Ve chvíli, kdy řešíte například inkontinenci nebo jiný problém související s pánevním dnem, určitě se vám z různých zdrojů dostalo zaručených rad. Jenže mnohá z těchto doporučení zdraví vašeho pánevního dna spíše škodí! Pojďme se na ně společně podívat.

Mýtus č. 1: Přerušování močení
„Máš problém s inkontinencí? To musíš na záchodě přerušovat proud moči, tím ty svaly posílíš!“ Slyšely nebo četly jste už někdy tuto „zaručenou“ radu? Tak na ni prosím honem zapomeňte!
Při přerušování močení pracujete se svěrači. Aby pánevní dno fungovalo tak, jak má, je potřeba pracovat se všemi jeho svaly, přičemž svěrače tvoří pouze malou část. Pokud přerušujete močení, je to jako kdybyste se snažili pohybem malíčku posílit celou paži a zapomněli na všechny ostatní svaly paže.
Mnohem důležitější ale je, že přerušováním močení jdete proti přirozené funkci svěračů, matete vylučovací reflex a můžete se k inkontinenci naopak dopracovat nebo tu stávající ještě zhoršit.

Mýtus č. 2: Pánevní dno se musí posilovat
Většina z nás automaticky předpokládá, že problémy s pánevním dnem způsobují povolené svaly. Avšak za značnou část problémů může skutečnost, že pánevní dno či jeho části jsou příliš stažené. To může být následek nepříjemných zkušeností souvisejících s prostorem pánevního dna (třeba komplikovaný porod, nevhodný zásah do naší intimity nebo jiné). Svalstvo se v důsledku stresu stáhne (podobně jako máme třeba ztuhlé svaly na ramenou a kolem krku) a samy od sebe už nepovolí, což způsobuje následné bolesti a problémy.
Proto je v mnoha případech potřeba se naučit pánevní dno uvolňovat a zkrácená svalová vlákna protahovat. Cílem cvičení pánevního dna je s pomocí aktivace dosáhnout přirozené pružnosti – třeba jako trampolína.

Mýtus č. 3: Pánevní dno posílíme stahováním svěračů a pochvy
Stejně, jako výše zmíněné přerušování při močení, jsou na tom i další hojně doporučované cviky. Mnohdy jste o nich mohly slyšet i z úst některých odborníků. Říká vám třeba něco „vtahování špagety“, „jízda výtahem“ nebo „vtahování pochvy“? I tyto cviky mohou spíš uškodit než pomoci. Zapojujete jenom část svalů pánevního dna – svaly svěrače a pochvy a může dojít i k jejich přetížení a bolestivosti. A přitom nepoužíváte ty svaly, které byste naopak používat měly více – hluboké svaly pánevního dna.

Mýtus č. 4: Stačí cvičit jen na pánevní dno
Pánevní dno je součástí hlubokého stabilizačního systému, možná jste slyšely i termín „core“. Jedná se o soubor svalů zodpovědných za správné postavení celého našeho těla.
Představte si třeba hrnec. Jeho dnem je pánevní dno, svaly zad a břicha jsou stěny hrnce, bránice pokličkou a vzpřimovače zad – krátké svaly, které propojují jednotlivé obratle, jsou nepostradatelnými oušky. Když něco z toho nebude „fit“, stěny hrnce se zbortí a s nimi všechno ostatní. Jedno bez druhého prostě nebude správně fungovat. A stejně je to i s pánevním dnem. Jakmile v hlubokém stabilizačním systému něco nefunguje správně, projeví se to jinde a tím vznikají problémy, bolest nebo dysfunkce.
Vliv na stav pánevního dna má ale například i to, v jakém stavu jsou naše chodidla a v jakém nastavení jsou dolní končetiny i hrudník.

7 věcí, které děláme ve zralém věku jinak
Proto při cvičení pánevního dna musíme aktivovat a zapojovat svaly ze všech výše zmíněných skupin a naše tělo vnímat komplexně. Ve chvíli, kdy objevíme souvislost s vypouklým bříškem nebo bolestmi zad, jednotlivé dílky puzzle zapadnou do sebe a my můžeme začít skutečně posouvat svůj zdravotní stav k lepšímu. Cílem není cvičit donekonečna, ale přijmout za své správné pohybové návyky a procházet životem tak, abychom si neškodily.

A jak dělat věci správně?
Ke zdravému pánevnímu dnu je přínosné přistupovat pomalu, po krůčcích a s plnou pozorností. Podívejte se na první tip, který je vlastně už prvním cvikem. A tím je váš sed. Kolik toho nasedíme! A tak za každou chvilku, kdy se vám podaří sedět řádně, se zapojením chodidel a správným nastavením pánve, vám pánevní dno poděkuje!
Autor: Kamila Jiříková
Její specializací je problematika pánevního dna a akreditované Metody 3×3, která pracuje nejen s tělem, ale i emocemi a energií. Dále jóga zdravě, lymfatické a relaxační masáže.