Sukně dělá ženu přitažlivou

Také máte poslední dobou pocit, že jsou na nás ženách málo vidět rozevláté šaty a sukně?

Praktická stránka a pohodlí převálcovala ženskost, eleganci a smyslnost. Pokud to v našem zaměstnání nepředepisuje dresscode, oblékáme šaty, sukně a kostýmky velmi zřídka. Hlavní prim hrají pohodlné džíny, tričko nebo maximálně košile. 

A tak se ptám: Není to tak trošku škoda? Neztrácíme tím část svoji křehké ženskosti a přitažlivosti? Nepřipravujeme se tím tak trochu o naše ženské zbraně, které od nepaměti podněcovaly mužskou fantazii? Se svými otázkami jsem se obrátila na ženu, která za ženskou krásu a křehkost bojuje již více než deset let, Radkou Kudrnovou, zakladatelku české firmy ŠatySukně.cz.

Radko, vaše firma přináší na trh obrovskou škálu pěkného a příjemného oblečení z bavlny.
Dnes už to nejsou jen šaty a sukně, ale váš sortiment tvoří i další oděvní prvky. Začnu tou
úplně základní otázkou – kde se vzal ten nápad, vrátit ženy do sukní?

Měla jsem k tvoření blízko už od dětství a měla jsem štěstí, že jsem skutečně studovala to, čím jsem se chtěla jednou živit.

Na střední škole jsme si dělaly střihy přímo na sebe, takže oblečení pro ženy pro mě byla jasná volba. A šaty a sukně jsou jednoznačným zástupcem dámské módy.

Jedno léto na vysoké škole vznikly první sukně, které jsem nabídla k prodeji, ženám se zalíbily, a já už v nich pokračovala dál. Po vysoké škole jsem se rozhodla, že to je cesta, kterou chci jít. Začala jsem nejprve sama, ale postupně vznikl okolo mě tým stejně nadšených žen, jako jsem já. Nyní pracujeme v ateliéru v Neratovicích.

Co na začátku vzniklo trochu náhodou, dneska cítím jako naše poslání. Oblékat ženy do šatů a sukní. Inspirovat je
a motivovat k tomu, aby šaty a sukně nosily. Protože každá žena v nich působí více elegantně, sebevědomě a žensky. 

Fandím ženám, které je nosí. Já to chápu jako naprostou přirozenost, šaty a sukně nosit každý den, ale samozřejmě se setkávám s řadou žen, které až u nás našly k tomuto ryze ženskému oblečení cestu. Jsem moc ráda za každou zpětnou vazbu od našich zákaznic, kdy slyším, že se díky našim šatům a sukním cítí konečně zase jako ženy.

Reagujeme na přání zákaznic, protože ty jsou naší největší inspirací. Obchod stále roste. Nenásilně a přirozeně.
A ano, v naší nabídce je kromě šatů a sukní i široká nabídka triček, které si zákaznice rády kombinují do barvy k sukním. 

Podařilo se vám skloubit právě pohodlí s elegancí, kterou nošení sukní a šatů přináší. Jak na
to ženy reaguj
í? 

Aby se žena v oblečení cítila dobře, tak jí musí především dobře sedět.

Když jsem zakládala náš e-shop, tak cíl byl, aby to bylo místo, kde si může vybrat oblečení každá žena. Vycházela jsem ze skutečnosti, že každá jsme jiná. Každá jsme jinak vysoká, máme jiné míry a především jiný vkus… 

Viděla jsem to na sobě, viděla jsem to na kamarádkách a později i na zákaznicích. Aby se žena sama sobě líbila, tak oblečení musí sedět perfektně. Jistě k tomu přispělo i to, že já sama jsme naprostý perfekcionista. Jakmile mi oblečení nesedí dokonale, tak ho nenosím, protože se v něm dobře necítím. Pro sebe jsem si oblečení vždy ušila na míru, a ten samý luxus jsem chtěla nabídnout i našim zákaznicím.

V Neratovickém ateliéru, šije naše výrobky tým zkušených švadlen. V nabídce máme velké množství střihů, délek a velikostí, takže si zákaznice jednoduše zvolí typ oblečení a my jí ho rovnou ušijeme. Dá se říct, že naše výrobky šijeme téměř „na míru“. 

Skladové zásoby máme minimální. S tímto systémem máme velice dobré zkušenosti a podle zpětných reakcí i naše zákaznice. Navíc šijeme v limitovaných kolekcích, takže od každého modelu vznikne jen pár kousků. 

