Filmové předlohy, které stojí za přečtení

Studené a nevlídné počasí bude venku ještě nějakou dobu vládnout. A to je skvělý čas na zachumlání se do křesla a začtení se do pěkné knížky.

Vybrali jsme několik titulů, jejichž příběhy sloužily jako filmové předlohy. Jestli nejdříve zvolíte knihu a potom film nebo vaše volba bude opačná, to už je na vás. Ale obojí opravdu stojí za to.


Voda pro slony

Sara Gruenová,
Počet stran: 288

obálka knihy voda pro slony

Vzpomínky na svět zalidněný podivíny a klauny, který byl plný zázraků, bolesti, zloby
a vášně. Na svět s vlastními úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Svět cirkusu byl pro Jacoba zároveň spásou i peklem. Přišel do něho, protože ho opustilo štěstí – zůstal bez rodiny a bez peněz a netušil, jak dál, dokud nepřistál na své lokomotivou tažené „lodi komediantů“. Marlenu, hvězdu volné drezúry koní, sem přivedla láska k řediteli zvěřince s násilnickými klony. Slonice Rosie se 
k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, která měla cirkus zachránit. Jenže s Rosie nebylo možné žádné číslo nacvičit, nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy. Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí vzniklo, bylo založené na lásce
a důvěře a nakonec bylo pro všechny tři jejich jedinou nadějí na přežití.


Jeden den

David Nicholls
Počet stran: 436

Poutavý příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného. Ty nejzákladnější věci si často uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství, až k hluboké lásce a krátkému manželství, jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická lovestory stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.


Rok vdovou

John Irving
Počet stran: 576

Velmi silný příběh, jehož první polovina se stala předlohou k filmu Dveře v podlaze. Kniha je však mnohem obsáhlejší. 

Dva prolínající se příběhy se spoustou peripetií a komplikací. Rút, která se narodila místo očekávaného syna, jenž měl nahradit dva starší tragicky zemřelé sourozence a Eddie – syn z učitelské rodiny, se vzornou výchovou, který se během své praxe u spisovatele stává milencem jeho manželky…Zážitky z dětství na oba tragicky působí celý život. Román Rok vdovou, přitažlivý svým poutavým i kuriózním dějem, vyvolává „nepříjemné“ otázky: Smí člověk zkusit všechno a překročit všechny meze, aniž by za to musel zaplatit?


Bábovky

Radka Třeštíková
Počet stran: 328

Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má její sestra tak špatný vztah se svou dcerou. Jak se cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil a kdo je bude muset nakonec vrátit? Nová kniha Radky Třeštíkové čtenářky překvapí upřímnou zpovědí žen, v jejichž vzájemně propletených příbězích nechybí ironie, humor, bolest, nenávist.Pod zdánlivě prostými příběhy se skrývá mnoho odpovědí na životní situace, které nás potkávají. 


Kde se touláš Bernadetto

Maria Sempleová
Počet stran: 320

Bernadetta Foxová zmizela poté, co její patnáctiletá dcera Bee přinesla ze školy samé jedničky a začala se dožadovat slíbené odměny: rodinného výletu do Antarktidy. Jenže nekonvenční architektka Bernadetta trpí akutní agorafobií – její alergie na město a lidi vůbec zašla tak daleko, že za ní vše vyřizuje virtuální asistentka v Indii. A cesta na konec světa? Na tu se opravdu necítí, a tak se radši vytratila. Její bystrá dcera Bee se ale rozhodně nehodlá vzdát. A před čtenářem se postupně rozehrává neskutečně čtivý román o jedné dost výjimečné rodině, v níž se potvrzuje, že genialita často hraničí s vyšinutostí…

https://www.youtube.com/watch?v=xJh2nvnjmZY

About The Author

You May Also Like

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *