ZÁZVOR V BOJI PROTI NACHLAZENÍ.

zázvor citron hrnek

Ucpaný nos, uslzené oči, bolesti v krku i na těle – to jsou věci, které nás dokáží pěkně potrápit. A mezi námi děvčaty, ona i rýma, které se tak pohrdavě vysmíváme, když jí dostane muž, není nic moc. Zkrátka není o co stát. 

Jestli se s chřipkou a nachlazením potýkáte i letos, zkuste při prvních příznacích podpořit své tělo v boji s nachlazením přírodními silami. Vaše tělo vám bude vděčné.

Proč zrovna zázvor?

Zázvor má velmi mnoho pozitivních vlastností pro naše tělo. Využití si najde nejen v období chřipek, ale prakticky po celý rok. Mějte ho vždy kousek v lednici a používejte jej při vaření i při péči o sebe. 

Pro své léčivé vlastnosti je zázvor používán už po více než tři tisíciletí. Svůj původ má v Číně, odtud se dostal do Indie a později na Blízký východ a do zemí kolem Středozemního moře. Dnes už je znám po celém světě. 

Obsahuje rozmanité množství mnoha důležitých vitaminů a minerálů. Obsahuje také gingerol, sloučeninu se silnými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, která je ceněna pro své jedinečné účinky na zdraví. Celkově posiluje imunitu, snižuje zánět a díky svým dezinfekčním účinkům je dobrým pomocníkem v boji s nachlazením.

Zázvorový kořen je dnes k sehnání celoročně takřka v každém supermarketu. Pokud byste chtěly trochu zaexperimentovat, lze ho také doma vypěstovat z koupeného oddenku. Ale chce to trochu trpělivosti. Pokud koupíte příliš velký kus, můžete jej část zmrazit, aby zbytečně nevysychal a použít později do nápojů nebo do vaření.

Nejjednodušším způsobem, jak získat ze zázvoru maximum výhod je teplý zázvorový čaj. Za pár minut získáte nápoj plný vitamínů a stopových prvků jako zinek, sodík, vápník nebo fosfor. Tento lahodný horký nápoj, většinou s medem, si našel mnoho příznivců nejen kvůli svým účinkům, ale především díky své příjemné vůni a lehce pikantní chuti. Chcete-li vyzkoušet něco nového, doporučujeme horké smootie, které vás pořádně nakopne a ještě pohladí vaše chuťové pohárky.

Horké pomerančovo-mrkvové smoothie se zázvorem

Tahle oranžová dobrota vás úplně usadí! je krásná na pohled, přívětivě sladká na chuť a plná potřebných látek pro restart vašeho zdraví!

Je velmi jednoduchá na přípravu. Nepotřebujete žádné speciální ingredience. Vše seženete na rohu v obchůdku nebo v supermarketu. Ale přečtěte si pečlivě postup vkládání jednotlivých ingrediencí -přece jen příprava horkého smoothie má svoje specifika.

Co potřebujeme a jak na to?

 • 1 velkou mrkev
 • šťávu z poloviny citronu
 • šťávu z jednoho pomeranče
 • 3 cm zázvorového kořene 
 • 1 lž medu
 • 50 ml studené vody
 • 200 ml horké vody

Nejprve připravíme zázvor. Oloupejte ho a nastrouhejte. Vložte do nádoby na smoothie nebo do mixéru. Přidejte omytou a nahrubo nakrájenou mrkev.

Tyto suché ingredience zalijte šťávou vymačkanou z pomeranče a citronu. Přidejte lžící medu a 50 ml studené vody. Všechno pořádně prožeňte mixerem. Pokud je třeba, přidejte ještě trošičku studené vody. Teprve když je vše hotové, dolejte do smoothie 200 ml vřelé vody.

Nikdy raději nedávejte horkou vodu rovnou do mixeru. Tlak může vyrazit víčko a nahodí to vás i kuchyň. V lepším případě budete muset zbytečně uklízet, v tom horším vás to může i opařit. Pokud máte smoothie maker se šroubovacím uzávěrem, podtlak ho bude držet zavřený a budete k tomu potřebovat silného chlapáka, aby vám to otevřel :). 

Tak na zdraví!

Close
 • Skvělá dámská jízda

  Chystáte se někam vyrazit v letních měsících se svými kamarádkami? Není nic lepšího než spojit relax s objevováním nejhezčích koutů naší země. […]
 • Urban Jungle – život v zeleni

  Zelená oáza klidu, nikdy nekončící léto a osvěžující zastavení v každodenním shonu. To jsou hlavní pocitové prvky, která přináší styl Urban Jungle. Ačkoliv uplynulo již téměř deset let od doby, kdy se interiéry zařízené v duchu Urban Jungle staly hitem, popularita tohoto stylu neupadá. Právě naopak. Zelená vlna se postupně převalila z amerického kontinentu i do Evropy, kterou zaplavila s nebývalou intenzitou.  Větší kontakt s přírodou, uklidňující účinky zeleně a uvolněný, ve své podstatě tak trochu bohémský styl, si získává čím dál tím více srdcí. Pojďte se s námi podívat, jak si tutopříjemnou a uvolněnou atmosféru vytvořit u vás doma! ROSTLINY SLUŠÍ KAŽDÉMU INTERIÉRU Jak co nejrychleji vytvořit atmosféru tropické džungle? Hádáte správně! Hlavním prvkem, který nesmí chybět v domově zařízeném ve stylu Urban Jungle, jsou právě rostliny. Pokud pro vás péče o pokojové rostliny nepředstavuje příjemný relax nebo častěji cestujete, volte tučnolisté pokojovky, sukulenty nebo některý z důmyslných samozavlažovacích […]
 • Domácí LIMONCELLO

  Osvěžující italský likér Limoncello je plný osvěžující citronové chuti. Sice je k dostání v obchodní síti, ale pokud jste fajnšmekři, […]
 • Je kolagen opravdu elixírem mládí?

  KOLAGEN – ve vodě nerozpustná bílkovina,  neboli protein. Spolu s elastinem a keratinem plní v  těle významnou stavební funkci. Je nenahraditelnou hmotou pojivových […]
 • Sukně dělá ženu přitažlivou

  Také máte poslední dobou pocit, že jsou na nás ženách málo vidět rozevláté šaty a sukně? Praktická stránka a pohodlí […]