YANG SHENG FA

Umění dlouhého a šťastného života
Text: MUDr. Lívia Kušnierová Čaňová

Yangsheng fa je pojmenování čínského umění pěstování života, které je známé více než dva a půl tisíce let. Jeho cílem je dosažení harmonie mezi tělem a duší, fyzického a psychického zdraví a zachování dobré kondice až do stáří.

Je to propracovaný koncept doporučení, pomocí kterých dbáme 
o svůj život, upevňujeme zdraví a předcházíme nemocem za účelem prodloužení života. Toto umění vychází z taoismu, konfucianismu, budhismu, klasické medicíny, bojových umění a lidové moudrosti.
Za stěžejní považuje tato nauka o udržování života především posilování těla a zvyšování obranyschopnosti. A to cestou harmonizování ducha, vyváženého stravování, života v souladu s přírodou, prováděním tělesného cvičení a přiměřené aktivity.

Důležitý je také odpočinek, dobrý a dostatečný spánek a fytoterapie. Historické recepty bylinných přípravků na dlouhý život používali již v dávnověku na císařském dvoře. Tyto bylinné směsi byly sestavené na základě tisíciletých zkušeností starých Číňanů s doplňováním energie a posilováním organismu přírodními prostředky.

Suwen, kapitole Yipian, Cifalunse píše: „Malý zlatý elixír… pozře-li se ho deset zrnek, žádný neduh nemůže účinkovat.“ Účinnou a trvalou obnovu životních sil je potřeba provádět pozvolna a dlouhodobě. Opotřebení organizmu, jako vedlejší efekt životního stylu se všemi důsledky, vznikající pod tíhou tlaku dnešní doby na výkonnost, vede v krajním případě 
ke vzniku různých onemocnění.

Proto, ve snaze jim účinně předcházet, musíme brát v potaz již první nastupující známky únavy, oslabení a pocity stárnutí a věnovat jim pozornost. K tomuto slouží tradiční bylinné směsi, které harmonizují a zároveň podporují předpokládané slabé stránky dané konstituce.

Mají široké a nespecifické působení a jsou koncipované tak, aby spíše stimulovaly přirozené schopnosti těla k uzdravení podporou regenerace životních sil. Těmito bylinnými přípravky mohou být doplněné i jiné přístupy, jako například dietetika, akupunktura, moxování – čili požehování pelyňkem, cvičení taiji, qigong, daoyin atuina masáže.

Celý článek si můžete přečíst v květnovém čísle My50+ , 5/2021

About The Author

You May Also Like

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *