Je kolagen opravdu elixírem mládí?

KOLAGEN – ve vodě nerozpustná bílkovina,  neboli protein. Spolu s elastinem a keratinem plní v  těle významnou stavební funkci.

Je nenahraditelnou hmotou pojivových tkání  našeho organismu a tvoří až 30% všech proteinů v těle. Tvoří součást naší pleti již od narození a zhruba do věku 25-30 let si jeho množství naše tělo zvládá doplňovat samo.
Po třicítce však začne docházet k  jeho úbytku, kolagenová vlákna začnou ztrácet  svoji elasticitu a dochází k prvním projevům  známek stárnutí.

Když v těle chybí kolagen

Nejvíce viditelným místem, kde je zaznamenáme  je naše pokožka. Už není tak pružná, jak bývala,  a začnou se objevovat drobné vrásky, především v  oblasti obličeje a dekoltu.

Podobné procesy však probíhají také na dalších úrovních našeho organismu. Jen nejsou na první  pohled viditelné hned, ale až časem. Patří sem nižší  pružnost cév, které se stávají křehčími, šlach nebo  snížená kvalita kloubů. Vše začíná nenápadně a plíživě. Po čtyřicátém roku našeho věku už jsou i  zde změny patrné. Po padesátce můžeme navíc  pozorovat změny jako je ochablost svalů a vazů.

Může docházet k častějším podvrtnutím kotníku  nebo bolestivosti kloubů. Patrný začíná být také úbytek svalové hmoty v  oblasti paží nebo stehen.

Co na to říká pokožka?


ETANI Kolagenové sérum je určené k péči o pokožku obličeje, krku a dekoltu. Liftingové účinky kolagenu jsou zde založené na unikátní receptuře v kombinaci s vzácným lotusem. Sérum viditelně omlazuje pleť a zpomaluje proces stárnutí. 


Pokožka, která trpí nedostatkem kolagenu je  křehká a sušší a s tím souvisí také její odolnost  vůči vnějším vlivům. Jsou patrné známky  dehydratace a zároveň se ztrátou vody ztrácejí  buňky schopnost své obnovy. Mění se struktura  pleti. Ženy, které v mládí potrápila mastná, stále se  lesknoucí pleť, jsou teď trochu ve výhodě. Jejich  pleť se stává jemnější a už se tak neleskne.

Naopak  u žen, které měly pleť krásně jemnou a bez větších  nedostatků, se mnohem výrazněji mohou začít  objevovat vrásky a přesušená ložiska. Celkově i pokožka na ostatních částech těla zaznamenává změny. Je slabší, jakoby průhlednější  a snižuje se její elasticita.

Vlasy a nehty rovněž kolagen potřebují

Vlasy, řasy a nehty potřebují k dobré kondici také  dostatek kolagenu.
V případě, že chybí, jsou vlasy  bez lesku, lámou se a třepí. Řasy jsou krátké a  řídké. A pokud jde o nehty… však to důvěrně  známe. Ať se snažíme, jak snažíme, vždycky se  ulomí. Chcete-li zlepšit také jejich kvalitu, je tato zázračná bílkovina ideálním pomocníkem.


Kolagen drží pohromadě také chrupavky a klouby

Kolagen lze užívat také v tekuté formě. Lipozomální hydrolyzovaný kolagen komplex Pure rituals je zpracovaný ve formě bioaktivních peptidů, aby ho lidské tělo dokázalo co nejlépe využít. Díky své velikosti a nízké molekulové hmotnosti má velmi dobrou vstřebatelnost v organismu, a tím i vysokou účinnost.


Také u pohybového aparátu, tví kolagen základní stavební prvek. Je přítomný ve vazech a  šlachách, kde vytváří velmi silná vlákna. Ta jsou  vzájemně propojená do pevných vláknitých  svazků, aby vydržela při pohybu silný tah. Ve  chrupavkách naopak vytváří husté prostorové sítě  odolné vůči tlaku, který je zde silný a ze všech  různých směrů. Kolagen je tady nepostradatelným  pomocníkem, který drží chrupavky pohromadě a  zajišťuje jejich pevnost a odolnost.

