Brýlová skla

Brýlová skla s různým zabarvením

Základem dioptrických brýlí není obroučka, jak se na první pohled zdá, ale jsou to právě skla, přes která se díváme. Ač je v optikách zvykem, že 90% nákupu je právě o obroučkách, správný postup by měl být přesně opačný. Mělo by se začít diskuzí nejprve o vašich dioptriích. Případně jejich zjištěním a konzultací o tom, na co brýle potřebujete a co pro to může optika vlastně udělat. 

SPRÁVNÉ DIOPTRIE

Než se pustíte do výběru obrouček, měla byste vy i optik vědět, v jakých dioptriích se vlastně budete pohybovat. Nositelé vyšších dioptrií to dobře znají, ale u těch nižších nás to mnohdy ani nenapadne. Ačkoliv to může výrazně ovlivnit celkový estetický dojem z brýlí. 


Ne vždy si totiž uvědomíme, že třeba u +/- 1,5 dioptrie je vhodné řešit tenčení. U mínusové dioptrie, na straně u uší, často nehezky vyčnívá sklo ven z obruby. Působí to potom jako silné brýle. A u plusových je naopak výsledek takový, že uprostřed je čočka velmi tlustá a brýle jsou pak těžké.

PLAST NEBO SKLO?

Otázkou mnoha technicky založených lidí 
a zvídavých jedinců bývá, zda není sklo kvalitnější než plast, a proč je vlastně plast v optice do brýlí nabízen automaticky. Je to tak. V kvalitních přístrojích se dodnes skutečně používá sklo. 

Nicméně je zde několik faktorů proč se od něj u brýlí ustupuje. Tím prvním je obecně bezpečnost. Plastová sklíčka při pádu nebo nárazu většinou neprasknou. Dále fakt, že oko není tak kvalitní optickou soustavou, aby nižší optickou kvalitu plastu vůbec zaznamenalo. A v neposlední řadě také to, že plast je daleko lépe opracovatelný. Tedy i pro optiky lepší volba.

ASFERICKÁ PLOCHA – TENČENÍ –  

Pokud již vaše dioptrie přesáhne, řekněme 1,5D, doporučila bych zamyslet se nad tenčením. Především proto, že brýle budou estetičtější a také pohodlnější na nošení. Čím víc dioptrií v brýlích je, tím je samozřejmě čočka silnější a těžší. Jsou dvě možnosti tenčení, které se dají i kombinovat. Jedním je zvyšování indexu lomu, tedy lomivosti čočky. Pro zjednodušení si to představme jako hustotu materiálu.

Tu lze po krocích u plastu zvyšovat z minima (1,5) po maximum (1,74). Toto tenčení je dobré u mínusových čoček. Naopak u plusových čoček je lepší začít asférickou plochou. Ne tedy ,,hustotou“, ale změnou křivky. Proč? Plusová čočka je vždy přední plochou vyklenutá výrazněji než mínusová a to dělá i dojem ,,silných“ brýlí.

Asférická křivka oploští toto přední prohnutí a navíc zredukuje vady obrazu – soudkovité zkreslení. Pokud tedy řeším například +2,5D, začnu asférickou plochou a pokud bude požadavek, že nechci silné brýle, začnu zvyšovat index lomu.

Celý článek si můžete přečíst v květnovém čísle My50+ , 5/2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
 • Skvělá dámská jízda

  Chystáte se někam vyrazit v letních měsících se svými kamarádkami? Není nic lepšího než spojit relax s objevováním nejhezčích koutů naší země. […]
 • Urban Jungle – život v zeleni

  Zelená oáza klidu, nikdy nekončící léto a osvěžující zastavení v každodenním shonu. To jsou hlavní pocitové prvky, která přináší styl Urban Jungle. Ačkoliv uplynulo již téměř deset let od doby, kdy se interiéry zařízené v duchu Urban Jungle staly hitem, popularita tohoto stylu neupadá. Právě naopak. Zelená vlna se postupně převalila z amerického kontinentu i do Evropy, kterou zaplavila s nebývalou intenzitou.  Větší kontakt s přírodou, uklidňující účinky zeleně a uvolněný, ve své podstatě tak trochu bohémský styl, si získává čím dál tím více srdcí. Pojďte se s námi podívat, jak si tutopříjemnou a uvolněnou atmosféru vytvořit u vás doma! ROSTLINY SLUŠÍ KAŽDÉMU INTERIÉRU Jak co nejrychleji vytvořit atmosféru tropické džungle? Hádáte správně! Hlavním prvkem, který nesmí chybět v domově zařízeném ve stylu Urban Jungle, jsou právě rostliny. Pokud pro vás péče o pokojové rostliny nepředstavuje příjemný relax nebo častěji cestujete, volte tučnolisté pokojovky, sukulenty nebo některý z důmyslných samozavlažovacích […]
 • Domácí LIMONCELLO

  Osvěžující italský likér Limoncello je plný osvěžující citronové chuti. Sice je k dostání v obchodní síti, ale pokud jste fajnšmekři, […]
 • Je kolagen opravdu elixírem mládí?

  KOLAGEN – ve vodě nerozpustná bílkovina,  neboli protein. Spolu s elastinem a keratinem plní v  těle významnou stavební funkci. Je nenahraditelnou hmotou pojivových […]
 • Sukně dělá ženu přitažlivou

  Také máte poslední dobou pocit, že jsou na nás ženách málo vidět rozevláté šaty a sukně? Praktická stránka a pohodlí […]