Dušičky vyvolávají vzpomínky i zamyšlení

Blíží se nám dušičky. Svátek, kdy si připomínáme ty, kteří už s námi nejsou. Obvykle spolu s ponurým podzimním počasím přináší i proměnlivou náladu. Pochopitelně smutek ze ztráty, ale i mnoho krásných vzpomínek. Letos, až půjdete na hřbitov zapálit svíčku, zkuste se zamyslet, jak by bylo krásné, kdyby tam místo toho prázdna ze ztráty byly jen ty krásné vzpomínky.

Smrt v našich končinách není nic veselého. Nemluvíme o ní, a většinu času prostě děláme, že neexistuje. O to víc nás potom bolí, když přijde.
Nečekáme ji.
Nepřipravujeme se.

Jistě si vzpomenete na mnoho rad o tom, co je a není správné, které vás v různých etapách života potkaly. Ať už tyhle rady byly žádané, nebo ne, pomohly vám najít si svou vlastní cestu. Inspirovat se, jak to dělají druzí. Převzaly jste si to, co vám bylo blízké. Měly jste a stále máte možnost volby.

Najděte svou vlastní cestu

Když dojde na smrt, je to jiné. Způsobů, jak se ní vypořádat, je nespočet, ale nikdo je moc sdílet nechce. Byly jsme vychovávány ve společnosti, která projevování citů považovala za slabost a vlastně pro ně nikdy nebylo ani moc místa. Naučily jsme se přes zlomené duše se usmívat a dělat, jakože se nic neděje.

Jak moc by vám v tuhle chvíli pomohlo s někým se poradit o tom, jak správně na psychohygienu, nebo kde hledat podpůrnou skupinu nebo třeba psychologa. Ale třeba také radu, jakým způsobem se rozloučit se zesnulými, aby vás smutek úplně neovládl a abyste měly šanci v sobě tuto kapitolu zdravě uzavřít.

detail kamenného náhrobku ve tvaru květu

Přesně to nabízí moderní pohřební služba Goodbye.cz. Téma smrti pokrývá celistvě, nabízí oporu a poskytuje více možností, jak se s celým procesem vypořádat. Všechno se dá zařídit online a to ve dne i noci. Máte možnost se rozhodnout podle sebe, jak to cítíte, a ne jak vám to říká konvence.

Už dávno totiž neplatí, že důstojné poslední rozloučení je pouze ve smuteční síni. Je mnoho jiných způsobů, jak se rozloučit. Představím vám teď ty, které jsou v Goodbye nejoblíbenější. Jedná se o netradiční poslední rozloučení.

Důstojné poslední rozhodnutí už nemusí být pouze ve smuteční síni

Vypouštění lampionů během smuteční řeči. Celá rodina se má možnost sejít a zavzpomínat si na zesnulého. Napsat mu vzkaz a symbolicky ho poslat do nebe. Popel pak můžete rozprášit, kde budete Vy, či zesnulý chtít.

Kluk drží v ruce svítící lampion přání a v dálce na noční obloze letí stovky lampionů

Rozloučení u řeky, kdy na klidném místě poblíž vody budete mít možnost napsat Vaše vzkazy na papírové lodičky a poslat je po vodě. Voda v mnoha lidech navozuje klid a pocit bezpečí, proto je i tohle oblíbené místo, kde se lidé pomyslně loučí se svými nejbližšími a rozprašují zde popel zesnulého.

Člověk si často přeje, aby tu po něm něco zůstalo, aby mohl ještě nějak pomoci. Když spojíte tahle dvě přání, existuje tady možnost rozprášit popel ke kořenům stromu, který se na místě zasadí. Obřad jen připomíná naše neopomenutelné spojení s přírodou.

Kořeny velkého stromu porostlé mechem a spadané listí

Všechny obřady jsou provázeny řečníkem a hudbou. Jsou hlavně ale dělané tak, jak si přejete. I když jsme vám tady představili nejoblíbenější způsoby neznamená to, že na výběr jsou pouze tyhle.

“Jedna naše klientka si u nás zaplatila pouze kremaci bez obřadu. Svěřila se nám, že její maminka měla přání, aby se jako celá rodina sešli a oslavili její život. Oni to tak udělali. Společně se všichni potkali u táboráku, vzali si kytary a zpívali až do rána. Říkala, že ne všem se tohle rozhodnutí líbilo. Co bylo ale důležitější, že její mamince by se to líbilo. Hlavně jí na maminku nakonec zbyly jen krásné vzpomínky a to včetně té poslední.” Říká Anna Janoštíková, která se stará v Goodbye o zákazníky.

Nebojte se o smrti mluvit. I když bychom si to často přáli, nikdo z nás není nesmrtelný a pohřeb je pro nás opravdu důležitý. Možná se Vám to nezdá, ale jakým způsobem se se zesnulým rozloučíte může ovlivnit Vás i Vaši rodinu. Vyhnete se tak i nepříjemnému pocitu, kdy nebudete vědět, co dělat dřív.

Smrt nemusíte oslavovat, ale nemusíte ani smutnit. Je jen na vás, jak se s ní vypořádáte, a tak je to v pořádku.

v popředí trs kvetoucích krokusů na hřbitově a v dálce rozmazané pomníky

About The Author

You May Also Like