Vlastní vysněný pokoj

žena s malířským válečkem a žlutá zeĎ v pozadí

Vytvořte si pro sebe kouzelné zákoutí nebo rovnou celý pokoj a naučte se relaxovat.
Text: Kateřina Kunzendorfer

Není žádným tajemstvím, že zatímco moderní ženy pracují na své kariéře se stejným zápalem jako muži, po příchodu domů na ně ještě obvykle čeká spousta dalších povinností. Na rozdíl od našich mužských protějšků navíc často nedokážeme odpočívat. Neustále přemýšlímenad tím, co je ještě potřeba udělat. Věnujeme se našim nejbližším
a pečujeme o jejich pohodlí a spokojenost.  

Nezapomínejte na sebe

Abychom ale byly schopné toto nasazení dlouhodobě udržet, nesmíme zapomínat samy na sebe. V životě totiž platí stejné pravidlo, které známe z bezpečnostní instruktáže v letadle: abychom dokázaly být pomocí a podporou pro ostatní, musíme nejdříve nasadit kyslíkovou masku samy sobě. Vytvořit si pro sebe malý koutek, nebo ještě lépe celou místnost, ve které můžeme relaxovat, je přitom zásadní. Můžeme zde pečovat o sebe, pustit se do nového kreativního projektu nebo si třeba zacvičit. Nic nás totiž ze zaběhlého koloběhu každodenních starostí nevytrhne lépe, než fyzická připomínka naší potřeby si odpočinout. Váš osobní prostor je tu pro vás. Trpělivě čeká, až si najdete chviličku. Stačí otevřít dveře a kouzelná atmosféra vašeho malého království vás vtáhne dovnitř …. 

Už cítíte, jak se uvelebíte v pohodlném křesle a zapomenete na chvíli na starosti všedních dní? Neuvěřitelně pohodlné křeslo můžete objevit kdekoliv. Třeba ZDE.

Vytvořte si svůj koutek, i když zrovna není místa nazbyt 

Mezi nejčastější situace, kdy ženy nad zařízením vlastního pokoje uvažují, patří stavba rodinného domu a odchod dětí do vlastního bydlení. 

Abyste si ale mohla vytvořit kousek prostoru jen pro vás, není třeba čekat až vám banka schválí hypotéku nebo až se děti osamostatní. Skvěle poslouží i nevyužívaný pokoj pro hosty, domácí tělocvična nebo obyčejný výklenek pod schody. Dobrým kompromisem může být také vyhrazení osobního prostoru v ložnici. Zařiďte si jednu její část zcela podle svých představ a domluvte se s rodinou na pravidlech, které budou vyhovovat všem členům domácnosti. Chcete se plně soustředit na četbu oblíbené knížky? Znamenají zavřené dveře v odpoledních hodinách, že jste si konečně našla hodinku na on-line lekci jógy a nechcete být rušena?  Nezapomeňte o tom dát vědět! 

Je vaším snem spíše pracovní než relaxační koutek? Pak ho nezapomeňte vybavit pohodlnou a praktickou pracovní židlí. Obrovský výběr za dobré ceny najdete třeba ZDE.

Rychle a snadno rozdělte obývací pokoj 

A pokud se u vás doma každý centimetr počítá, neznamená to ještě, že se svého snu o vlastním nerušeném prostoru musíte zcela vzdát. Kouzelný odpočinkový koutek je totiž možné vytvořit třeba i v rámci obývacího pokoje. Promyslete všechny možné varianty uspořádání, a pokud to bude třeba, přeorganizujte nábytek. Vzniklý prostor pak můžete vizuálně oddělit například použitím tapety, výmalby v doplňkové barvě, nebo za pomoci kusových koberců, kterými jasně vymezíte jednotlivé zóny obývacího pokoje.  


Pro větší pocit soukromí, můžete přidat některou z široké nabídky dělicích stěn a příček. Do menšího pokoje v moderním stylu použijte dělící příčku ze skla nebo japonský paraván. Ve větším prostoru využijte třeba akustické panely, dřevěné děliče, zelené stěny nebo některý z designových kousků v originálním stylu a provedení. Dobře poslouží také regál nebo knihovna v oboustranném provedení. Při  dělení místnosti rozhodně nezapomeňte ani na správné osvětlení. Obě části pokoje by měly mít dostatek denního světla. Ve večerních vhodně a dostatečně využijte různé druhy osvětlení.

Jeden pokoj, mnoho podob

Každá z nás je jedinečná.  Není proto divu, že i naše představy o podobě dokonalého “vlastního pokoje” se liší.  Některé z nás odpočívají raději aktivně, při procházce přírodou, sportu nebo práci na zahrádce. Pokud je to i váš případ, pak pravděpodobně sníte spíš o vlastní pracovně, tělocvičně, rukodělné dílně nebo příjemném prostoru, kde si budete moci nerušeně rozvinout podložku na jógu nebo pilates.   

Pro mnohé ženy je naopak ideálním relaxem hodinka strávená v horké vaně. Milují meditaci nebo při čtení oblíbené knížky. Jejich vysněné království pak může mít třeba podobu tichého meditačního koutku, městské zahrady, místnosti věnované ručním pracím nebo dokonce velké šatny 
s toaletním stolkem. 

Ať už je vaše představa o vysněném relaxačním koutku jakákoli, jedno je jisté. Vytvořte si pro sebe příjemné zákoutí, které vám pomůže lépe se uvolnit a odpočinout si od každodenních starostí. Je to snazší, než se zdá. Porozhlédněte se svém domově ještě dnes a vyberte vhodný prostor, který za pomoci našich tipů a trochy fantazie přeměníte ve své nové království.


Close
 • Udělejte si svůj DEN

  Mezinárodní den žen, který každoročně připadá na 8. března, má kořeny v historii boje žen za rovnoprávnost. Je věnován především […]
 • Zelenina nepatří jen na talíř

  Pokud hledáte zajímavé nápady na květinové dekorace, potom zelenina ve spojení s květinami může být to pravé. Hlavně v období […]
 • Projekt FÚZIE Zuzany Mikulcové stojí za poslech

  Mezinárodní audiovizuální projekt Fúzie zpěvačky a skladatelky Zuzany Mikulcové pokračuje. Výjimečné multižánrové hudební spojení s Danem Bártou, Barbarou Mochovou, Larou Abou Hamdan, Petrem Lipou, […]
 • Provětrejte svoji skříň

  Že nám bylo nedávno 50? A co to znamená? Máme snad striktně probrat skříň a přestat najednou nosit věci, které […]
 • Vlasy a menopauza

  Menopauza se na kvalitě vlasů může citelně podílet. V tomto období je důležité o vlasy pečovat o něco víc. V […]