Brýle – jak vybrat obruby

Vybrat správné brýle není jen věcí osobního vkusu optika a nebo zákazníka. Měla by to být souhra více faktorů, jako je účel použití brýlí, doba nošení, předpokládaný styl nebo i samotné množství brýlí, které má klient k dispozici. Při výběru můžeme narazit na mnohé mantinely ze stran materiálů, designů a nebo třeba jen vyráběných barevných kombinací. Jak si správně vybrat a na co dbát při výběru vhodných brýlí?

Podle tvaru

Samozřejmě najdete dnes a denně spoustu nejrůznějších ,,pravidel“, jak kombinovat tvar obličeje a tvar brýlí. Není na tom nic špatného, nechat se inspirovat, ale nikdy není nutné brát to jako dogma. Trendy se mění a stejně tak to, co je a není vkusné. Není potřeba se tedy zásadně vymezovat. Například pravidlem, že ke kulaté tváři nelze dát kulaté brýle. Naopak, mohou být zpestřením, zdůrazněním a celkovým ozvláštněním image. Ovšem zde je třeba hned dodat, že klient s tím musí být nejen smířen, musí se mu to líbit a optimálně by měl mít více druhů brýlí na výměnu pro dny, kdy nebude chtít vyzařovat určitou extravagancí. Pro případ, že jste zastánkyní konzervatismu, přehled typologie podle tvaru obličeje najdete na konci článku.

Podle aktivit

Tak jako máme více bot, i brýle bychom měli mít několikatery. Úplně po jiných brýlích budu sahat, pokud mám zadání pracovních brýlí do kanceláře a stejně tak, pokud je někdo chce na golf. Sportovní brýle mají nejrůznější vychytávky na to, aby dobře držely a nesjížděly. Jsou pogumované, z odlehčených materiálů nebo s nerozbitnými skly. To zní dobře, proč to tedy nepoužít i v kanceláři? Především proto, že tento druh brýlí je na první pohled sportovní a nebude vám ladit k business looku, který běžně nosíte do práce.

Podle doby nošení

Otázka, nad kterou se nikdo moc nepozastaví, ale přitom je zásadní. 
Proč? Protože doba vrtaných, téměř bez obrubových brýlí, je dávno pryč. A naopak doba velkých, masivních tvarů přináší poměrně těžké, robustní brýle. Pokud takové brýle budu mít pár hodin a optimálně mám nízké dioptrie, nic moc se nestane. Teď ale připočítejme velký průměr, který bude nutný, a sklíčko například -4 dioptrie. Obruba sama byla ještě přijatelná, ale se skly už se její doba nošení zkrátila na tolik, že jsou třeba po dvou hodinách na obličeji skutečně nepříjemné. Nevadí to, pokud jsou to brýle na řízení, ale pokud je koncipuji na celý den, volila bych menší tvar, tenčí materiály nebo třeba i odlehčené plasty a tenčená skla.

Téměř každý klient má nějakou představu  o materiálu, který chce. Většina je v tom to vedena trendem. Například se mu líbí masivní, tmavé, výrazné obruby. Tedy víme, že budeme  hledat v plastových. Případně je veden  předchozí zkušeností. Například tím, že mu  kovové nosníčky vadily, protože mají menší  plochu a na nose víc tlačí. To jsou nejčastější zadání. Jen malé procento klientů přijde
s požadavky, jako jsou titanové nebo ocelové  obruby, které jsou hypoalergenní. Případně zlaté nebo třeba z duraluminia.

Barva bývá mnohdy velkým limitem. Pokud  půjdeme ze strany zákazníka, ženy obecně chtějí  černou, tmavě modrou, vínovou. Mužizase  černou, hnědou, občas šedou. Myslí logicky na to, aby brýle příliš nevyčnívaly a hodily se  tak nějak ke všemu. Výrobce v tomto většinou podává ruku a přesně v těchto barvách modely  nabízí. Zamyslete se však nad tím, kolik brýlím právě barvou můžete ubrat. Ač je design hezký,  právě barva brýle odliší, ozvláštní a definuje. Pokud se bojíte, zvolte průhlednou  barvu s lehkým zabarvením. Je to vracející se trend, který ale může vypadat skvěle!

Značkové nebo neznačkové brýle? Trh s brýlovými  obrubami se rozrostl opravdu hodně. Od značkových kousků, které se dokonce vyrábí  v limitovaných edicích, můžete projít obrovskou  škálou nejrůznějších módních značek, až po značky, které byly spíš uměle vytvořené, aby  byly brýle vypadaly lákavěji. Osobně nestraním  žádným. Jediné, co lze podotknout, je pouhý fakt, že u mezinárodně známých značkových  kousků, je daleko větší šance, že seženete v případě nehody náhradní díl. Levné kousky,  ač jsou trendy a lákavé, mnohdy přijdou stejně  rychle jako zmizí a náhradní díl se sehnat nedá  již krátce po nákupu.

Proč mít více brýlí? Každé brýle jsou trochu jiné.  Ať již svým posazením, centrací, sklonem,  zabarvením a nebo právě účelem. Některé jsou  pohodlné jako domácí obuv, ale nejsou zase  vhodné na nošení do práce. Jiné jsou zase těžší  kvůli velkým tvarům, tedy je nechceme mít na obličeji celý den a pak zde máme samozřejmě  rizika, že se nám brýle náhle poškodí a není dobré být tedy odkázán na jediné.


Jako optometrista se soustředím na to, aby při  nasazení brýlí na obličej, šly stranice téměř  rovnoběžně, nebo se jen maličkorozevíraly.  Pokud se obruba nadměrně otevírá, znamená to,  že jsou brýle malé. Další dobrý tip je, dívat se  na horní a dolní hranu brýlí. Dolní by neměla  ležet na tvářích a horní na obočí, protože pak se  brýle potí, mlží a nepříjemně hýbou, když mluvíme nebo se smějeme. S oblibou objednávám klientům, které už znám a se  kterými mám odzkoušené větší množství typů  brýlí, ty nejlepší kousky přímo od dodavatelů.  Chce to cvik a dobré pozorování chování,  vystupování, ale i barev, oblečení a doplňků,  ale asi je to jako v každém oboru. Po určité  době si na to odborník vypěstuje jistý smysl.


About The Author

You May Also Like

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *