Dentální hygiena

Text: MDDr. Tereza Fulínová,  Marta Staňková, Dis

Tentokrát se budeme věnovat tématu dentální hygieny. Ta je totiž klíčová, pokud si přejete zuby v ústech udržet co nejdéle a také zajistit dlouhou životnost stomatologického ošetření.  

A protože i dentální hygiena je samostatným oborem, tak jsem si k psaní tohoto článku přizvala i naši dentální hygienistku Martu Staňkovou, Dis. Díky ní budete mít ty nejčerstvější informace z oblasti dentální hygieny.

Pravda o zubním kazu.

Nejdříve si pojďme objasnit, jak to v ústech vlastně funguje. Nyní vám odhalím tajemství vesmíru a univerzální pravdu o zubním kazu.

Pokud si zuby správně nečistíme, tak na nich zůstává zubní plak. Plak jsou bakterie, zbytky potravy a bakteriální produkty, které zajišťují, 
že plak pevně přilne k povrchu zubu. Proto se ho nemůžeme zbavit pouhým opláchnutím (což by se nám samozřejmě velmi líbilo), ale musíme už sáhnout po zubním kartáčku nebo jiné pomůcce, která ho mechanicky rozruší a odstraní z povrchu zubu. Plak, když má dostatek času, ztvrdne 
na povrchu zubu a vznikne z něj zubní kámen. ¨

Dentální hygienu byste neměli zanedbávat

Ten se tedy z logiky věci tvoří na místech s nedokonalým čištěním. Není to tak, že máte doma tvrdou vodu a proto se vám víc tvoří kámen, opravdu ne.  Jen špatně čistíte… Samotný kámen zubům neškodí, ale mechanicky dráždí dáseň, která se pak snadněji zanítí. Také tvoří hrubý povrch, kam lépe opětovně nasedají bakterie.

Každá reklama na zubní pastu říká, že právě plak je zodpovědný za vznik zubního kaz. Ale zároveň i za onemocnění dásní. 
Zjednodušeně to funguje asi takto: bakterie se živí cukry z přijímané potravy a vyrábí z nich kyseliny. Tyto kyseliny naleptávají povrch zubu a potom vzniká zubní kaz. Počínající zubní kaz, který je pouze ve formě naleptání skloviny lze zahojit správným čištěním.

Pokud na zub nepůsobí další kyseliny, ale  dodáme mu minerály, tak se sklovina dokáže „zahojit“ a není třeba kaz vrtat. Proto dentální hygienistka není jenom „zubní kosmetička“, ale dokáže vám správnou péčí a instruktáží ušetřit spoustu nepříjemností, času a peněz. 

Vyšší riziko onemocnění parodontu

Plak samozřejmě neškodí pouze zubům, ale také parodontu. Onemocnění parodontu v různých fázích trápí mnoho žen ve zralém věku. Jedná se 
o zánět závěsného aparátu zubu, kdy se bakterie dokáží „prokousat“do dásně, tělo se jim začne bránit…

Celý článek si můžete přečíst v čísle 4/2020 My50+.

About The Author

You May Also Like