Na e-shopu nabízíte velkou spoustu různých střihů. Co se týče samotných sukní, myslím, že
jsem napočítala jedenáct. A samozřejmě jsou tu ještě varianty krátká – midi – dlouhá. Je z
nich některý typ extra oblíbený?

Ano, nabídku máme širokou a stále další modely přidáváme..

Velmi oblíbená je půlkolová suně. Působí velmi žensky a elegantně, dobře se kombinuje a sluší většině postav. Stejně jako ostatní sukně, i u této je možnost volby délky, která je velmi důležitá při výběru. Ne každá žena chce odhalovat kolena, a sukně pod kolena (v midi délce) je stále velmi trendy. 

Je skvělé, že se řadíte k firmám, berou v úvahu také některé negativní dopady fashion
průmyslu na životní prostředí a sociální aspekty výroby. Pro výrobce je to jistě o mnoho
náročnější, vyhovět takovým standardům, ale v každém případě je to skvělý krok. Jakým
způsobem tyto aspekty začleňujete do výroby vašich kolekcí?

V našem ateliéru tvoříme v duchu „slow fashion“, tzv. Pomalé módy. Každý výrobek u nás šije jedna švadlena. V každém balíčku od nás je napsáno, kdo přesně ušil danou věc. 

Věříme, že méně je někdy více. Naše šaty a sukně jsou kvalitní, originální a vyrobené s láskou k řemeslu. Materiály na naše výrobky si necháváme vyrábět převážně v českých pletárnách a tkalcovnách. Ano, oblečení u nás vzniká pomaleji, ale smysluplněji. S respektem k nám lidem a lidské práci.

V loňské roce jsme udělaly ještě další krok a začaly jsme šít z materiálu s ceritifkátem Gots a vznikla kolekce s název „Smysl_má“. 

Odkud přišla myšlenka, jít touto cestou?

Jsme malá firma a záleží nám na tom, abychom dělaly věci kvalitně. Aby zákaznicím naše výrobky dlouho vydržely. Krása vychází zevnitř. Když se chce žena cítit krásná, tak obléknout si pěkné oblečení je jedna část, ale obléknout oblečení o kterém ví, kde a za jakých podmínek vzniklo je druhá, velmi důležitá část. Všechno se zrychluje, a v současné době je potřeba někdy zpomalit a nabrat dech.

A jestli k tomu můžeme přispět i my, třeba tím, že si žena v klidu a s rozmyslem vybere oblečení, které ji na míru ušijeme, a které ona bude s radostí nosit několik let, je to to pravé. A pokaždé, když ho vyndá ze skříně, tak si připomene tu skutečnost, že to je oblečení, které ušila Lucka, Ivča, Iveta, Verča nebo Radka, tak to pro nás má smysl. Snažíme se lidi inspirovat k tomu vážit si oblečení, a u nás víte, kde a za jakých podmínek bylo oblečení ušité.

Věříme, že se oblečení z naší dílny stává oblíbenou součástí šatníku. Oblečení, o které se nositelka s láskou stará a vydrží ji v krásném stavu několik let.

Co nového nebo zajímavého chystáte v nejbližší době?

Letos pro nás bylo krásným okamžikem velké  focení a prohloubení myšlenky, že šaty a sukně patří ke všem ženám. Focení jsme pojaly autenticky a nafotily naši jarní kolekci na nás ženách z ŠatySukně.

Chtěly jsme tím inspirovat, že šaty a sukně mohu nosit všechny ženy, bez ohledu na typ postavy či věk. A také chceme ukázat, že každá žena se může cítit krásně, sebevědomě a žensky. 

Kde si mohou si zákaznice vaše oblečení osahat a vyzkoušet

Prodáváme především přes e-shop, přes internet. Naše stálé zákaznice už ví, po jaké velikosti sáhnout. Nové zákaznice si vybírají podle naší velikostní tabulky, ale pokud výrobek nesedne, není problém věc zdarma vrátit či vyměnit.

E-shop nám výborně funguje, ale přece jen chceme zákaznicím vyjít co nejvíc vstříc, a právě proto otevíráme v Neratovicích showroom, kde je možné si věci vyzkoušet, osahat si materiály a vybrat vzor. Následně věci došijeme a zákaznice si může výrobek vyzvednout nebo jí ho pošleme.

Tak, co myslíte? Mají sukně a šaty místo v našem šatníku? Určitě ano.
Děkujeme Radce Kudrnové za rozhovor, a také za to, že dělá svět pro ženy více ženským a inspirativním.

www.satysukne.cz


About The Author

You May Also Like