Minimalismus – novoroční dieta pro váš domov

Rostoucí životní tempo a stále se zvyšující počet podnětů a stimulů, kterým jsme v našem každodenním životě vystaveni, to je odvrácená stránka současného informačního věku. Naše okolí od nás očekává, že budeme neustále dostupní, sdělovací prostředky nás zavalují nekončícím přívalem negativních zpráv a náš email a telefon se bez ustání plní dalšími a dalšími zprávami a upozorněními. Jestli se i vy ptáte, jak si jen uprostřed toho všeho zachovat chladnou hlavu, rozhodně v tom nejste sami. Podívejme se společně, jak nám v boji proti informační přesycenosti může pomoci stále populárnější fenomén minimalismu v interiéru! 

Minimalismus přináší rovnováhu

Stále více z nás se aktivně zajímá o to, jakým způsobem ve svém životě nastolit rovnováhu, která by nám pomohla odolat vysokým nárokům moderní doby s úsměvem na rtech a klidem v duši. Ať už je vaším oblíbeným prostředkem proti stresu vycházka do přírody, hodina jógy nebo víkendový pobyt na chalupě, možná se vám stává, že získaná pohoda a klid se vytratí pod prvním náporem každodenních starostí.


Hlavním pravidlo zní minimalismu:
Zbavit se všeho, co nám neslouží a vytvořit prostor pro vše nové, co by mohlo přijít a sehrát významnou roli v našem životě.

Způsobů, jak si povznesenou a pozitivní náladu udržet po delší dobu, je naštěstí celá řada. Pojďme se dnes ale zaměřit konkrétně na to, jak k tomu může přispět váš domov.  Pokud totiž dodržíme pár jednoduchých pravidel, můžeme dlouhodobě snížit hladinu stresu, zlepšit kvalitu našeho spánku a znásobit prospěch, který máme z volného času doma. 

Prostor a vzdušnost

Minimalismus jako životní styl pravděpodobně není třeba dlouze představovat. Jeho hlavním pravidlo zní: zbavit se všeho, co nám neslouží a vytvořit prostor pro vše nové, co by mohlo přijít a sehrát významnou roli v našem životě.

Na úrovni bytové architektury je cílem minimalismu vytvořit interiér, který je prostorný, vzdušný, vizuálně čistý a maximálně účelný. To však ale samozřejmě neznamená, že by minimalisticky zařízený domov musel být chladný, prázdný a nezabydlený. 

https://www.behance.net

Tím, že z našeho domova odstraníme vše, co pravidelně nepoužíváme, nebo co nás vyloženě nečiní šťastnými, dáme více prostoru sami sobě. Většinu věcí uschovejte do uzavřených úložných prostorů a zredukujte počet dekorací a jakýchkoli rušivých prvků. Vytvoříte tak vizuálně čistý a klidný interiér, který podpoří váš odpočinek a nebude přehnaně stimulovat mozek. Mimoto si samozřejmě i výrazně zjednodušíme úklid. Naše domácnost tak bude vždy čistá a dobře zorganizovaná. Právě minimum stimulujících a rušivých prvků v naší domácnosti je tím tajemstvím, díky kterému se náš domov stane klidnou oázou a bezpečným přístavem, do kterého se budeme rádi vracet, abychom načerpali další síly. 

Pravidla pro interiér 

V minimalistickém interiéru se zpravidla setkáme s použitím neutrálních barev, především bílé, černé a odstínů šedé. Materiály a textury jsou nevýrazné a pokud možno původní. Zajímavého estetického efektu se dosahuje především zajímavou kompozicí účelných zařizovacích předmětů, případně zdůrazněním architektonických prvků, jakými může být stropní klenba, výrazné okno nebo stropní trám. 

https://www.ubalt-architectes.com

Nábytek je jednoduchý, s maximem uzavřených úložných prostor. Policím a otevřeným regálům se pokud možno zcela vyhýbáme. V místnosti se snažíme ponechat co nejvíce volného prostoru tak, abychom dosáhli vzdušného světlého efektu. 

Ve striktně minimalistickém domově zcela chybí dekorace. Jejich roli můžou převzít esteticky hezky zpracované objekty denní potřeby. Pokud si přece jen přejete minimalistický interiér oživit, vyberte malý počet velkých výraznějších dekorací s jednoduchými idealizovanými liniemi. Určitě se vyhněte malým soškám, drobným svícnům a dalším doplňkům. Střídmost je na místě i v případě textilií, koberců a polštářků. 

Velkou pozornost věnujte osvětlení, které by mělo být dostatečné a jeho barva odpovídala účelu. Do minimalistického interiéru začleňte i moderní technologie. Dejte si ale vždy dát pozor na to, aby elektrospotřebiče neměly na náš pobyt v daném prostoru spíše negativní vliv. Automatizované otevírání okna, které zajistí pravidelný přísun čistého vzduchu, je tak jistě vítaným doplňkem. Televizoru v ložnici se vyhněte. Má negativní vliv na kvalitu spánku.

Jako u každého stylu i u minimalismu není samozřejmě nic striktně dáno, a tak se můžeme setkat s celou řadou variant tohoto nesmrtelného nadčasového stylu.  

Minimalismus jako inspirace

Pokud vás přínosy minimalismu v bydlení zaujaly, ale nejste si jistí, zda by pro vás tento styl nebyl příliš strohý, můžete vsadit na některou z jeho variant.

Asi nejčastější alternativou, se kterou se v evropských a amerických domovech můžeme setkat, je skandinávský minimalismus. Jak název napovídá, jedná se o kombinaci skandinávského a minimalistického stylu. 

Typické poznávací znaky skandinávského minimalismu:

  • tlumená barevná paleta,
  • široké použití černého kovu,
  • menší počet výraznějších dekorací,
  • a přírodní strukturované textilie v neutrálních barvách. 
interiér ve dřevě a černém kovu, točité schodiště vedoucí do ložnice

Dalším způsobem, jak si se strohostí minimalistického stylu poradit, je použití světlého dřeva, které jinak chladné a tak trochu neosobní barevné paletě dodá teplo a útulnost. Interiér můžeme zároveň doplnit několika velkými pokojovými rostlinami s velkými dramaticky prořezávanými listy. 

A jestli máte stále dojem, že byste se v minimalistickém interiéru necítili dobře, zkuste ve svůj prospěch využít alespoň některé z jeho pravidel. Zasaďte je do kontextu vašeho domova! Vytvořte si pro sebe minimalistickou ložnici, ve které se vám bude příjemně a nerušeně usínat. Nebo třeba jen využijte počátku roku k malé redukční dietě vašeho šatníku a dalších úložných prostor. Už jen tím, že se zbavíte pár věcí, které delší dobu nepoužíváte, uděláte získáte novou lehkost.

Text: Kateřina Kunzendorfer, My50+, 1/2021

About The Author

You May Also Like