Podzimní blues

podzimní počasí sekta s dřevěným plotem

Podzim někdo miluje a pro někoho je vždy náročným obdobím. Je to období roku, kdy je lákavé zavřít se doma, zabalit se do oblíbené deky a propadnout sledování televize. Má to i svůj krásný název – říká se tomu podzimní blues.

Ale i podzimnímu blues se dá vyhnout. Může to být nakonec světlé období roku plné dobrodružství. Zde je několik rad, jak bojovat s těmito ponurými dny a negativními pocity. Vítejte ve světě podzimní melancholie.


Melancholie může znamenat buď sklíčenost nebo také přímou depresi. V souvislosti s podzimními  měsíci – zářím, říjnem a listopadem, propadáme někdy určitému druhu smutku, který však nemusí být nevítaný. Je to jakési střízlivé, zpomalení ducha, období, které nás hodně nechává přemýšlet. Čas, kdy se běh života na chvilku zpomalí a dá nám prostor popřemýšlet o sobě.

Samozřejmě pro někoho nebude podzim znamenat nic jiného, ​​než nudný fakt, že už není léto. A může ho vnímat jen jako jako přestávku mezi letní dovolenou na pláži a Vánocemi. Ale pro každého, kdo je schopen vzhlédnout od své obrazovky, pro každého, kdo alespoň trochu žije v rytmu přírodního světa, zvuků a vůní, má podzim svou vlastní zvláštní osobnost, která je silně přitažlivá.

Venku se ochlazuje, dny se krátí a máme stále méně energie. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak obnovit naše síly a strávit toto nevlídné období inspirativním způsobem.


Studené a nevlídné počasí bude venku ještě nějakou dobu vládnout. A to je skvělý čas na zachumlání se do křesla a začtení se do pěkné knížky. 

Vybrali jsme několik titulů, jejichž příběhy sloužily jako filmové předlohy. Jestli nejdříve zvolíte knihu a potom film nebo vaše volba bude opačná, to už je na vás. Ale obojí opravdu stojí za to. Tady je několik nápadů, jak porazit podzimní melancholii.

Inspirujte se podzimní přírodou

Parky a lesy jsou krásné právě teď! Udělejte si čas na prozkoumání úžasných barev tohoto ročního období, dokud slunce ještě dostatečně hřeje.

Je čas podívat se na své oblíbené filmy

Nemusíte sledovat filmy sama. Sejděte se s rodinou nebo pozvěte kamarádku. Vytvořte si příjemnou atmosféru, připravte chutné jídlo a uspořádejte filmový maraton.

Nejlepší čas na setkání všeho druhu

Zavolejte svým přátelům, uspořádejte mini party s pizzou a tancem – uvidíte, že komunikace s blízkými je ten nejlepší lék na špatnou náladu.

ambasadorky, ženy které mluví o produktu
ženy ambasadorky sdílejí své zážitky

Objevte svou kreativitu

Nemusíte být vrozeným umělcem, abyste vytvořila něco pěkného. Kreativní činnosti pomáhají rozvíjet tvořivost a manuální dovednosti. Vyšívání, malování, pletení, kaligrafie nebo decoupage jsou skvělé způsoby, jak strávit čas během šedých podzimních dní. Možná dostanete inspiraci a vytvoříte už teď vánoční dárky.


7 věcí, které děláme ve zralém věku jinak

Čím více stárneme, tím více se ohlížíme do zpětného zrcátka našeho života. V období zralosti přichází spousta uspokojivých zjištění, která nám život velmi ulehčují a zpříjemňují.


Začněte s plánovat dovolenou

Ať už jste milovnicí teplého mořského písku nebo zasněžených svahů hor, teď je nejlepší čas poohlédnout se po skvělém místu na další dovolenou. Nabídky Firstminute vypadají lákavě a ceny zatím ještě budou příznivé.

Proměňte svůj domov v útulné místo

Někdy stačí přidat pár drobností a prostor kolem se najednou získá úplně jiný charakter. Vyrazte na nákupy a zpříjemněte si domov drobnostmi jako jsou svíčky, hřejivé deky, dřevěné doplňky nebo chlupaté polštáře. Uvidíte, o co víc si začnete užívat podzimní čas. A samozřejmě nemůže chybět hrnek teplého čaje.

hrnek, rukavice a listy na pařezu v podzimním lese

Další tipy, jak překonat podzimní melancholii, najdete také v zářijovém čísle My50+, 9/2022

Close
 • Udělejte si svůj DEN

  Mezinárodní den žen, který každoročně připadá na 8. března, má kořeny v historii boje žen za rovnoprávnost. Je věnován především […]
 • Zelenina nepatří jen na talíř

  Pokud hledáte zajímavé nápady na květinové dekorace, potom zelenina ve spojení s květinami může být to pravé. Hlavně v období […]
 • Projekt FÚZIE Zuzany Mikulcové stojí za poslech

  Mezinárodní audiovizuální projekt Fúzie zpěvačky a skladatelky Zuzany Mikulcové pokračuje. Výjimečné multižánrové hudební spojení s Danem Bártou, Barbarou Mochovou, Larou Abou Hamdan, Petrem Lipou, […]
 • Provětrejte svoji skříň

  Že nám bylo nedávno 50? A co to znamená? Máme snad striktně probrat skříň a přestat najednou nosit věci, které […]
 • Vlasy a menopauza

  Menopauza se na kvalitě vlasů může citelně podílet. V tomto období je důležité o vlasy pečovat o něco víc. V […]