Text: Jana Štěpánková
Když jsme poprvé nastupovaly do zaměstnání, v našem okolí se nevyskytovali žádní konzultanti ani mentoři nebo kouči. Nemohly jsme tušit, že vzniknou profese jako copywriter nebo webdesigner. Nevěděly jsme, kdo je hacker, a co znamená zkratka CEO.
Přes veškeré vymoženosti naší doby a snadnou dostupnost internetu si stále dost lidí některé profese plete. Často tak i já musím vysvětlovat, co vlastně dělám a jak se má profese liší od jiných.
Kouč neudílí rady a neříká, co nebo jak má klient udělat. Na rady je tu mentor nebo poradce. S těmito dvěma profesemi si lidé totiž kouče pletou asi nejčastěji.
Není úplně jenoduché se ve všech definicích a názvech zorientovat. Připravila jsem pro vás stručný přehled těch nejčastějších z pohledu toho, jak jednotlivé profese vnímám já. Záměrně jsem vybrala ty, které mají společné prvky, a které jsou mezi sebou zaměňovány nejčastěji.
MENTOR
KONZULTANT
KOUČ
PORADCE
TERAPEUT
S konzultanty a mentory se setkáte především v pracovním prostředí.Terapeuta klient navštíví z čistě osobních důvodů a u koučů je to tak půl na půl. Někteří jsou běžnými zaměstnanci jako tzv. interní kouči. Externí kouče si firmy obvykle najímají…
Celý článek si můžete přečíst v 4/2020 My50+