Bojíte se letos na podzim nemocí z chladného počasí? Podzim a zima jsou obdobím, kdy naše tělo dostává pořádně zabrat. Především náš imunitní systém. Pokud si říkáte, že nemůžete podzimní období prožít ve zdraví, nemusí to být tak úplně pravda. Pokud dokážeme udržet naše tělo v dobré kondici a vyladíme imunitní systém, je velká šance, že zimu přežijeme jen s případným posmrkáváním… Níže si můžete přečíst několik užitečných tipů, jak letos udržet svůj imunitní systém ve špičkové kondici. Jednoduše řečeno, aby váš imunitní systém dobře fungoval, potřebuje zdravé potraviny, cvičení a nízký stres.
Jezte sezónní potraviny
Zdravá a vyvážená strava vám může pomoci udržet se v pohodě. Jezte denně celou barevnou plejádu zeleniny a ovoce, abyste si zajistili příjem různých živin. Přidejte bílkoviny a komplexní sacharidy, jako je hnědá rýže a quinoa, jsou také součástí zdravé stravy. Snižte množství zpracovaných potravin, cukru a nápojů, které mají málo živin, jako je soda a alkoholické nápoje.
Jedním ze způsobů, jak nastartovat imunitu, je jíst sezónně, aby se váš jídelníček a nutriční příjem během roku měnily. Snažte se jíst různé potraviny v jasných barvách. Jsou plné vitamínů, které poskytují klíčové živiny, které naše tělo potřebuje v průběhu celého roku.
Některé z nejlepších potravin na posílení imunity obsahují probiotika, živé bakterie a kvasinky, které jsou dobré pro zdraví vašich střev a trávicího systému. Probiotika lze nalézt také ve fermentovaných a kultivovaných potravinách. Chybu neuděláte když do stravy zařadíte potraviny jako je:
kombucha (fermentovaný, lehce slazený nápoj z černého nebo zeleného čaje)
kvas (tradiční fermentovaný nápoj z žitného chleba)
nepasterizované kysané zelí a kimchi
jogurt, kefír
lassi (nápoj vyrobený z jogurtu nebo podmáslí)
tofu, miso (fermentované sójové boby)
shoyu nebo tamari (druhy japonské sójové omáčky)
tempeh (indonéský pokrm vyrobený z fermentovaných sójových bobů)
Cukr ne, ovoce ano
Když jíte příliš mnoho cukru může to mít vliv na potlačení funkcí imunitního systému. Cukr snižuje schopnosti bílých krvinek útočit na cizí vetřelce. Když řeknete NE sladkým pochoutkám, může to vašemu tělu pomoci odrazit zimní virózy. Obyčejný cukr dokáže na mnoho hodin oslabit schopnost organismu bojovat s baktériemi a plísněmi. To je také jeden z důvodů, proč bychom neměli jíst sladké dobroty, když už bojujeme s nachlazením nebo infekcí.
Nemusíte se ale úplně cukru vzdávat, pokud namísto sladkostí, doslazovaných jídel, limonád a zpracovaných džusů zvolíte ovoce. To sice také obsahuje cukr, ale současně je v něm přítomna jednak vláknina, způsobující pomalejší nárůst glykémie, a jednak vitamíny a flavonoidy, bojující proti infekcím a zánětům. Tedy vliv nezpracovaného ovoce je i přes jeho sladkost protizánětlivý.
Podzimní jídla, která zahřejí
Když je venku zima, udržujte se v teple také zevnitř. Kdykoli můžete, přidejte zdravé koření podporující imunitu, jako je kurkuma, zázvor, česnek, skořice a hřebíček. Udělejte si velkou dávku vydatné kuřecí polévky se spoustou česneku a kurkumy a popíjejte ji během chladných podzimních dní. Udělá vám dobře jak na těle, tak na duši. Zdravá strava je pro zdravý imunitní systém velmi důležitá.
Nepodceňujte ji.
