Multitasking je chiméra

Ráno snídám, piji čaj a u toho si čtu knihu  Daniela Golemana: Pozornost – skrytá cesta k dokonalosti. Po chvíli zaregistruji emoční nelad – a zjistím, že můj muž nade mnou stojí, evidentně rozladěný a dožaduje se odpovědi na něco – nevím na co. Ptám se: „Co jsi říkal? Vždyť víš, že když čtu, tak nevnímám.“ Očividně pořád neví. Jako plus si dávám, že jsem při čtení byla maximálně soustředěná a tudíž jsem nevnímala, co se děje okolo. Mozek je totiž schopen plně se soustředit jen na jeden podnět. Takže žádný multitasking.

Umíme nebo neumíme dělat více věcí najednou?

Multitasking je chiméra. To, že my ženy jsme schopny dělat několik věcí najednou, je hlavně o rychlém přenášení pozornosti a dobré krátkodobé paměti. A také typově odlišné činnosti. 

žena sedící i počítače a podpírající se hlavu, pokouší se o multitasking

Jak se vám daří se soustředit? Máte to ve svých rukou, nebo se vám to jen někdy „děje“? Víte, co pro vás stav soustředění je? Když se na to ptám na kurzech, řada účastníků pracně hledá odpověď. 

Soustředění je totiž psychický stav. Nedá se říci, že uděláte kroky A, B a C a máte ho. 
Je potřeba ho zažít. Všimnout si ho a fixovat si ho. Na našich kurzech využíváme přístroje na principu EEG, které vám ukáží, kdy jste soustředění a kdy ne. Ale i když nemáte takový přístroj po ruce, jde soustředění trénovat

Soustředění je klíčem k výkonnosti

Uvidíte, jakou radost vám bude přinášet, když si sami budete řídit, kdy chcete být vysoce soustředěni. A to nemluvím o lepší efektivitě vašich činností, menší chybovosti či vyšší kreativitě.

Soustředění je totiž klíčem k výkonnosti. Náš mozek má na každý den určité množství mentální kapacity. Něco jako plný pohár. Přeskakováním mezi činnostmi z poháru rychle ubývá. Takže žádný multitasking. 

Například situace: jdu psát nabídku 
pro klienta, připravím si podklady, pročtu si požadavky a začnu psát. Na psaní nabídky mám zapnuté určité neurony. Do toho mi pípne SMS (protože se neřídím tím, co sama učím a nevypla jsem si mobil). Jsem zvědavá, a tak se podívám – mozek totiž daleko víc láká vše, co je nové, neobvyklé, nečekané. Píší mi z e-shopu, že mám v jejich boxu 15 kg krmení pro psa. Neurony pro psaní nabídky vypnu a zapnu jiné pro řešení pytle s krmením. Musím zavolat manželovi, aby pytel vyzvedl. Je na mně moc těžký, nechci si hnout se zády. Aha, bolavá záda, zavolám ještě na rehabilitaci. Než se vrátím ke psaní nabídky, uplyne 10 min. Potřebuji znovu nahodit neurony na psaní nabídky. Mám nižší mentální kapacitu než před vyrušením. Dalších 5 min trvá, než se znovu plně začnu soustředit. 

Celý článek si můžete přečíst v květnovém čísle My50+ , 6/2021

článek o multitasking , výstřižky z časopisu

About The Author

You May Also Like