Menopauza – není třeba se bát

I když by se mohlo zdát, že v dnešní moderní době už nic není tabu, stále jsou témata, o kterých se nám nemluví úplně snadno, zejména pokud se týkají přímo nás. 

Otázky typu: Jak poznat příchod menopauzy?  Jak zabránit návalům? Co přináší předčasná menopauza? nebo Jaké účinky má hormonální léčba? Pojďme se na ně tedy podívat  pěkně popořadě.

Jak se pozná menopauza?

Poznat, že se jedná o menopauzu a ne jiný zdravotní problém, není úplně snadné. Nástup menopauzy je totiž u každé ženy individuální. Průměrný věk je mezi 52. a 53. rokem života. Rozmezí ovšem může být veliké, od 40 až do 60 let. 

Prvním signálem menopauzy je změna v menstruaci. Její vynechání, přijde později, začne být slabší nebo naopak silnější. Kvůli opoždění ovulace se cyklus nejprve prodlužuje a později se začne zase zkracovat, což obvykle vede k častějšímu krvácení. Krvácení přestává ve chvíli, kdy dojde zásoba vajíček schopných dozrát. 

S tím souvisí další pro menopauzu typické příznaky, ke kterým dochází v důsledku kolísání hormonálních hodnot v krvi. Jedná se o návaly horka, pocení, bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, bolesti na hrudi nebo psychická nevyrovnanost. 

Pokud na sobě pozorujete některé z těchto příznaků, navštivte gynekologa, který provede krevní test na zjištění menopauzy. Při tomto testu se zjišťuje hladina hormonu FSH (folikuly stimulační hormon).

V současné době je na trhu k dostání také test na zjištění menopauzy prostřednictvím moči pro domácí testování.

Bez krevního testu je menopauza stanovena po roce, kdy došlo k poslední menstruaci. Nezapomínejte ale, že příznaky, které pociťujete, může způsobovat jiný zdravotní problém a o menopauzu se jednat nemusí. Návštěvu lékaře proto neodkládejte. 

Jak zabránit návalům?

Návaly horka jsou nejznámějším symptomem menopauzy, zažívá je až 80 % žen. Tento vedlejší účinek hormonálních změn je velice nepříjemný jev, doprovázený pocením a červenáním se. 

Prvním krokem k tomu, aby vás náhlé návalypřestaly obtěžovat, je znalost faktorů, které je podporují. Návalům horka napomáhá kouření, alkohol i kofein. Mezi faktory, které je zhoršují, patří také stres a intenzivní emoce. Zkuste být v klidu a nenechejte se návaly horka vyvést z míry. Ženy jim často přikládají příliš velkou váhu a myslí si, že jsou pro okolí jasně patrné, což není pravda. 

Samostatnou kapitolu v tom, jak zabránit návalům, tvoří strava. Obecně je dobré v období menopauzy dodržovat zásady zdravého stravování a do svého jídelníčku zařadit jídla bohatá na fytoestrogeny (rostlinné estrogeny zmírňující projevy menopauzy), jako jsou například luštěniny, sója, nebo některá semena. 

Pokud ale chcete zabránit přímo návalům horka, rozhodně se vyhněte pikantním a kořeněným jídlům!

Od návalů horka i nočního pocení pomůže snížení cholesterolu. Hlídejte si proto váhu a omezte tučné potraviny, jako tučné maso, plnotučné mléko, tučné sýry nebo zmrzliny. Návaly horka s sebou přinášejí také nepříjemné pocení. Volte proto volnější oblečení z příjemných materiálů, které vaší kůži umožní dýchat. 

Co přináší předčasná menopauza a co s tím?

Před dvaceti lety byl pojem „předčasná menopauza“ téměř neznámý, dnes už je skloňován častěji, stále se ale objevuje u velmi malého procenta žen. Podle statistik se týká každé dvacáté ženy v populaci. Tento termín označuje stav, kdy se zastaví produkce ženských pohlavních hormonů před čtyřicátým rokem života. V praxi to znamená, že se zastaví menstruace a hodnoty hormonů v těle jsou totožné s menopauzou. 

Předčasná menopauza se týká i žen, které mají teprve kolem dvaceti let. Často ji má na svědomí nezdravý životní styl a velmi nízká hmotnost. Proto lze tento problém pozorovat ve světě modelingu nebo vrcholového sportu. Důvodů předčasné menopauzy ale může být více, například autoimunitní onemocnění, chemoterapie ale také genetické dispozice. 

Příznaky předčasné menopauzy jsou stejné, jako u fyziologického přechodu –

  • nepravidelná menstruace,
  • zvýšená únava,
  • vaginální suchost,
  • psychická nevyrovnanost,
  • návaly horka a potu,
  • nespavost.
    Tyto příznaky poukazují na to, že vaječníky produkují méně estrogenu. 

Ženy, které mají podezření, že by se jich mohla předčasná menopauza týkat, by rozhodně měly navštívit lékaře. Je nutné vyloučit jiné příčiny obtíží, kterými by mohlo být těhotenství nebo onemocnění štítné žlázy. Předčasná menopauza s sebou přináší i další zdravotní rizika – zvyšuje riziko osteoporózy, rakoviny tlustého střeva a vaječníků, onemocnění dásní a šedého zákalu.

Hormonální léčba a její vedlejší účinky

Na to, do jaké míry je hormonální léčba přínosná, se snaží odpovědět řada studií. Shodují se v tom, že hormonální léčba je účinná proti typickým průvodním projevům menopauzy, jako jsou návaly horka, psychická nevyrovnanost, poševní suchost nebo řídnutí kostí.

Tato terapie existuje v různých formách, například v tabletách, gelech, krémech, náplastech, injekcích nebo třeba ve formě implantátů. 

Hormonální léčba s sebou ovšem nese také rizika a rozhodně není vhodná pro každého. I proto ji může nasadit pouze lékař a před zahájením hormonální terapie je nutné projít několik vyšetření….

Celý článek si můžete přečíst v čísle 1/2020 My50+.

About The Author

You May Also Like