Kosmetické štětce – 4 kroky k odstranění bakterií

Pokud používáme k nanášení dekorativní kosmetiky štětce, jejich štětiny se zanedlouho zanesou. Najdeme v nich nejen kosmetické produkty, ale především bakterie z naší pleti. Zdánlivě banální záležitost může naší pleti dost uškodit. Opakující se zánětlivá ložiska na obličeji, která nás mohou potkat, i přesto, že období puberty už je dávno za námi, mohou mít svůj důvod právě v neudržované kosmetické výbavě.

Proč je tak důležité čistit kosmetické štětce? 

Je to vlastně docela prosté. Při každodenní zkrášlovací proceduře se ve vláknech štětce hromadí kosmetické produkty, nečistoty a kožní mastnota z pleti. A bakterie. Pěkně si tam žijí a množí se a množí…. a při dalším líčení tímto „krásným“ štětcem opět sáhneme do pudru, očních stínů nebo korektoru.

A tak si v jednom kroku naneseme bakterie ze štětce nejprve na obličej a zároveň přenášíme nečistoty 
a mastnotu do kosmetického produktu.

Pokud se na pokožce objeví nějaká mikro trhlinka, což se může stát třeba při přesušení nebo když provádíme nějaké kosmetické zásahy – trhání obočí, chloupků apod., cesta k zánětu je volná. 
Při líčení tam bakterie zaneseme a problém je na světě. Proto, pokud chceme mít čistou a zdravě vypadající pleť, určitě k tomu přispějeme péčí o naše kosmetické vybavení.

Jak často čistit kosmetické štětce?

Pokud se líčíme každý den, potom je na místě důkladně vyprat své štětce alespoň jednou týdně. Celá procedura nezabere více jak 10-15 minut. Ideálním časem je neděle večer. Nezávisle na tom, jestli trávíme víkend na cestách nebo jen tak lenošíme doma. Pokud každou neděli večer uděláme důkladnou očistu všech štětců, které používáme, bude nám naše pleť neskonale vděčná.

Jak na to?

Způsobů existuje celá řada. Můžeme použít produkty, určené přímo na čištění štětců, které jsou k sehnání na internetu nebo v běžných drogeriích. Můžeme ale také použít prostředky, které najdete běžně doma. 

1/ Voda, šampon, ocet

Do větší sklenice si připravíme horkou vodu a přidáme trochu běžného šamponu na vlasy. Vodu nedáváme vařící, neudělala by štětcům moc dobře, ale jen horkou z kohoutku.

Pořádně promícháme a potom přilijeme trochu octa. Klidně postačí i obyčejný. Nijak štětce nezabarví. Máme-li štětců hodně, vodu několikrát vyměníme a šampon a ocet doplníme.

2/ Vložit, počkat, míchat

Ponoříme do připravené lázně všechny štětce a necháme chvíli působit. Stačí tak 1-2 minuty. Potom je vyndáme a vymýváme jeden po druhém. Protíráme jemně štětec v roztoku, dokud se ho všechna špína nepustí.

Možná to při prvním čištění bude trvat o něco déle, ale pokud budeme tuto proceduru dělat pravidelně, nánosy líčidel nebudou tak veliké a půjde to rychle. 

3/ Teplá voda, proplach

Když všechny štětce projdou čistící lázní, propláchneme je pořádně pod teplou tekoucí vodou. Pokud se ještě nezdají úplně čisté, pomůže přejet jimi několikrát přes tuhé mýdlo a jemně promnout. Potom je třeba znovu propláchnout. 

4/ Sušíme, sušíme

Když jsou štětce čisté, vymačkáme z nich přebytečnou vodu a protřeme je čistým ručníkem. Potom je několikrát proklepeme, abychom z nich dostaly maximum vody. Důležité je sušit štětce ve vodorovné poloze na ručníku. Není dobré je dávat do sklenice štětinami dolů – ohnuly by se, a ani štětinami nahoru – voda by natekla dovnitř a rozlepily by se.

A je hotovo.
Teď už si můžeme zase chvíli užívat příjemný pocit z čistých chlupatých pomocníků.

About The Author

You May Also Like

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *