NEBOJTE SE ŠEDIVÝCH VLASŮ

Ano, přesně tak to je – šedivé vlasy vůbec nemusí znamenat, že je člověk starý. Máte na to stejný názor?Zakořeněná představa, že pokud má žena šedivé vlasy, má to nejlepší za sebou a prakticky se blíží k důchodu nebo v něm už je, je poměrně dost rozšířená. A to kupodivu i přes to, že v posledních letech se šedivá stala populární a moderní i na vlasech mladých žen a dívek.

Pokud jde o muže, tam je to trošičku jinak. Začnou-li muži šedivět skráně, je to považováno za znak zralosti, stability a je to pro nás ženy sexy. Tak proč to neplatí i obráceně? Není ta chyba trochu i v nás, ženách, že se tolik snažíme svoje první šediny zamaskovat? Je totiž dost možné, že muži by to takto sami vůbec nevnímali. Většinu bloků a komplexů si totiž zbytečně nastavujeme samy. A popravdě řečeno, pěkně si tím někdy komplikujeme život. 

První náznaky šedivé?

Pokud patříte k té části ženské populace, které se vlasy začaly měnit do stříbrna už někdy ve třiceti, potom jistě velmi dobře znáte ty nekonečné barvicí rituály, jejichž množství se postupně zvyšuje a čas mezi nimi postupně zkracuje. Já k této skupině patřím. S pravidelným barvením vlasů jsem začala někdy kolem třiceti. Prvně to vypadalo jako zábava.

Občas jsem změnila o pár tónů odstín, občas jsem do účesu nechala přidat nějaký ten melír nebo barevný pramen. Jenže časem to přestala být zábava. Prvně stačilo zaběhnout ke kadeřnici jen občas, potom se interval začal postupně zkracovat.. Nesnášela jsem tu bílou pěšinku, která se s urputnou pravidelností objevovala na mé hlavě každých čtrnáct dní. Nejdříve tak nenápadně a potom stačil den-dva a svítila do světa jako výstražný maják, připomínající, že už je zase čas. Čas na další dávku barevné kamufláže. 

A to byla vždycky ta chvíle,kdy jsem si na chvilku připadala stará. Dívala jsem se na tu pěšinku a říkala si: „Proboha, to je hrozné, jak já už jsem šedivá! Už jsem fakt stará!“ …  a potom stačilo trochu barvy a tadááá – kouzlo bylo na světě! Rázem jsem byla zase mladá! A tento nesmyslný útok na své podvědomí, kdy jsme si tam ukládala něco, co tam rozhodně nepatřilo, jsem prováděla každé 2-3 týdny! Když si na to dnes vzpomenu, tak se tomu s radostí zasměji. 

A kdy přišla ta změna?

Nevím, jestli to bylo patnáctého, třetího nebo pětadvacátého. Nevím ani, jestli to bylo v lednu nebo květnu. Přišlo to tak nějak postupně
a nenápadně. A nejspíš za to může trochu i Facebook a Instagram. Začala jsem tam nacházet ženy, které se pyšnily krásnou šedivou hřívou a strašně moc jim to slušelo. A nepřipadaly mi ani trochu staré! Byly hrdé na to, že jsou v tom nejlepším věku. A tak jsem to zkusila. Rozhodla jsem se ze dne na den, že přestanu barvit své vlasy a přiznám světu svoji šedivou. 

Dnes mohu říci, že to bylo to nejlepší rozhodnutí. Nyní, zhruba po roce a půl od posledního dobarvení, jsem na své vlasy neskutečně pyšná. Stejně jako ty ženy na facebookových profilech, které jsem tehdy obdivovala. Nejenom, že už nemusím podstupovat barvicí proceduru, ale mám i skvělý pocit
z toho, že nemusím zatěžovat své tělo pravidelnou dávkou chemikálií. Zároveň musím přiznat, že začátek nebyl až tak úplně snadný.

Začátek je nejtěžší

Nejhorší byly první 3 měsíce, kdy na mé hlavě zářila široká světlá čára, silně kontrastující s tmavými konci. Při každém pohledu do zrcadla se mi moje já snažilo vnutit: stará-stará-stará…. Zvláštní je, že ani moje blízké okolí na rozhodnutí přiznat šedivé vlasy nepohlíželo moc nadšeně. Musela jsem čelit otázkám typu: „A jsi si jistá?“ „Nebudeš vypadat staře?“ … vidíte to? Zase to stáří, všude se nám vkrádá. 

V nejhorším období jsem si trochu vypomohla malou vychytávkou, která už je teď na trhu. Korekčním sprejem. Díky bohu za něj. Spolehlivě zamaskoval moji demarkační čáru a já se mohla cítit o něco lépe a nabrat ztracenou sebejistotu.

A víte co? Tato cesta má ještě jeden nezanedbatelný benefit.  A dost možná je o mnoho důležitější než samotná barva vlasů. Máte dost času na to, srovnat si všechno ve své hlavě. Ujasnit si, v jaké fázi života se právě nacházíte a věřte mi, že to je dost důležité. S tím, jak se mění vaše vlasy měníte se i vy. Najednou víte, že jste opravdu v nejlepších letech svého života.  

Pokud je pro vás toto téma aktuální a rozhodujete se šedivou zkusit, podporu najdete v naší facebookpové skupině

“Jdu do šedin”. Ženy se tu vzájemně motivují a radí si navzájem. 

My50+ 3/2020

About The Author

You May Also Like