Bezpečné bělení zubů

Milé dámy, blíží se léto a co jiného patří k létu víc než zářivě bílý úsměv? Proto se dnes pobavíme o bělení zubů a možná i rozboříme některé mýty, které bělení provázejí.

stomatology pacientka v zubařském křesle, bělení zubů

Bělení můžeme rozdělit podle několika základních kritérií – na vnitřní a vnější a na domácí, ordinační a kombinované. První dělení je podle místa aplikace bělícího gelu na zub nebo do zubu a druhé podle metody aplikace. 

Air-flow není bělení

Někdy je za bělení mylně pacienty zaměňováno i tzv. air-flow, čili pískování, které se provádí při  dentální hygieně. Při tomto výkonu dochází k aplikování jemného prášku na povrch zubu pomocí trysky, a tím k odstranění pigmentací, které se na zuby nachytaly. Nejedná se tedy o bělení, ale pouze o odstranění nečistot. Tím také dojde k optickému zesvětlení, Nedochází zde však ke změně barvy samotných zubních tkání. 

Možná vám tato  metoda přijde velmi nešetrná a máte pocit, že při ní dochází k poškození zubů. Tak to ale není.
K air-flow se používají velmi jemné prášky, které jsou schopné atakovat pouze pigmentace. Odstraní zubní kámen
a sklovinu přeleští, proto se na ní pak pigmentace chytají ještě méně než dřív. Ano, existují i abrazivní prášky, ale ty jsou ale určeny k jinému účelu. Dobrá hygienistka by je vůbec neměla mít ve svém repertoáru.

Bělicí pudry, pasty z jedlé sody a citronu, čištění zubů popelem

Jistě jste se s tím už také setkaly. Na dovolené, zejména v arabských zemích, jste na trhu objevily bělicí pudr na zuby. Dámy, ruku na srdce, kolik z místních fešáku mělo krásné a zdravé zuby? Všichni si zuby drbou pudrem, protože pijí silné černé čaje nebo kávu a díky špatně prováděné hygieně (většinou roztřepenou větvičkou stromu siwak) se jim pigmenty usazují raketovou rychlostí. Tyto bělicí pudry fungují jako tekutý písek. Jsou velmi abrazivní a ze zubů pigmenty „odřou“. Komu tam záleží na tom, že vždycky i s kouskem skloviny? Sklovina se ztenčuje a zuby jsou citlivější a citlivější. 


Dámy, cif patří na dlaždičky a ne na zuby… 😊 Prosím, tomuto se obloukem vyhněte!…


Více o tomto tématu se dočtete v článku od MDDr.Terezy Fulínové, v červencovém čísle My50+, 7/2021

About The Author

You May Also Like

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *