SVATÝ MARTIN – milovník hus a dobrého vína

Svatý Martin jezdí na bílém koni a miluje husy. To je celkem známá věc. Ale odkud se tenhle svátek vzal a proč vlastně vzniknul? Svůj původ má ve Francii a odtud se postupně rozšířil do dalších zemí Evropy. 

V kalendáři tento den znamenal přirozený začátek zimy a konec podzimu. Hospodáři zazimovali svá pole a dobytek, a chystali se na klidnou a studenou zimu. Svátek je velmi podobný americkému Dni díkůvzdání, který je také oslavou pozemské štědrosti.

Kdy přesně svátek slavíme?

V některých zemích začínají oslavy svatého Martina přesně v jedenáctou minutu jedenácté hodiny tohoto jedenáctého dne jedenáctého měsíce. Jinde naopak už předchozího 10. listopadu. 

Odkud přišel svatý Martin?

Svatý Martin z Tours byl původně římský voják, který byl pokřtěn až jako dospělý, a po té se stal biskupem. Martin se narodil v roce 316 na místě, které se jmenovalo Sabarie. Toto město bylo v římské provincií Panonia, Město se dnes jmenuje Szombathely, a nachází se v dnešním Maďarsku. Martinův otec byl důstojníkem římské armády, a na jeho popud vstoupil i Martin do armády již v patnácti letech. 

Legenda o plášti

Povídá se, že když byl Martin již důstojníkem armády, tak se jednou vracel na svém bílém koni ke své vojenské posádce v Gaulu. U brány tohoto města (některé zdroje uvádějí u brány kasáren) viděl nahého žebráka, který ho žádal o almužnu. Jelikož Martin neměl u sebe ani jídlo a ani žádné peníze, tak prý sundal svůj vojenský plášť a mečem ho přeťal na dvě části. Do jedné části svého pláště oblékl žebráka a druhou část si ponechal. Pak šel Martin spát. Ve snu se mu, dle legend, zjevil sám Ježíš Kristus, a řekl mu jedinou větu, která zněla takto: „Tímto rouchem mě oděl Martin, ještě nepokřtěný.“ Ráno, když se probudil Martin ze sna, tak byl jeho vojenský plášť opět celý. Po této události se nechal Martin pokřtít a opustil armádu. Založil mnišskou osadu u města Poitiers a také klášter v Liguge. Pravděpodobně v roce 371 byl Martin zvolen biskupem.

Jak k tomu přijde chudák husa?

Husa se stala symbolem svatého Martina díky legendě. Když se Martin snažil, ve své skromnosti, vyhnout vysvěcení na biskupa, ukryl se v ohradě s husami. Ty ho však prozradily kejháním. A tak to mají od té doby spočítané.

hejno hus


Z Francie, odkud zvyk pojídání husy pochází, se později rozšířil i do dalších zemí. Tuto tradici dodržovali především šlechtici a bohatší obyvatelstvo měst. V chudších rodinách a rolnické komunitě, si málokdo mohl husu dovolit.

Proč jezdí Martin na bílém koni?

Stará známá pranostika říká: „Svatý Martin přijede na bílém koni.“ Co to znamená asi všichni víme. Ale navzdory očekávání se málokdy sněhové nadílky 11. listopadu dočkáme. Na vině je změna klimatu, která začátek nástupu sněhové pokrývky i prvního sněžení posouvá dál do zimy. Průměrné datum prvního sněžení se pohybuje většin+ našeho území většinou mezi 11. a 20. listopadem, v některých oblastech ale až v poslední listopadové dekádě, tedy po 20. listopadu.

Svatý Martin napříč Evropou

IRSKO

Irsko je zemí příběhů legend, a ty se nevyhnuly ani tomuto svátku. V některých částech Irska bylo dříve tradicí, v předvečer svátku svatého Martina obětovat kohouta. Krví pak byly pokropeny všechny čtyři rohy domu. Také se nesmělo na svátek svatého Martina otáčet žádné kolo, protože Martin byl podle některých legend zabit mlýnským kolem, když byl vhozen do potoka. A tak měli mlynáři tento den volno. Další místní legenda v Co. Wexford říká, že se ten den nemá vyplouvat na moře. Svatý Martin prý jezdí na bílém koni přes Wexfordský záliv a přináší smrt utonutím každému, kdo ho uvidí.

POLSKO

Svátek svatého Martina se slaví především ve městě Poznaň, kdy jeho občané nakupují a jedí značné množství pečiva zvaného „rogale“. Je to pečivo podobné croissantu, vyrobené speciálně pro tuto příležitost, plněné mandlovou pastou s bílým mákem. Legenda praví, že tato stará tradice připomíná sen jednoho poznaňského pekaře. Podle něj vjel svatý Martin do města na bílém koni, a ten ztratil zlatou podkovu. Hned druhý den ráno pekař nechal nakynout rohlíky ve tvaru podkovy plněné mandlemi, bílým mákem a ořechy a rozdal je chudým. Konkurence mezi místními pekárnami se v posledních letech zostřila ve výrobě toho nejlepšího rogale, a tak si některé pekárny nechávají vystavit certifikát o autentičnosti receptury.


Podzim láká k městskému cestování

Představa dokonalé dovolené u moře nebo na horách může být pro mnohé z nás lichá. Proč naopak nezkusit podzimní dny či prodloužené víkendy nestrávit ve městě?


ESTONSKO

V Estonsku znamená svátek sv. Martina, zvaný Martinmas, splynutí západoevropských zvyků s finskými pohanskými tradicemi. Po staletí byl Martinmas jedním z nejdůležitějších dnů v estonském lidovém kalendáři. Zůstává populární i dnes, zejména mezi mladými lidmi a venkovským obyvatelstvem. Martinmas slaví konec agrárního roku a začátek zimního období. Obsahuje také prvky dřívějšího uctívání mrtvých. Děti se v tento den převlékají za dospělé muže a chodí ode dveří ke dveřím, zpívají písně a vyprávějí vtipy, aby dostaly sladkosti.

NĚMECKO

Noci před a v předvečer chodí děti v průvodech s lampiony, které vyrobily ve škole, a zpívají martinské písně. Procházka obvykle začíná u kostela a končí na náměstí. Děti doprovází muž na koni, oblečený jako svatý Martin. Když dorazí na náměstí, je zapálen oheň a rozdávají se Martinské ​​preclíky.

LOTYŠSKO

Lotyši slaví tento den tradičně již 10. listopadu, a znamená pro ně konec zimních příprav, jako je solení masa a ryb, skladování úrody a zavařování. Svatý Martin také označuje začátek maškar a sáňkování, a dalších zimních aktivit.


A jak to máte s oslavami Svatého Martina u vás? Dodržujete tuto tradici?

About The Author

You May Also Like

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *