORACE, ALE STÁVAJÍ SE HROZBOU
PRO KAŽDÉHO Z NÁS. HACKEŘI. 

Hacker neboli White hat, je počítačový specialista  nebo programátor 

s detailními znalostmi fungování systému. Dokáže ho výborně používat
a velmi dobře se v něm orientovat. 

Cracker (Black hat) je označení pro hackera, který upravuje počítačové programy a systémy s úmyslem získat z toho nějaký profit. Může se jednat o důležité informace nebo finanční zisk. 

V médiích je často zaměňován pojmem hacker.

TECHNIKY CRACKERŮ

Skenování portů

Technika velmi rozšířená mezi začínajícími crackery. Útočník zjistí, které porty jsou v daném počítači přístupné a čísla, na kterých porty pracují. Získané informace využívá ke zjištění slabých míst a následnému útoku.

Prolamování hesel

Jedná se o způsob získávání hesel, se kterými bylo manipulováno v určité činnosti, například přihlašování na e-mail nebo kopírování, s úmyslem tato hesla využít pro další nekalé praktiky.

Zachytávání paketů

Metoda vznikla od stejnojmenného programu, který slouží pro zachytávání paketů při přenosu po síti. Z paketů lze vyčíst např. heslo či přístupová práva.

Phishing

Jedná se o podvodnou techniku sloužící k získávání citlivých údajů, jako jsou hesla, čísla kreditních karet apod. K nalákání důvěřivé veřejnosti komunikace předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, aukčních webů, on-line platebních portálů, úřadů státní správy nebo od IT administrátorů.

Trojský kůň

Jedná se většinou o samostatný program, který se tváří užitečně – například hra, spořič obrazovky nebo nějaký jednoduchý nástroj. Časté jsou spořiče obrazovky s erotikou nebo pornografií.  Tato funkčnost slouží ale pouze jako maskování záškodnické činnosti, kterou v sobě trojský kůň ukrývá.

Počítačový virus

Jako virus se v oblasti počítačové bezpečnosti označuje program, který se dokáže sám šířit bez vědomí uživatele. Dokáže se rozmnožovat ve spustitelných souborech či dokumentech.

Počítačový červ

Počítačový červ je v informatice specifický počítačový program, který je schopen automatického rozesílání kopií sebe sama na jiné počítače za účelem převzetí systému.

Keylogger

Software, který umožňuje snímat stisknuté klávesy od uživatele. Výsledky jsou zaznamenávány do textových souborů a následně mohou být odeslány v určitém časovém intervalu např. na e-mail útočníka. 

Jak poznat nebezpečný e-mail a na co si dát pozor?

Co dělat v případě podezření na nebezpečný e-mail?

Více se dočtete v čísle 3/2020 My50+

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
 • Životopis – jak na něj

  Životopis je vaše vstupenka na pracovní pohovor. Je to sumář  vašeho vzdělání, zkušeností, schopností a dovedností. Je to podklad, který zasíláte personalistovi, pokud se u něj hlásíte  na volnou pracovní pozici. Je to vaše vizitka, skrze kterou se snažíte zaujmout, abyste ukázala, že  se na vypsanou pozici hodíte. Na základě vašeho životopisu se  personalista rozhoduje, zda vás  pozve k pracovnímu pohovoru nebo  dá přednost jinému kandidátovi. Co by mělo být součástí životopisu? V první části uveďte své osobní a kontaktní  údaje, jméno a příjmení, telefon a email. Emailová adresa by měla být reprezentativní,  například vaše jméno a příjmení apod. Vyhněte se nevzhledně vyhlížejícím adresám, jako jsou  zdrobněliny jmen. Druhou část životopisu můžete
 • Feng Shui jako objednávka

  Feng Shui, možná záhadná slova, která v posledních letech slýcháme často. Ale co za nimi opravdu je? Většina lidí, když už ta slova zná, představí si, že jde  o interierový design. Někteří ta slova možná spojí s nějakou čínskou naukou o prostoru. Ano, možná bychom to tak z části říct mohli, ale bylo by to hodně  málo. Feng Shui jedaleko hlubší. Může vás pohltit studiem a praxí na celý život. Nebo můžete jen jednoduše používat principy, které vám pomohou žít to,co jste si vždy přáli. Feng Shui není jen práce  s prostorem „Změna, to je to správné slovo, které pro mne  vyjadřuje Feng Shui. Jakoukoliv proměnou v našem bytě můžeme odstartovat změny v našich životech. A popravdě,
 • Černovlásky po padesátce

  Jsou vtipné. Jsou inspirativní. Jsou plné energie. A jsou krásné. Černovlásky po padesátce v podání  dvou chytrých žen – Marie Petrovové a Šárky Morávkové. Ve svých podcastech se potkávají se  zajímavými hosty, kteří mají co říci. A nejen ženám naší generace. Byla to pro mě čest,
 • 5 největších zdravotních omylů, když je vám 50+

  Cítíte se skvěle a vypadáte úžasně?A říkáte si proč se zabývat některými záležitostmi kolem svého zdraví?Důvod je prostý. Střední věk přináší ženám soubor určitých změn
 • Brýlové obruby

  Výběr správné obruby není jen věcí osobního vkusu optika a nebo zákazníka. Měla by to být souhra více faktorů, jako je účel použití brýlí, doba