YANG SHENG FA

Žena s krátkými šedivými vlasy leží na zádech

Umění dlouhého a šťastného života
Text: MUDr. Lívia Kušnierová Čaňová

Yangsheng fa je pojmenování čínského umění pěstování života, které je známé více než dva a půl tisíce let. Jeho cílem je dosažení harmonie mezi tělem a duší, fyzického a psychického zdraví a zachování dobré kondice až do stáří.

Je to propracovaný koncept doporučení, pomocí kterých dbáme 
o svůj život, upevňujeme zdraví a předcházíme nemocem za účelem prodloužení života. Toto umění vychází z taoismu, konfucianismu, budhismu, klasické medicíny, bojových umění a lidové moudrosti.
Za stěžejní považuje tato nauka o udržování života především posilování těla a zvyšování obranyschopnosti. A to cestou harmonizování ducha, vyváženého stravování, života v souladu s přírodou, prováděním tělesného cvičení a přiměřené aktivity.

Důležitý je také odpočinek, dobrý a dostatečný spánek a fytoterapie. Historické recepty bylinných přípravků na dlouhý život používali již v dávnověku na císařském dvoře. Tyto bylinné směsi byly sestavené na základě tisíciletých zkušeností starých Číňanů s doplňováním energie a posilováním organismu přírodními prostředky.

Suwen, kapitole Yipian, Cifalunse píše: „Malý zlatý elixír… pozře-li se ho deset zrnek, žádný neduh nemůže účinkovat.“ Účinnou a trvalou obnovu životních sil je potřeba provádět pozvolna a dlouhodobě. Opotřebení organizmu, jako vedlejší efekt životního stylu se všemi důsledky, vznikající pod tíhou tlaku dnešní doby na výkonnost, vede v krajním případě 
ke vzniku různých onemocnění.

Proto, ve snaze jim účinně předcházet, musíme brát v potaz již první nastupující známky únavy, oslabení a pocity stárnutí a věnovat jim pozornost. K tomuto slouží tradiční bylinné směsi, které harmonizují a zároveň podporují předpokládané slabé stránky dané konstituce.

Mají široké a nespecifické působení a jsou koncipované tak, aby spíše stimulovaly přirozené schopnosti těla k uzdravení podporou regenerace životních sil. Těmito bylinnými přípravky mohou být doplněné i jiné přístupy, jako například dietetika, akupunktura, moxování – čili požehování pelyňkem, cvičení taiji, qigong, daoyin atuina masáže.

Celý článek si můžete přečíst v květnovém čísle My50+ , 5/2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
 • Probuďte svůj mozek

  Je zapomínání přirozený proces, který s přibývajícím věkem přichází do našeho života? Nebo je to něco, co můžeme ovlivnit? Kolem […]
 • Podzimní blues

  Podzim někdo miluje a pro někoho je vždy náročným obdobím. Je to období roku, kdy je lákavé zavřít se doma, […]
 • Čas babího léta

  Léto sice pomalu končí, ale čeká nás krásný podzimní čas. I když někdo může namítat, že podzim jsou jen plískanice, […]
 • SROVNEJTE SVÉ FINANCE

  KROK 2: Rozmyslete si, co chcete. Finance – věc, která nám dá leckdy pěkně zabrat. Ale první krok už máte […]
 • Jak na trénink paměti? Probuďte svůj mozek.

  Jak jste na tom s pamětí? Patříte spíš k lidem,  kteří snadno zapomínají nebo co si přečtete,  to si zapamatujete? A máte někdy pocit, že se  vaše paměť věkem horší? Většinou se to tak  říká, ale nemusí to být tak docela pravda. Možná má váš mozek jenom prázdniny. Nezapomínejte svůj mozek zásobovat  pestrou stravou. Odmění se vám vyšší  výkonností. Ohledně této otázky, zda aktivita našeho mozku a paměť se snižují vlivem […]