Líčení pro ženy ve zralém věku

Text: Eva Mihulková,
profesionální vizážistka a vlasová stylistka

„Často se při konzultacích s klientkami setkávám s tím, že přicházejí 
z důvodu změny stylu líčení. Z mládí mají zavedené stereotypy, které po čtyřicítce přestávají fungovat.

A je to tak. I v líčení je třeba přihlédnout k věku. S přibývajícími léty se mění tvar i rysy obličeje. Kontury rtů a očí ztrácejí svoji ostrost a mění se také struktura pleti. Na to všechno je třeba brát zřetel. Aby líčení lichotilo a zbytečně nepřidávalo roky,“

říká Eva Mihulková, profesionální vizážistka a vlasová stylistka, která už řadu let pracuje s ženami mnoha věkových kategorií.

otevřená řasenka leží na bílém papíru na kterém je nakreslený kruh a kaňky

V čem je líčení jiné? Na co si dát pozor?

Velmi důležitá je především příprava pleti před líčením. A toto pravidlo platí ve zralém věku dvojnásob.  Každý make-up vypadá mnohem lépe a přirozeněji na čisté a pěstěné pleti. Já osobně pro sebe a pro své klientky používám pro tonizaci a hydrataci pleti pleťovou vodu z růže damašské. Poté následuje šípkový olejíček, který pleť jemně zabarví a sjednotí.

Jaké jsou hlavní zásady make-upu pro zralou pleť? 

  • Žádné velké kontrasty a ostré kontury.Zralé pleti rozhodně velké kontrasty nesvědčí. Opticky přidávají na věku. Tedy žádná ostře seknutá linka, či tvrdá kontura rtů. Dbejte na to, aby výsledek byl přirozený.
  • Make-up volte spíše v teplejších odstínech. Co se textury týče, vybírejte raději  krémové, olejové nebo voskové textury. Lépe k pleti přilnou a nezvýrazní vrásky. Toto platí i pro další produkty jako je rtěnka, tvářenka, rozjasňovač, bronzer nebo kontura.  
  • Pestrobarevné oční stíny jsou tabu. U očních stínů pro denní líčení nevybírejte příliš zářivé odstíny. Držte se neutrálních barev jako je růžové zlato, taupe nebo bronz. A stačí vám klidně pouze jeden odstín.
  • Používejte podkladové báze a fixátory. Báze zjemní strukturu pleti a také udrží líčení delší dobu v kondici. U očních stínů nedochází ke slévání do vrásek. Na fixaci doporučuji fixátory ve spreji a transparentní HD pudr, který je velmi jemně mletý a opticky vaši pleť také vyhladí.

Na co se zaměřit při líčení očí?

  1. Měkkou, dlouho držící tužkou hnědé barvy jemně vyplňte prostor mezi horní linií řas. Tím se řasy zahustí a vypadají bohatší.
  2. Na horní víčko použijte dlouho držící zasychající krémový stín. Ten naneste na celou plochu víčka a dejte mu chvíli čas než zaschne.
  3. Stejný stín použijte také při líčení spodního víčka. Pokud jste zvyklá používat na spodní víčko černou tužku, vyměňte ji za jemnější odstín (hnědá, šedá, burgundy). 
  4. Vyhněte se černé tužce na slzné hraně oka. Oko opticky zmenšuje a působí tvrdě. Místo toho můžete zkusit tužku tělové barvy, která krásně oko vyčistí a projasní.
  5. Nakonec protáhněte řasy několika tahy řasenkou. Řasy můžete předtím natočit pomocí kleštiček.

Na co se zaměřit při líčení rtů?

  1. Konturovací tužka
    Proti rozpíjení výrazné rtěnky pomůže silikonová konturovací tužka, kterou si obkreslíte konturu rtů. Barevná konturovací tužka se používá pouze ve stejném nebo velmi podobném odstínu a to na vykreslení celé plochy rtů, aby rtěnka déle držela.
  2. Výrazné rtěnky nechte raději na večer.
    Rtěnky pro denní líčení vybírejte krémové. Lichotivé jsou barvy jako je meruňka, broskev, malina a losos. Důležitý je také podtón rtěnky, který může být buď teplý nebo studený. Řiďte se tónem vaší pleti.
  3. Třpytivé rty jsou minulostí.
    Jestliže používáte lesk na rty, patří do středu rtů. Vyhněte se leskům obsahujícím třpytky. 
  4. Klidně použijte jeden produkt na rty i na líčka. Usnadní vám to rozhodnutí, zda tvářenka ladí ke rtěnce a naopak. 

Extra tipy na závěr

Na závěr vám prozradím dva spolehlivé make-up požírače vrásek. Tím prvním je krémový rozjasňovač. Vklepává se do lícních kostí nad tvářenku, na vějířky kolem vnějšího koutku očí, na hřbet nosu a malinko, jen zbytek co zůstal na prstech, nad srdíčko horního rtu.

Tím druhým je jemně mletý pudrový perleťový bronzer. Musí to být velmi jemný prášek bez velkých třpytivých částic. Ten nanáším na místa, která bývají přirozeně nejvíce opálená, jako je čelo, hřbet nosu a líčka.


Celý článek najdete v My50+, 4/2020

About The Author

You May Also Like