Jste sova nebo skřivan?
Hodně z nás bylo skoro rok na home office. Jak jste spali ve srovnáním s běžným stavem? Dovolili jste si více vyhovět svému biorytmu? A co po obědě – dáváte si kávu nebo šlofíka? Hlasuji pro šlofíka (kávu pak třeba ani nebudete potřebovat). Naše biorytmy se přihlásí o slovo i tak.

Vyhnete se tak posprandiálnímu poklesu bdělosti nebo také „poobědové demenci“. Bifázický spánek je pro náš mozek mnohem přínosnější než jeden spánek v noci. Spát po obědě jsme přestali až během přechodu k průmyslové revoluci. Přesto v řadě národů ještě siestu po obědě dodržují. Vědci z Harvardovy univerzity zkoumali po dobu šesti let skupinu 23 000 dospělých Řeků, kteří museli přestat se siestami. Výsledek je neveselý. Zaznamenali o 37 % vyšší riziko úmrtí na srdeční onemocnění.

Cirkadiánní kód – Využijte přirozený rytmus těla pro zdraví, výkon a zhubnutí, Satchin Panda,296 stran
S touto knihou držíte
v rukou příležitost, jak seřídit hodiny svého těla a trvale dosáhnout fyzické a duševní pohody. Naučíte se ovládat intenzitu světla, načasovat správně své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku.
Cirkadiánní kód
Když už musíte vstávat jindy, než jsou vaše nastavené biorytmy, dělejte to tak pořád. Optimálně vstávejte, jezte, choďte spát každý den ve stejnou hodinu. I o víkendu. Jak říká autor světového bestselleru Cirkadiánní kód Satchin Panda: „Máme čas určený na snídani, oběd a večeři. Cirkadiánní hodiny jsou vnitřním systémem řízení času. Interagují s časem světla a potravy a vytvářejí naše denní rytmy.“
Co dělá káva v mozku?

Víte, co se děje ve vašem mozku, když si dáte kávu? Tedy kromě toho, že máte libé pocity a užijete si příjemný rituál? Je dobré vědět, že kofein obsadí receptory, které jsou určené pro adenosin – ten hlídá, jak jsme vyspalí a spouští ospalost. Kofein obsadí jeho místa k sezení a my se cítíme bdělí, i když adenosin stále roste. Když tělo odbourá kofein, adenosin se vrhne na svá místa a vy pocítíte protiúder – tzv. kofeinový dojezd. Nával únavy. Protože adenosinu je mnohem více než v době, kdy jste si dali kávičku. A všechen se vrhá na svoje místa k sezení. Když ho zaženete další kávou – příští protiúder bude ještě silnější. Abychom si rozuměli, nehoruji proti pití kávy – jen zvažte, kolik a kdy.
Celý článek najdete v červencovém vydání My50+, 7/2021