Květiny tvoří součást naší stravy po tisíce let. Čínští kuchaři experimentovali s jedlými květinami již v roce 3000 př. a Římané používali fialky a růže v jídle, stejně jako levanduli v omáčkách. Dnes se květiny do kuchyně vrací zpět. Mnoho restaurací používá okvětní lístky k vylepšení jedinečné chuti a vzhledu.
Ale nejsou to jen kuchaři v restauracích, kdo může používat květiny při vaření. Byly byste překvapené, kolik jedlých odrůd můžete najít ve své vlastní zahradě. Zde jsou některé z nejoblíbenějších jedlých květů a nápady, jak je použít.
Jak květiny připravit
Jedlé květiny jsou vždy nejlepší, když je natrháme čerstvé ze zahrady. Budou chutnat ještě lépe, když je nasbíráte brzy ráno. Ale pokud to není možné, nezoufejte. Dejte je rovnou v plastové krabičce do lednice, a zkuste je do pár dnů spotřebovat.
Jemně je omyjte a osušte ponořením do misky s vodou a jemným protřepáním. To by také mělo pomoci odstranit všechny brouky nebo včely, které se mohly schovat v okvětních lístcích.
Když už mluvíme o okvětních lístcích – to jsou nejlepší části mnoha jedlých květin. Odstraňte tedy patku na bázi okvětního lístku (je hořká), stejně jako tyčinky, pestík a kalich větších květů. Některé, třeba macešky, však můžete sníst celé.
Čemu se vyhnout
Máte-li jakékoli pochybnosti o tom, zda je květina jedlá nebo ne – nejezte ji. Je to jednoduché pravidlo, ale účinné. Také, pokud máte pylové alergie, raději se konzumaci jedlých květin vyhněte úplně.
Zde je několik dalších důležitých tipů:
- Nesbírejte vybledlé, zaprášené, staré nebo vybledlé květiny nebo ty, které jsou blízko silnice nebo oblastí, kterou používají zvířata.
- Neošetřujte své jedlé květiny pesticidy. Pokud máte problémy se škůdci, květinu seřízněte a podpořte tak opětovný růst.
- Většinu jedlých květin je nejlepší konzumovat syrovou – stačí ji natrhat a opláchnout vodou. Květiny budou chutnat a vypadat nejlépe hned po utržení, nikoli až po několika dnech.
O jedlých květinách je třeba si pamatovat dvě důležité věci:
První je, že ne každá květina je jedlá. Ve skutečnosti mohou být některé květiny jedovaté. Držte se tedy květin z níže uvedeném seznamu nebo se nejprve ujistěte, že není zdraví škodlivá.
Druhou opatrností je vyhnout se květinám, které mohly být postříkány insekticidem, fungicidem nebo herbicidem. Protože většina jedlých květin – kromě růží – se snadno pěstuje, je to jen zřídka problém. Nezapomeňte pampelišky ze seznamu vyškrtnout, pokud nemáte ekologický trávník.
Květiny, které bez obav můžete použít do jídla:
Yzop
Pokud máte rádi anýz, toto je jedlá květina přesně pro vás. Oddělte jednotlivé kvítky a přidejte je do sladkých nebo slaných jídel. Nebo použijte plné květy na ozdobu sýrového talíře.
Brutnák lékařský
Tato plstnatá bylina má nebesky modré květy s lehkou okurkovou chutí. Přidejte do ovocných salátů, zelených salátů nebo zamrazte v kostkách ledu pro studené nápoje.
Měsíček zahradní
Jedlá květina, kterou lze snadno vypěstovat ze semínek přímo na zahradě. Barvy se pohybují od čistě žluté po oranžovou a červenou. Oddělte okvětní lístky od středu květu a nasypte je do salátů.
Zimolez
Květy jsou pěkným doplňkem salátů. Nepoužívejte bobule; jsou jedovaté.
Heřmánek
Heřmánek. Anglický heřmánek má malé květy připomínající sedmikrásku, s příchutí podobnou jablku. Pokud jste alergičtí na ambrózii, možná byste se měli vyhnout heřmánku.
Denivka
Poupata a květy denivek chutnají trochu jako chřest. Mohou být použity jako ozdoba, nebo mohou být plněny nebo vyrobeny do lívanců.
Máta
Stejně jako včelí meduňka jsou všechny květy z čeledi mátových jedlé a mají příjemnou chuť. Vyzkoušejte meduňku nebo mátu v ledovém čaji.
Fazol šarlatový
Přimíchejte tyto jasně červené květy do salátů nebo s dušenou zeleninou.
Lichořeřišnice
Květy mají pepřovou chuť jako řeřicha. Všechny barvy a odrůdy jsou chutné v salátech nebo jako ozdoba. Listy se také dají jíst.
Pažitka
Pažitka, pórek a česnek jsou vynikající v zelených salátech, bramborových a těstovinových salátech a dipech. Odstraňte centrální stonek ze shluku květů, abyste uvolnili samostatné kvítky.
10 jedovatých květin, které byste nikdy neměli jíst
Narcis – Celá rostlina, a to včetně cibule,obsahuje jedovaté látky, alkaloidy. Po požitíse otrava projevuje zejména zvracením a průjmem.
Vlčí mák – Celá rostlina, kromě zralýchsemen, je jedovatá. Požití způsobuje bolestibřicha a zvracení.
Oleandr – Celá rostlina je vysoce toxická –jedna z nejjedovatějších zahradních rostlin.
Clematis – Rostlina působí dráždivě, rozdrcené listy při styku s pokožkou způsobují její zrudnutí, puchýře nebo obtížně léčitelné kožní záněty.
Náprstník – Obsahují přirozeně se vyskytující jedy, které ovlivňují srdce.
Rododendron – Jeho toxiny mohou ovlivnit srdeční rytmus a krevní tlak.
Stračka – Jeho toxické alkaloidy jsou rychle působící a potenciálně život ohrožující.
Hortenzie – Její krásné květy a listy obsahují jed hydragin, který má podobné účinky jako kyanid.
Konvalinka – Je to u nás rostoucí bylina, jejíž jedy patří k nejprudším. Nejvíce jedovatých látek je v květech.
Nic na talíři neupoutá tak, jako posypání barevnými okvětními lístky v salátu, drobná kytička na narozeninovém dortu nebo poupátko denivky v restované smaženici. Jedlé květiny jsou zábavným a snadným působem, jak přidat barvu a chuť všem druhům pokrmů – zvláště když si je můžete nasbírat přímo z vlastní zahrady.
Většinu jedlých květin je nejlepší konzumovat syrovou – stačí ji natrhat a opláchnout vodou. Květiny budou chutnat a vypadat nejlépe hned po utržení, nikoli až po několika dnech.