Všechny tyto změny jsou přirozeným procesem  stárnutí, který nelze zastavit. Ale můžeme ho  výrazně zpomalit, a tak si prodloužit nejen svěží a  mladistvější vzhled, ale především zdraví. A to  nám dovolí prožívat aktivně naše roky bez  fyzického omezení.

Bioaktivní kolagen

Zde hraje velmi významnou roli doplňování  kolagenu na bázi čistého, tzv. bioakivního kolagenu. Ten je získáván složitým  technologickým procesem, který zachovává jeho původní strukturu a tím i biologickou aktivitu  kolagenu.

Když to shrneme, kolagen je vlastně takový  kouzelník, který dokáže zastavit první známky  stárnutí a podpořit náš organismus jak zvenčí, tak i  zevnitř. Hydratuje pleť do hloubky, zlepšuje její  pružnost a zmírňuje napětí v pokožce. To se kladně  projevuje také při celulitidě.


Unikátní složení kolagen drinku má někdy skvělé příchutě. Zde například pocítíte svěží chuť manga.  A to vše bez cukru, lepku a laktózy.


Je silným pomocníkem v řešení problémů pleti,  protože nejen zpomaluje vznik nových vrásek, ale  umí vyhladit i ty současné. Stejně tak ale může  pomoci s léčením akné, pórovitou pletí nebo s  redukcí jizev.

Působí blahodárně nejen na naši pleť, ale rovnou  po celém těle. Velký vliv má také na kvalitu vlasů  a zpevnění nehtů. Příznivě působí při hojení  různých ran a také při zánětlivých stavech našich  kloubů. A seznam příznivých účinků kolagenu by  nebyl kompletní, kdybychom nezmínili také jeho  podporu při léčbě zánětů dásní a paradentóze.

Doplňování potřebné dávky kolagenu, nutné pro  zdravé tělo, dnes není problém. Zatímco naše  babičky se musely spolehnout pouze na vařené  vepřové koleno, sulc a vývary, pro nás už je  kolagen dostupný v přijatelnější a mnohem  efektivnější formě.


Toužíte si zachovat mladistvou pleť? Tento prémiový beauty drink s mořským kolagenem obohacený
o kyselinu hyaluronovou, biotin a pšeničné ceramosidy působí proti prvním známkám stárnutí a vyživuje pokožku, vlasy i nehty. Již za 8 týdnů pravidelného používání dojde ke zpevnění pleti a redukci vrásek.

Navíc si na jeho osvěžující limetové příchuti doslova pochutnáte!


V jaké formě se může kolagen užívat

Většinu produktů dnes na trhu seženete ve formě  prášku, baleného v malých sáčcích, které obsahují  přesně odměřenou denní dávku. Stačí obsah  rozmíchat ve sklenici vody nebo džusu a vypít u  snídaně. Viditelný efekt se dostaví většinou v  průběhu prvních 3-4 týdnů. Nejdříve je  pozorovatelný na kvalitě vlasů a nehtů, které se stávají pevnějšími. V dalších týdnech potom  nastává posun také ve zlepšení kvality pleti. Co se  týče viditelných účinků na pohybový aparát, zde je  třeba trochu trpělivosti a počkat tak 2-3 měsíce. Další formou jsou želatinové tobolky nebo kolagen v tekuté formě.

Při výběru se zaměřte na čistotu přípravku, aby neobsahoval jiné příměsi, ale pouze kolagen. Dalším důležitým ukazatelem je jeho bioaktivita. Ta zaručuje intenzivnější vstřebávání a naše tělo s  ním pracuje jako se svým vlastním. Další výhodou  čistého bioaktivního kolagenu je, že naše tělo ho  umí nasměrovat do míst, kde nejvíce chybí. Nemá  žádné vedlejší účinky a nemusíte se bát  předávkování. Doporučené množství je minimálně  3000mg/den.


Celý článek vyšel v čísle 2/2020 My50+

Na veškerá vydání časopisu My50+ se vztahuje zákaz kopírování a svévolného šíření na základě Zákona 121/2000 Sb. o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon). Porušení tohoto zákazu podléhá trestnímu řízení.

About The Author

You May Also Like