FESTIVAL Týden Mozku aneb Jak zůstat (duševně) fit

žlutooranžová záře jde z hlavy kostry

NOVINKY VE VÝZKUMU I TIPY NABÍZÍ FESTIVAL TÝDEN MOZKU 

Jak vzniká bolest?

Co může fyzika prozradit o mozku?

Jaké jsou nejnovější terapie neurodegenerativních onemocnění?

V pondělí 14. března začíná festival Týden mozku. Nabídne nejen poutavé přednášky, besedy, workshopy, filmy, ale také tipy na trénink mozku nebo výstavy. Většina programu si můžete užít online. Některé akce naopak můžete navštívit také prezenčně. Poprvé v historii festivalu bude jedna z přednášek hlavního cyklu simultánně tlumočena do znakového jazyka. Účast na festivalu je tradičně zdarma.

Hlavní program festivalu tvoří dvanáct popularizačních přednášek českých odborníků teoretických i klinických neurověd. Například Jiří Paleček z Fyziologického ústavu AV ČR shrne mechanismy vzniku bolesti; radiolog a neurolog Josef Vymazal představí aktuální výsledky výzkumu léčby zhoubného nádoru mozku glioblastomu a psychiatr Martin Anders rozebere vliv psychické zátěže na naše duševní zdraví. 

pohled na sál akademie v týdnu mozku

Do znakové řeči bude simultánně tlumočena přednáška zakladatele tradice Týdne mozku neurovědce Josefa Syky z Ústavu experimentální medicíny AV ČR o složitém systému přenosu řeči přes sluch do center mozku.

Přednášky jsou na programu každý všední den v odpoledních a večerních hodinách. Podívat se na ně můžete kompletně online na Facebooku Týdne mozku a YouTube Akademie věd ČR. Každou přednášku doplní moderovaná diskuse, při které přednášející zodpoví dotazy diváků k tématu. Celý týden diskusemi provází redaktor a podcaster Vojtěch Koval. Veškeré informace jsou dostupné na www.tydenmozku.cz.

„Festival Týden mozku je pro mě srdeční záležitost. Nejdůležitější ovšem je, aby přinášel radost a potěšení z nově nabitých znalostí posluchačům a divákům. Zvu vás proto na 23. ročník festivalu, který bude opět plný novinek ze světa výzkumu mozku a jeho onemocnění,“ říká zakladatel tradice festivalu v Česku profesor Josef Syka. „Přednášky z hlavního cyklu doplní odlehčený doprovodný program s praktickými ukázkami a cvičeními jednoduše využitelnými pro náš každodenní mozkový trénink,“ doplňuje.

Cvičení paměti nebo workshopy

workshop týden mozku

Rozmanitý doprovodný program vznikl ve spolupráci s množstvím organizací. Lidé se mohou těšit například na přednášku technologického institutu CEITEC o efektu tance na mozkové funkce u zdravých seniorů a pacientů s mírnou kognitivní poruchou, a to jak v češtině, tak v angličtině. Online testy připravené Fyziologickým ústavem AV ČR změří zájemcům schopnost představit si prostorovou scénu z jiného pohledu nebo zjistí úspěšnost navigace v reálném prostoru. 


Jak na trénink paměti? Probuďte svůj mozek.

Jak jste na tom s pamětí? Patříte spíš k lidem,  kteří snadno zapomínají nebo co si přečtete,  to si zapamatujete? A máte někdy pocit, že se  vaše paměť věkem horší? Většinou se to tak  říká, ale nemusí to být tak docela pravda. Možná má váš mozek jenom prázdniny.


Osobně na besedu, workshop i výstavu

Na několika místech v republice se můžete doprovodného programu zúčastnit osobně. Díky spolupráci s olomouckou Pevností poznání můžou lidé navštívit osmimetrovou maketu lidského mozku, která je součástí expozice Rozum v hrsti. Zájemci mohou přijít také na besedu o zdravém spánku, která se uskuteční na půdě Lékařské fakulty v Hradci Králové. Na neurovědním semináři se dozví o léčbě onemocnění dětského mozku nebo o možnosti zamezení ztráty nervových buněk. Pořádá jej 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v budově Fakultní nemocnice Motol. 

Přichystáno je i programování s ozoboty nebo promítání dokumentárního filmu „Ztracené vzpomínky“ na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě o muži s nastupující demencí, který natočil jeho vlastní syn.

muž na přednášce

Třiadvacátý ročník festivalu Týden mozku začíná 14. března a trvá do neděle 20. března. Akci pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Je součástí Brain Awareness Week (BAW), celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech ve výzkumu mozku.


Hansen NMN (nikotinamid mononukleotid), prášek, 50g

NMN molekula, která hraje významnou roli ve funkci mitochondrií metabolismu a genové exprese. Pravidelným užíváním můžete podpořit vaši koncentraci, duševní stav i výkonnost. NMN je považován za elixír mládí.


banner týden mozku 2022

Close
 • Udělejte si svůj DEN

  Mezinárodní den žen, který každoročně připadá na 8. března, má kořeny v historii boje žen za rovnoprávnost. Je věnován především […]
 • Zelenina nepatří jen na talíř

  Pokud hledáte zajímavé nápady na květinové dekorace, potom zelenina ve spojení s květinami může být to pravé. Hlavně v období […]
 • Projekt FÚZIE Zuzany Mikulcové stojí za poslech

  Mezinárodní audiovizuální projekt Fúzie zpěvačky a skladatelky Zuzany Mikulcové pokračuje. Výjimečné multižánrové hudební spojení s Danem Bártou, Barbarou Mochovou, Larou Abou Hamdan, Petrem Lipou, […]
 • Provětrejte svoji skříň

  Že nám bylo nedávno 50? A co to znamená? Máme snad striktně probrat skříň a přestat najednou nosit věci, které […]
 • Vlasy a menopauza

  Menopauza se na kvalitě vlasů může citelně podílet. V tomto období je důležité o vlasy pečovat o něco víc. V […]