Když začnou červenat jeřabiny, je to neklamná známka toho, že se léto přehouplo do své druhé poloviny. Drobné červené korálky zdobí stromy podél cest a na okrajích luk. Jsou krásným materiálem pro dekorování našeho domova. Umí však mnohem víc. Jsou využitelné v léčitelství, kuchyni nebo i v magii.
Jak použít jeřabiny v léčitelství
V lidovém léčitelství se využívají především pro svůj projímavý a diuretický účinek. Dále při zvýšeném krevním tlaku, jako vhodný pomocný detoxikační prostředek na podporu jaterních a ledvinových funkcí a dokonce při různých srdečních chorobách. Působí také proti nachlazení, revmatismu a dně. Jeřáb obecný je zdrojem vitamínu C. Používá se také jako prostředek snižující vysoký krevní tlak, při sklerotických obtížích a při poruchách štítné žlázy.
Obezřetnost především
Jeřabiny mohou být nebezpečné, pokud se s nimi nezachází správně. V syrovém stavu obsahují toxickou kyselinu parasorbovou. Nadměrná konzumace syrových plodů může vyvolat nevolnost a zvracení. Po uvaření nebo zmrazení se kyselina parasorbová přemění na neškodnou kyselinu sorbovou, která je stravitelná a bezpečná pro konzumaci. Jeřabiny obsahují také antokyany, taniny, polyfenolové sloučeniny a flavonoidy, včetně kvercetinu a rutinu.
Čas sběru
Někdy koncem srpna nebo začátkem září je na sběr červených bobulí jeřabin nejlepší čas. Pokud je sbíráte příliš brzy, bobule ještě nebudou zralé. A při pozdním sběru vás ptáci mohou předběhnout. Plody jeřábu jsou spíše kyselé s mírnou hořkostí. Platí pro ně stejné pravidlo, jako u mnoha lesních plodů. Hořká, svíravá chuť se po mrazu zlepší, což pomáhá sladší chuti ovoce.
Jeřabiny v magii
Jeřáb je nádherný a tajuplný strom. Patří k jedněm z nejuctívanějších stromů v celé severozápadní Evropě. Předstihl dokonce i takové stálice jako jsou dub nebo buk. Jeřáb má silnou ochrannou moc, zvláště proti čarování. Tím, že čistí naši krev, očišťuje zároveň naši duši a naše postoje, negativní myšlenky a destruktivní vzory chování. Silněji nás pojuje s naším vyšším já a je zdrojem naší autentické inspirace. To, že jsme spojeni sami se sebou, nás ochraňuje před náchylností k důsledkům čarování.
Zvláštní magická síla se připisovala plodům, které mají podle keltských pověstí mj. schopnost prodloužit život. Na severu Velké Británie se větévky jeřábu přivazovaly jako ochrana nad chlévy i domy. Z jeřábu trhaného na svátek Beltane (1.května) se vyráběl mocný ochranný amulet v podobě rovnoramenného kříže svázaného červenou nití, který měl za úkol chránit domov.
Sušené plody a listy se pálily při obřadech k přivolávání duchů, které bylo nutné požádat o pomoc. Pálily se ale také z důvodu odstraňování negativních myšlenek.
Energie jeřabin
Energie jeřabin vám pomůže posílit sílu vůle a sebevědomí. V případě, že jste na něčem závislí, pomůže vám se z této závislosti vymanit. Jeřáb je označován jako strom šamanů, a kdo ho používá, může snadno navázat kontakt s duchy. Dokáže také ochraňovat před zlými kouzly a blesky.
Jeřabinové dobroty
Jeřabinová, jablečná a dýňová polévka ochucená rozmarýnem a pobřežním pelyňkem
INGREDIENCE:
½ hrnku jeřabin
4 střední jablka zbavená jádřinců a nakrájená nahrubo na kostičky
400 g dýňového pyré
2 lžíce másla
1 malá cibule, nakrájená na kostičky
¼ hrnku hnědého cukru
½ hrnku husté smetany
2-4 hrnky zeleninového vývaru
½ hrnku jablečného pyré
mletý bílý pepř
rozmarýn
šalvěj
sůl, muškátový oříšek
POSTUP:
Zahřejte velký hrnec na střední teplotu. Přidejte máslo, cibuli nakrájenou na kostičky, jeřabiny, jablka a sůl a opékejte asi 10 minut, až cibule zesklovatí.
Přidejte vývar, jablečný protlak, bílý pepř, šalvěj a muškátový oříšek. Přiveďte k varu a vařte, dokud jeřabiny a jablka nezměknou.
Přidejte dýňové pyré a hnědý cukr a vařte 10 – 15 minut na středním plameni. Odstraňte z ohně a nechte vychladnout.
Polévku rozmixujte do hladké konzistence.
Vraťte do hrnce a přidejte smetanu. Ještě mírně prohřejte a podávejte.
Jeřabinovo-jablečné želé
INGREDIENCE:
Fáze 1:
1 kg jeřabin
700 g nakrájených jablek
šťáva z jednoho citronu
Fáze 2:
3 l přecezené jeřabinové a jablečné šťávy
1,4 kg cukru
POSTUP:
Jeřabiny, nakrájená jablka a citronovou šťávu dejte do velkého hrnce a zalijte studenou vodou, dokud nebudou bobule a jablka ponořená.
Dejte hrnec na vysokou teplotu a přiveďte k varu. Pokračujte v vaření asi půl hodiny. Jeřabiny by mezitím měly trochu vyblednout. Vypněte, přikryjte a nechte asi hodinu částečně vychladnout.
Směs želé a jablek nalijte do mušelínového sáčku, pevně uvažte a zavěste přes noc, aby vytekla všechna tekutina. Na závěr sáček pořádně zmáčkněte, abyste vytlačili poslední zbytky tekutiny.
Nezapomeňte odměřit tekutinu odměrkou, a nalijte ji do velkého hrnce. Přidejte požadované množství cukru a
přiveďte k varu.
V průběhu vaření sbírejte z povrchu pěnu. Když želé dostatečně želíruje, naplňte do umytých a sterilizovaných sklenic. Pečlivě uzavřete.
Zdroje: magica.cz, jitrnizeme.cz