fbpx

Brýlová skla

Brýlová skla s různým zabarvením

Základem dioptrických brýlí není obroučka, jak se na první pohled zdá, ale jsou to právě skla, přes která se díváme. Ač je v optikách zvykem, že 90% nákupu je právě o obroučkách, správný postup by měl být přesně opačný. Mělo by se začít diskuzí nejprve o vašich dioptriích. Případně jejich zjištěním a konzultací o tom, na co brýle potřebujete a co pro to může optika vlastně udělat. 

SPRÁVNÉ DIOPTRIE

Než se pustíte do výběru obrouček, měla byste vy i optik vědět, v jakých dioptriích se vlastně budete pohybovat. Nositelé vyšších dioptrií to dobře znají, ale u těch nižších nás to mnohdy ani nenapadne. Ačkoliv to může výrazně ovlivnit celkový estetický dojem z brýlí. 


Ne vždy si totiž uvědomíme, že třeba u +/- 1,5 dioptrie je vhodné řešit tenčení. U mínusové dioptrie, na straně u uší, často nehezky vyčnívá sklo ven z obruby. Působí to potom jako silné brýle. A u plusových je naopak výsledek takový, že uprostřed je čočka velmi tlustá a brýle jsou pak těžké.

PLAST NEBO SKLO?

Otázkou mnoha technicky založených lidí 
a zvídavých jedinců bývá, zda není sklo kvalitnější než plast, a proč je vlastně plast v optice do brýlí nabízen automaticky. Je to tak. V kvalitních přístrojích se dodnes skutečně používá sklo. 

Nicméně je zde několik faktorů proč se od něj u brýlí ustupuje. Tím prvním je obecně bezpečnost. Plastová sklíčka při pádu nebo nárazu většinou neprasknou. Dále fakt, že oko není tak kvalitní optickou soustavou, aby nižší optickou kvalitu plastu vůbec zaznamenalo. A v neposlední řadě také to, že plast je daleko lépe opracovatelný. Tedy i pro optiky lepší volba.

ASFERICKÁ PLOCHA – TENČENÍ –  

Pokud již vaše dioptrie přesáhne, řekněme 1,5D, doporučila bych zamyslet se nad tenčením. Především proto, že brýle budou estetičtější a také pohodlnější na nošení. Čím víc dioptrií v brýlích je, tím je samozřejmě čočka silnější a těžší. Jsou dvě možnosti tenčení, které se dají i kombinovat. Jedním je zvyšování indexu lomu, tedy lomivosti čočky. Pro zjednodušení si to představme jako hustotu materiálu.

Tu lze po krocích u plastu zvyšovat z minima (1,5) po maximum (1,74). Toto tenčení je dobré u mínusových čoček. Naopak u plusových čoček je lepší začít asférickou plochou. Ne tedy ,,hustotou“, ale změnou křivky. Proč? Plusová čočka je vždy přední plochou vyklenutá výrazněji než mínusová a to dělá i dojem ,,silných“ brýlí.

Asférická křivka oploští toto přední prohnutí a navíc zredukuje vady obrazu – soudkovité zkreslení. Pokud tedy řeším například +2,5D, začnu asférickou plochou a pokud bude požadavek, že nechci silné brýle, začnu zvyšovat index lomu.

Celý článek si můžete přečíst v květnovém čísle My50+ , 5/2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
 • 10+1 tipů pro váš vztah

  „Dříve, než se pustíme do krásných úprav v naší ložnici, abychom posílili náš vztah nebo přivolali toho pravého či tu pravou, ráda bych řekla pár slov.  Partnerství, vztah
 • YANG SHENG FA

  Umění dlouhého a šťastného životaText: MUDr. Lívia Kušnierová Čaňová Yangsheng fa je pojmenování čínského umění pěstování života, které je známé více než dva a půl tisíce let. Jeho cílem je dosažení
 • Nejkrásnější knihovny světa

  I přesto, že dnešnímu světu vládnou technologie, občas se rádi vrácíme do kouzelného světa plného knih. Pojďte se s námi podívat na nejkrásnější knihovny světa. Některé z nich
 • Brýlová skla

  Základem dioptrických brýlí není obroučka, jak se na první pohled zdá, ale jsou to právě skla, přes která se díváme. Ač je v optikách zvykem, že 90% nákupu je právě o obroučkách, správný postup by měl být přesně opačný. Mělo by se začít diskuzí nejprve o vašich dioptriích. Případně jejich zjištěním a konzultací o
 • Styling na ON-LINE pohovor

  Možná vás napadne otázka, proč byste měla věnovat stylingu čas navíc, když se pracovní pohovor bude odehrávat  z domova. A právě v tom je kámen úrazu.