Udělejte si svůj DEN

Mezinárodní den žen, který každoročně připadá na 8. března, má kořeny v historii boje žen za rovnoprávnost. Je věnován především připomínání úsilí žen v boji za rovnoprávnost, včetně volebního práva, práva na vzdělání a zaměstnání a práva na rovné odměňování. Je také zaměřen na upozornění na problémy, s nimiž se ženy stále potýkají, jako jsou násilí, sexuální obtěžování, diskriminace na pracovišti a nerovné přístupy k zdravotní péči.

Je to důležitý den pro oslavu úspěchů a přínosů žen a pro připomenutí významu práv žen v různých oblastech života. Tento den připomíná, že práva žen jsou důležitá pro dosažení rovnoprávnosti a spravedlnosti ve společnosti, a že musí být chráněna a posilována, aby byla zajištěna plná účast žen na všech rovinách společnosti.

Kde všude se svátek slaví?

Mezinárodní den žen je slaven ve většině zemí světa. Je to oficiální státní svátek v některých zemích, zatímco v jiných se slaví jako významný den upozorňující na rovnost a práva žen.

Mezi země, kde je Mezinárodní den žen oficiálním státním svátkem, patří například Rusko, Ukrajina, Bělorusko, Arménie, Azerbajdžán, Kazachstán a Moldavsko. V těchto zemích mají ženy často den volna a jsou pořádány různé oslavy a akce.

V ostatních zemích, včetně západních zemí, se Mezinárodní den žen slaví jako významný den upozorňující na rovnost a práva žen. V těchto zemích se obvykle pořádají různé akce, konference, semináře a manifestace, které mají za cíl připomenout význam práv žen a bojovat za jejich dodržování.

Udělejte si z 8. března nevšední den

Za minulého režimu byl Mezinárodní den žen příležitostí k pořádání pracovních večírků a oslav. Patřily k němu chlebíčky a víno, stejně jako kytička karafiátů nebo narcisů. Pak nastalo období, kdy se tento svátek zásadně neslavil. Byl považován za něco, co patřilo k minulosti, a s čím se lidé nechtěli spojovat. Dnes už je se situace opět obrací a 8. březen nabírá na důležitosti.

Nehledě na to, z pohledu nás žen je to příležitost, udělat si tento den hezčí třeba jen sama pro sebe. Nebo se sejít s kamarádkou a oslavit to ve dvou. Vždyť nás to tak baví, trávit čas povídáním o věcech, které se nám v běžném životě dějí. My ženy milujeme komunity a vzájemné sdílení informací a pocitů. Tak proč si to nedopřát i na svátek všech žen, a zároveň tím vyjádřit solidaritu s těmi, kterým jsou odepírána i ta nejzákladnější práva a svobody. My ženy máme zvláštní dar empatie a vzájemné podpory. Pojďme ho využít, ale nezapomínejme také na sebe. A to se nám stává velice často.

Abychom mohly být oporou pro druhé, musíme se starat také samy o sebe. A nebát se rozmazlovat se. Tak proč ne třeba zrovna na tento den?
Proč si neudělat 8. březen dnem právě pro sebe?

Tipy na rozmazlování

Dopřejte si voňavou masáž

Nezáleží na tom, jestli se vypravíte do některého z masážních salónů třeba na masáž horkou čokoládou nebo si dopřejete příjemné provonění celého těla v pohodlí domova. Ať tak nebo tak, v každém případě dopřejete blahodárný pocit nejen svému tělu, ale i své mysli.

den na masáži

Obklopte se květinami

Udělejte si radost a kupte si domů řezané květiny. Nemusí to být zrovna kytice za tisíce… stačí malý svazek tulipánů nebo růží, které seženete v každém supermarketu. Rozdělte je do více váziček a doplňte větvičkami břízy nebo lísky, které jste si přinesla v procházky. Váš domov se rázem promění v příjemné místo.


Dopřejte si horkou lázeň

Patříte k těm, které se rády zanoří do vany plné pěny a horké vody? A stále tento komfort odkládáte, protože vám na něj nezbývá čas? Naplánujte si ho na 8. března. Vyčleňte si večer sama pro sebe a zarezervujte si koupelnu. Svíčky a příjemná hudby dodají celému rituálu příjemnou atmosféru. A klidně můžete přidat i skleničku dobrého vína. A mužům samozřejmě nemusí být vstup zakázán. To už bude na vás.

Olej do koupele s aromatickou vůní čokolády.

Kupte si něco pěkného

Vezměte to cestou z práce kolem vašeho oblíbeného obchodu a udělejte si malou radost něčím, co vám padne do oka. Třeba malým náramkem nebo novým šátkem či pouzdrem na sluchátka. A pokud po cestě z práce nebudete mít čas, můžete večer mrknout na internet.

Praktické pouzdro na sluchátka bude slušet každé kabelce.

Laskominou k dobré náladě

Znáte ten pocit štěstí, když jdete kolem dobré cukrárny a zastavíte se u vitríny? Miluji ten pohled na různorodost těch cukrářsky dokonalých dortíků, které jsou plné nejrůznějších chutí. Pro jednou nemyslete na štíhlou linii a smlsněte si na nějakém delikatesním kousku. Nemusí být velký, protože i malý kousek dortu udělá velkou radost.


About The Author

You May Also Like

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *