Divoké byliny v kuchyni

Ještě pro naše babičky bylo normální, využívat  obyčejné byliny rostoucí za domem nejen v léčitelství, ale také v kuchyni. Tyto prosté a nenápadné dary přírody obohacovaly lidovou  kuchyni nejen svojí chutí, ale také velkou dávkou  živin, minerálů a stopovýchprvků. Babičky to věděly. Aniž by měly k dispozici  rozsáhlé vědecké studie. Generaci od generace si předávaly životní zkušenosti, které to potvrzovaly.  

Až půjdete na jarní procházku do přírody, dívejte  se kolem. Jsem si jistá, že naněkterou z bylin, o kterých zde píšeme, narazíte. A dejte jí šanci  ukázat, co dovede. Rozšíří nejen váš zaběhlý jídelníček o nové chutě a dojmy, ale zároveň  podpoří správné fungování organizmu.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

bršlice

Bršlici známe většinou jako urputný plevel  našich zahrádek. Díky tomu je často  zatracována. I přesto, že je to velmi přínosná  bylina pro naše zdraví. Její chuť se trochu  podobá chutí petrželové nebo celerové nati.  Bršlice čistí organismus, ale především zbavuje  tělo kyseliny močové, která je hlavním viníkem  nepříjemné nemoci, zvané dna.

Pesto z divoké bršlice

Módou posledních let se stalo po domácku vyráběné pesto z medvědího česneku. Zkuste  ale letos místo česneku použít jiné byliny. Třeba zrovna bršlici. Stačí, když do mixéru hodíte hrst zelené bršlicové natě (můžete  přidat i jiný druh jedlých bylin), asi 50 ml olivového oleje, hrst nastrouhaného  parmazánu, 3 stroužky česneku a vše pořádně  umixujte. Možná budete potřebovat přidat trošičku  vody. A je to! Teď už jen stačí uvařit těstoviny a oběd je na stole.


Bez varování se objeví v zahradě, nestydatě se tam roztahuje a stojí nás čas a nervy – to je plevel. Tato kniha zábavnou formou radí, jak nezvané návštěvníky vykázat do patřičných mezí nebo jak si na nich pochutnat. 


Svízel vonný (Galium odoratum)

maminka vonná

Mařinku do různých nápojů používali nejen u nás  v Čechách. Ve Francii se prý přidávala do šampaňského, ve Švýcarsko do koňaku a v Německu se bez ní neobešlo májové víno.

Mařinkové víno

Natrhejte 2 hrsti mařinkové natě a naložte ji do 1 litru dobrého bílého vína. K tomu přidejte šťávu  z jednoho citronu a 60-80 g cukru. Nechte do druhého  dne v chladnu apotom přeceďte do čisté lahve. V kombinaci se sodovkou získáte skvělý osvěžující  nápoj.

Smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

pampeliška, květy Smetanky lékařské

Využití této krásné sluníčkové rostliny je  zaznamenáno již v dávné historii. Například v antice, byla šťáva z pampelišek užívána jako prostředek proti pihám a žlutým skvrnám na kůži  a jejím mlékem se léčily záněty očí.

Lahodný med

Využití pampeliškových květů na lahodný a zdravý  med zná asi každý. Ale zkuste z pampelišky použít  také listy nebo kořen. Listy vybírejte jen ty mladičké.  Ty ještě neobsahují hořké mléko. Odměnou vám bude  skvělý salát s vysokým obsahem vitamínu C. A navrch můžete přidat pár květů sedmikrásky.


Autor Peter Becker je odborníkem na divoké byliny, znamenitý kuchař, který dokáže zpracovat každou planě rostoucí bylinu v lahodný pokrm. Spolu s odbornicí na přírodní kosmetiku Claudií Wilhelmi připravili pro čtenáře knihu plnou chutný receptů z přírody. U každé byliny je její popis, kde se nachází, kdy je nevhodnější ji sbírat a co z ní připravit. Vše doplněno spoustou fotografií.


Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

kopřiva dvoudomá

Kopřivy patří k bylinám, na které se tak úplně  nezapomnělo. Většinou z nich připravujeme  na Zelený čtvrtek špenát nebo jepřidáváme  do nádivky. Skvělé jsou však také do polévky.

Polévka z mladých kopřiv

Nejprve připravte máslovou cibulovou jíšku. Do ní přidejte jemně nasekané kopřivové listy,  nastrouhanou mrkev, hrst pohankové lámanky a vše  zalijte zeleninovým vývarem. Kdyžje zelenina  uvařená, přidejte smetanu a jeden žloutek na zjemnění. Polévku můžete podle chuti rozmixovat najemno nebo nechat s kousky  zeleniny. Dochuťte solí a pepřem.

Sedmikráska (Bellis)

sedmikráska

Sedmikráska má prý čarovnou moc.  Dříve lidé věřili, že chrání před zlem.  My zase věříme, že přináší lásku.

Nepravé kapary

Natrhejte ještě nerozvinuté květy sedmikrásek a propláchněte je čistou  vodou. Nechte trochu okapat na utěrce  a ještě vlhké je vrstvěte střídavě se solí  do vyššísklenice. Tu uzavřenou  nechte aspoň týden v chladnu. Potom  prosolené pupeny opláchněte vodou a nasypte do čisté zavařovací sklenice.  Přelijte horkým octem nebo  okořeněným octovým nálevem a dobře uzavřete.


Superpotraviny jsou všude okolo nás. Jestli jste si doposud mysleli, že pocházejí jen ze vzdálených zemí jako chia semínka nebo goji, můžete to nyní přehodnotit: rostlinné energetické balíčky pro detoxikaci a anti-aging, posílení imunity a wellness rostou také přímo před vašimi domovními dveřmi.

Ať je to medvědí česnek nebo pampeliška, bršlice, jetel luční, šípky nebo trnky – co vypadá jako plevel, je ve skutečnosti superpotravinou z nejlepších, plnou vitality. Kdy a jak sklízet jedlé divoké rostliny, aby jejich účinek byl nejlepší, najdete v této knize.


Článek vyšel v čísle 3/2020 My50+

Na veškerá vydání časopisu My50+ se vztahuje zákaz kopírování a svévolného šíření na základě Zákona 121/2000 Sb. o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon). Porušení tohoto zákazu podléhá trestnímu řízení.

About The Author

You May Also Like