Probuďte svůj mozek

Je zapomínání přirozený proces, který s přibývajícím věkem přichází do našeho života? Nebo je to něco, co můžeme ovlivnit? Kolem tohoto tématu se točí spousta otázek a mnoho vědců si sním láme hlavu. Každopádně pravda je, že pokud svůj mozek aktivně používáme, učíme ho no novým věcem a vystavujeme novým podnětům, úroveň naší paměti je v lepší kondici. Mozek je prý sval, jako každý jiný (jistě o mnoho sofistikovanější než ty ostatní), a když ho budeme trénovat, bude na tom lépe. S tím se dá souhlasit.

Nepropadejte hned panice, když si nevzpomenete na něčí narozeniny nebo zapomenete něco koupit. Zapomínají i děti. A ve vyšším věku už často podvědomě filtrujeme informace, které jsou pro nás důležité a chceme, nebo potřebujeme, si je zapamatovat. Možná nám naše interní já říká, že je čas pustit všechen ten balast stranou a soustředit se na důležité věci.

Ale každopádně není na škodu své mozkové buňky trochu podpořit a nabít energií. Možností, jak toho dosáhnout, je opravdu mnoho. Vydaly by na celou knihu. Pojďme se proto podívat na jednu z možností, jak jim můžeme dodat potřebnou životaschopnost prostřednictvím některých druhů bylin. Některé rostou i u nás, některé si můžete pěstovat doma v květináči a ty ostatní seženete v lékárnách.

1. GINKGO BILOBA

listy stromu gingko biloba

Je jednou z nejlepších bylin pro zlepšení funkcí mozku. Používají se listy, ze kterých se připravuje čaj. Většina lidí po jeho užívání pocítí výrazné zlepšení svého stavu. Ale je zapotřebí ho užívat delší dobu, aspoň po dobu 4 až 6 týdnů, než začne pozitivně působit. Ginkgo biloba zvyšuje prokrvení mozku, je silným antioxidantem a zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť.

V Číně a Japonsku se v tradičních kuchyních používají semena. Zbaví se dužniny, pak se máčí ve slané vodě, praží a prodávají k přímé spotřebě nebo se přidávají do  dezertů. V syrovém stavu jsou však semena toxická. Nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha, zmatenost a křeče jsou klasické příznaky, které obvykle začínají 1 až 12 hodin po požití. Obzvláště náchylné k otravě jsou děti a starší osoby.



2. ŽENŠEN

košík s kořeny ženšenu

Ženšenu existuje několik druhů jednak je to divoký čínský ženšen který roste na svazích hor, a potom korejský ženšen, který už se v přírodě téměř nevyskytuje. Pěstuje se ale na několika farmách. Podle výzkumu obsahuje největší počet saponinů a je pro lidské zdraví nejlepší.
A podobné účinky jako ženšen pravý má také americký ženšen. A mimo volnou přírodu se také pěstuje na farmách.

Působení ženšenu na lidský organismus je velmi komplexní. Všechny druhy ženšenu dlouhodobě regenerují a omlazují mozek a zlepšuje naše kognitivní funkce. Jsou velmi užitečné zejména při únavy je mozku, kdy už nejste schopni o ničem přemýšlet.

V čínské knize o bylinách, pocházející z 1. století před naším letopočtem, je ženšen zmiňován jako bylina podporující 5 vnitřních orgánů, tišící nervy, zklidňující mysl, zastavující křeče, vyhánějící zlé duchy, čistící zrak a zlepšující paměť. Ženšen byl v historii mnohokrát opěvován a představa o jeho účinnosti dosáhla téměř mytických rozměrů. Po dlouhá staletí bylo jeho pěstování a sklizeň v Číně výsadou pouze panovníka a oblasti kde se vyskytoval byly běžným lidem uzavřeny. Místní obyvatelé často riskovali život aby ženšen získali, ať již pro svoji potřebu nebo na obchod.

3. AŠVAGANDA

Nenáročná rostlina rostoucí na kamenitých, suchých až vyprahlých půdách, která je po jižněkolik tisíciletí využívána v systému tradičního indického lékařství, v Ájurvédě.

Je ceněna především pro své afrodiziakální, antivirové, baktericidní, antioxidační, stimulující a protizánětlivé účinky. Jako afrodiziakum ji mohou užívat ženy i muži. Je označována za velmi spolehlivé přírodní afrodiziakum. Ašvaganda napomáhá lépe překonat stresové vypětí, působí proti stavům úzkosti, depresím a celkovému vyčerpání.


https://my50plus.cz/nakrmte-svuj-mozek/

Zároveň působí jako mírný stimulant při únavě a napomáhá lepší soustředěnosti, koncentraci a zlepšuje paměť. Její užívání má kladný vliv na funkci mozku, vstřebávání a následné uchování informací. Ašvaganda si vysloužila přezdívku „bylina mládí“, jelikož zpomaluje stárnutí. Je již dlouho známá také svou schopností projasňovat mysl, zklidňovat nervovou soustavu a navozovat hluboký spánek.

Tato bylinka je odpradávna považována za afrodiziakum. A proto se přimíchávala do „zázračných nápojů lásky“. Zvyšuje libido, ale také plodnost u žen i mužů. U žen navíc může pomoci snížit nepříjemné příznaky doprovázející menopauzu.

4. GOTU KOLA

Českým názvem pupečník asijský, je jednou z nejvýznamnějších léčivých rostlin, která příznivě ovlivňuje fyzické i psychické zdraví člověka. Pochází z tropických oblastí Asie, u nás se pěstuje jako nádobová rostlina.

V Indii se tato rostlina používá jako zelenina na přípravu salátů, přidává se do polévek a pomazánek. Má příjemnou řeřichovou chuť. Z pupečníku se také dělá smoothie. Listy se s trochou vody rozmixují, výsledná tekutina přecedí a ochutí limetkou. Je to elixír zdraví a mládí.

Jedná se o nejčastěji používanou léčivou bylinu ajurvédské medicíně pro zlepšení funkcí mozku. Hodně se také používá v Číně pro zlepšení paměti a zvýšení duševní bystrosti. Je vhodný zejména pro ty kdo jsou ve stresu a kdo se věnují intenzivní intelektuální činnosti.

Někteří uživatelé čajového výluhu z gotu koly jsou přesvědčeni, že zlepšuje rozvoj duchovních schopností a otevírá sedmou korunní čakru, čakru intuice a vědění. Pupečníku se říká také Brahmi, což v sanskrtu znamená kosmické vědomí nebo moudrost. 


Všechny uvedené bylinky je potřeba však používat po delší dobu. Nestačí z nich jednou dvakrát uvařit čaj a myslet si, že hned budeme myslet jako Einstein. Obecně se doporučuje používat je střídavě vždy 5 dní v řadě, pak na jeden až dva dny vysadit, a toto opakovat podobu alespoň 2- 3 měsíců.

About The Author

You May Also Like