Biorytmy v našem těle

Jste sova nebo skřivan?

Hodně z nás bylo skoro rok na home office. Jak jste spali ve srovnáním s běžným stavem? Dovolili jste si více vyhovět svému biorytmu? A co po obědě – dáváte si kávu nebo šlofíka? Hlasuji pro šlofíka (kávu pak třeba ani nebudete potřebovat). Naše biorytmy se přihlásí o slovo i tak.

žena se sovou na rameni a skřivanem u ucha

Vyhnete se tak posprandiálnímu poklesu bdělosti nebo také „poobědové demenci“. Bifázický spánek je pro náš mozek mnohem přínosnější než jeden spánek v noci. Spát po obědě jsme přestali až během přechodu k průmyslové revoluci. Přesto v řadě národů ještě siestu po obědě dodržují. Vědci z Harvardovy univerzity zkoumali po dobu šesti let skupinu 23 000 dospělých Řeků, kteří museli přestat se siestami. Výsledek je neveselý. Zaznamenali o 37 % vyšší riziko úmrtí na srdeční onemocnění. 


Cirkadiánní kód –  Využijte přirozený rytmus těla pro zdraví, výkon a zhubnutí, Satchin Panda,296 stran

S touto knihou držíte 
v rukou příležitost, jak seřídit hodiny svého těla a trvale dosáhnout fyzické a duševní pohody. Naučíte se ovládat intenzitu světla, načasovat správně své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku. 

www.megaknihy.cz


Cirkadiánní kód

Když už musíte vstávat jindy, než jsou vaše nastavené biorytmy, dělejte to tak pořád. Optimálně vstávejte, jezte, choďte spát každý den ve stejnou hodinu. I o víkendu. Jak říká autor světového bestselleru Cirkadiánní kód Satchin Panda: „Máme čas určený na snídani, oběd a večeři. Cirkadiánní hodiny jsou vnitřním systémem řízení času. Interagují s časem světla a potravy a vytvářejí naše denní rytmy.“Co dělá káva v mozku?

Víte, co se děje ve vašem mozku, když si dáte kávu? Tedy kromě toho, že máte libé pocity a užijete si příjemný rituál? Je dobré vědět, že kofein obsadí receptory, které jsou určené pro adenosin – ten hlídá, jak jsme vyspalí a spouští ospalost. Kofein obsadí jeho místa k sezení a my se cítíme bdělí, i když adenosin stále roste. Když tělo odbourá kofein, adenosin se vrhne na svá místa a vy pocítíte protiúder – tzv. kofeinový dojezd. Nával únavy. Protože adenosinu je mnohem více než v době, kdy jste si dali kávičku. A všechen se vrhá na svoje místa k sezení.  Když ho zaženete další kávou – příští protiúder bude ještě silnější.  Abychom si rozuměli, nehoruji proti pití kávy – jen zvažte, kolik a kdy.

Celý článek najdete v červencovém vydání My50+, 7/2021

About The Author

You May Also Like