Jedenáctého listopadu se můžeme, jako každý rok, těšit na všechno, co nám přináší svatý Martin. A není toho zrovna málo. Co o něm víme? Že jezdí na bílém koni – někdy. Možná dříve v historii, když náš planeta byla ještě zdravá, mohli se naši předkové spolehnout na své pranostiky. Dnes už vyjdou jenom zřídka. Tak uvidíme, jak si povede letos.
Martin prý přijíždí na bílém koni. Platí to i dnes?
V kalendáři tento den znamenal přirozený začátek zimy a konec podzimu. Hospodáři zazimovali svá pole a dobytek, a chystali se na klidnou a studenou zimu. Svátek je velmi podobný americkému Dni díkůvzdání, který je také oslavou pozemské štědrosti.
Když přijde svatý Martin, busy to nemají lehké
Další oblíbenou kratochvílí, která je spojená s tímto dnem je tradiční podávání pečené husy a dalších husích delikates. Odkud se tato zvyklost vzala? Prý když se Martin snažil, ve své skromnosti, vyhnout vysvěcení
na biskupa, ukryl se v ohradě s husami. Ty ho však prozradily kejháním. A tak to mají spočítané. Chuderky husy!
Svatomartinské víno
A pak tu máme Svatomartinské víno. Tradice Svatomartinského vína se vyvíjela v českých zemích po staletí. Mladé víno získalo svůj název podle pravidelného otvírání a prvního ochutnávání v den sv. Martina, tedy symbolicky 11. 11. Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II.
Pravidla pro otevírán Svatomartinského vína
- Neměla by se otevřít dříve než 11. 11.
- Víno se nalévá vždy z lahve a nikdy ze sudu.
- Na etiketě musí být vždy logo Svatomartinského vína, tj. značka se sv. Martinem na bílém koni.
- Každá láhev musí být opatřena předepsanou záklopkou s nápisem Svatomartinské a datem ročníku na hrdle láhve.
Pokud se chcete dozvědět odkud se svatý Martin vzal, nebo jak se slaví jinde v Evropě, doporučujeme článek v listopadovém čísle My50+, 11/202.