Přiměřeně se oblečte
Nedovolte, aby vás počasí během nepředvídatelných podzimních měsíců zastihlo nepřipravené. Oblékání ve vrstvách vás udrží v bezpečí bez ohledu na počasí. Noste dvě nebo tři vrstvy, které lze podle potřeby přidat nebo sundat.
Mějte vždy po ruce šálu nebo bundu do deště, abyste se mohli v případě potřeby zachumlat. Šála nebo šátek kolem krku nedovolí chladnému větru, aby se dostal nepozorovaně do vašeho organizmu.
Podzimní blues
Podzimní čas nemusí být nudný nebo depresivní.
Přečtěte si tipy, jak porazit podzimní melancholii.
Udržujte hladinu stresu pod kontrolou
Bylo provedeno mnoho studií spojujících emoční stres se sníženým imunitním zdravím. Je důležité si uvědomit, že to, jak zvládáme stres, může ovlivnit fungování našeho imunitního systému. Vypořádejte se se stresujícími problémy dříve, než budou mít příležitost vás opravdu oslabit. Najděte si způsob, jak stres ventilovat. Ať už je to forma meditace nebo prostý šálek teplého čaje a chvilka u pěkného seriálu.
Pravidelně se zapoťte
Ať už je vaším výběrem pocení hodina spinningu, běh nebo se jen vypravíte do sauny, vše se počítá. Pocení pomáhá odstraňovat z těla nečistoty a toxiny a pomáhá tak udržovat váš imunitní systém nastartovaný. Nezapomeňte poté doplnit dostatek tekutin.
Hýbejte se co nejvíc
Dalším způsobem, jak můžete zlepšit fungování svého imunitního systému, je zajistit pravidelný pohyb. Zlepšíte tak svoje zdraví, snížíte krevní tlak a vaši tělesnou hmotnost budete mít více pod kontrolou.
Pravidelné cvičení také pomáhá podporovat růst nových imunitních buněk.
Doporučuje se každý týden alespoň 150 minut mírného cvičení.
Procházka alespoň 30 minut každý den je super. Udělejte to bez ohledu na počasí. Důležité ale je oblékat se podle počasí za oknem, a ne podle data v kalendáři. Jak prochladnutí z příliš lehkého oblečení, tak i přehřátí a pocení v důsledku nošení příliš teplého oblečení, mají negativní vliv na imunitu a činí nás náchylnými k choroboplodným zárodkům.
Pijte hodně tekutin
Dehydrované tělo je tělo, které není v kondici, a proto může být náchylnější k virům. Zima je čas, kdy často zapomínáme pít vodu, na rozdíl od letního období. Mějte vždy po ruce láhev s vodou pokojové teploty nebo pokud potřebujete něco teplého, dobrou alternativou je šálek bylinkového čaje.
Voda je nezbytná pro zdraví imunitního systému. Stále je tím nejlepším, co můžete pít. Dopřejte si sklenici vody také hned po probuzení, abyste doplnili tekutiny, které tělo vydá během noci. Pokud máte problémy s pitím dostatečného množství vody, nastavte si připomenutí na celý den prostřednictvím některé aplikace nebo si zvykněte vypít sklenici vody před každým jídlem.
Otužujte se!
V létě, teplém jaru a podzimu se můžete dlouho volně procházet po vlhké trávě. V chladných nebo mrazivých a zasněžených dnech omezte chůzi bosky po sněhem nebo mrazem pokrytém trávníku na několik desítek sekund. Potom si nohy vždy otřete do sucha a navlékněte si teplé ponožky. V zimě nebo ve vlhkém počasí je dobré po takovém otužování vypít sklenici horkého čaje s citronovou šťávou.
Zakončete koupel nebo sprchu po celý rok osvěžením těla studenou vodou. Vždy ochlazujte tělo od chodidel nahoru. Začněte na vnější straně pravé nohy a poté přes její vnitřní stranu. Poté opakujte totéž s levou nohou. Pak ruce od dlaní k ramenům: nejprve vpravo, pak vlevo. Z počátku to nebude snadné a nebude se vám do toho chtít. Věřte ale, že otužováním děláte pro své tělo skvělou věc a pomáháte mu odolat podzimním a zimním náporům virů.