JARNÍ OČISTA ORGANISMU

zelenina a ovoce na bílém pozadí, mrkev, maliny. rajčata

Úklid. Je taková aktivita vůbec někomu příjemná?! Výsledek nás těší, to samozřejmě ano, ale to úsilí, které mu předchází? Když odbýváme pravidelnost, po delší době se nám to pěkně nahromadí a pak je potřeba více času, sil i trpělivosti. A je jedno, co uklízíme: zda domácnost, zahradu, staré uskladněné věci nebo se pustíme do jarní očisty svého vědomí či těla… Čím delší doba od posledních „rajónů“, tím náročnější to je. 

Malými krůčky vpřed

Všechny to víme, ale zdaleka ne vždy se z toho ponaučíme natolik, abychom se hned vzápětí po velkém generálního úklidu věnovaly údržbě kontinuálně, v malých, nezatěžujících dávkách. Pojďme být tento rok prozíravější, poučenější a malinko disciplinovanější. Dělejme průběžně malé krůčky, které nás nevyčerpají, nezastraší a nezpřehází nám den naruby. Začněme u toho nejdůležitějšího úklidu: detoxikace našeho těla. 

My ženy se rády necháme řídit (či alespoň ovlivnit) módou. V oblečení, interiéru, stravování. U detoxikačních přístupů tomu nebývá jinak. A stejně tak, jako v oblékání zpětně haníme, co jsme si to na sebe pod tlakem módy před dekádou, dvěma oblékaly, i v přístupu ke zdraví se s odstupem času u mnohých nových vědeckých objevů ukazují velké trhliny, které neuniknou pozdější kritice. 

Pokud si nepomůžeme ženskou intuicí, pak se statečně opřeme o zdravý selský rozum. Nebo rozum těch, kteří si svoje osvědčené moudrosti a fungující zvyklosti předávali po staletí. V našich krajích se vedle půstu (který byl více, než s křesťanskými tradicemi, spojen s nedostatkem výživné a pestré stravy ke konci zimního období) uplatňovaly a těžkosti těla řešily byliny. V předjaří sušené z loňska, na jaře čerstvé, bující, plné nové energie.


Spirulina (Arthrospira platensis) je modrozelená sladkovodní sinice s velmi intenzivní chutí a bohatým nutričním profilem. Obsahuje celou řadu vitaminů a minerálních látek a díky vysokému obsahu bílkovin (přes 60 %) je ideální volbou pro vegany, vegatariány a sportovce. Jedná se o velmi silný antioxidant, který podporuje imunitní systém, a zároveň pomáhá regulovat tělesnou hmotnost. Pravidelná konzumace nápoje ze spiruliny pomáhá při hubnutí, spalování tukových zásob a při budování svalové hmoty.

NATU Spirulina prášek 180g Bio, 259 Kč


S toxiny a patogeny se naše tělo potýká neustále. Má vlastní detoxikační mechanismy. Když je podpoříme, budou fungovat ještě lépe. Protože pokud je jich opravdu příliš, tělo je dostatečně hbitě a důkladně neodbourá. Zejména, když se nadměrně stresujeme, přecházíme virózy a nemoci, holdujeme nezdravému jídlu, krátkému pozdnímu spánku, trávíme život více na židli, než v pohybu, …

Co nám potom detoxikace přinese? Zlepšení spánku, více energie, lepší trávení, čistou pleť, silnější imunitu, příjemnější pocity v těle. 

Extra silná kůra z pampelišky

Pokud jste čajový typ, vyměňte po týdnu pampelišku za kopřivu nebo břízu. Čaj z jejich listů tak v dalších týdnech převezme štafetu detoxikace vašich ledvin. Březový čaj je navíc potopudný a spolu s potem a dalšími toxiny odchází z těla i chloridy. Z vlastní zkušenosti vás mohu uklidnit, že se nemusíte obávat výrazně zvýšeného pocení. Teploty předjarních měsíců tomu ani nenahrávají. 

Sklenice vody s octem po ránu

Pokud čajům neholdujete, pijte po pampeliškové kůře (tu rozhodně nepřeskočte!) každé ráno sklenici vlažné vody. Vylepšíte-li ji přidáním lžičky jablečného octa, což vaše tělo nesmírně ocení. Myslete pak ale na vaše zuby: vypláchněte ústa čistou vodou a s čištěním zubů vyčkejte po dobu alespoň 30 minut. 

Krátkodobé změkčení zubní skloviny je malou pihou na kráse tohoto „mnohamocného“ lektvaru. Jablečný ocet byl známý a používaný již ve starém Egyptě před 3000 lety. Je to skutečně zdatný detoxikační pomocník, protože stimuluje lymfatickou drenáž a podporuje rychlejší cirkulaci. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů (B – B1, B2, B6, niacin, kyselinu panthotenovou a listovou, vitamín C a provitamin beta karoten, draslík, vápník, hořčík, sodík, fosfor či železo.) Posiluje imunitu, vyrovnává překyselení organismu, snižuje cholesterol a pozor ženy: zbavuje tělo kvasinek! Navíc je mnohé jistě znáte jako pomocníka při hubnutí.

RANNÍ PANÁK PRO STATEČNÉ 

·1,5 lžíce panenského olivového oleje ·1 lžíce medu ·1 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy

Dodatek pro ještě statečnější: Tuto kůru byste měly dodržovat několik měsíců, ideálně půl roku.

Pokud je pro vás představa olivového oleje po ránu příliš drastická, pokračujte (začněte) se sklenicí vlažné vody a jablečného octa nebo jej vyměňte za pár kapek citrónu. Játrům prospívají kyselé potraviny. 

Nadopujte se zeleným ječmenem

Skvělou alternativou je také užívání mladého ječmene.

Mladý ječmen obsahuje vitamíny, které přispívají k posílení imunity organismu a hrajou roli při detoxikaci organismu. Mladý ječmen obsahuje obrovské množství přírodních antioxidantů. Navíc jsou obsaženy v podobě, v jaké je vaše tělo dokáže nejlépe zužitkovat. Zelený ječmen je svěží, enzymaticky živý nápoj plný vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a aminokyselin. Zpracovává se tak šetrně, že zůstává zachováno celé spektrum živých enzymů. Všechny vitamíny a ostatní živiny zůstávají v mladém ječmeni téměř nedotčené. Prodává například BENU lékárna.

Text: Eva Černá

Celý článek si můžete přečíst v 3/2021 My50+

Close
 • Udělejte si svůj DEN

  Mezinárodní den žen, který každoročně připadá na 8. března, má kořeny v historii boje žen za rovnoprávnost. Je věnován především […]
 • Zelenina nepatří jen na talíř

  Pokud hledáte zajímavé nápady na květinové dekorace, potom zelenina ve spojení s květinami může být to pravé. Hlavně v období […]
 • Projekt FÚZIE Zuzany Mikulcové stojí za poslech

  Mezinárodní audiovizuální projekt Fúzie zpěvačky a skladatelky Zuzany Mikulcové pokračuje. Výjimečné multižánrové hudební spojení s Danem Bártou, Barbarou Mochovou, Larou Abou Hamdan, Petrem Lipou, […]
 • Provětrejte svoji skříň

  Že nám bylo nedávno 50? A co to znamená? Máme snad striktně probrat skříň a přestat najednou nosit věci, které […]
 • Vlasy a menopauza

  Menopauza se na kvalitě vlasů může citelně podílet. V tomto období je důležité o vlasy pečovat o něco víc. V […]