Text: Lenka Náměstková
Tělo – malé, velké, tlusté, tenké – každé je naprosto geniální!
Ten zázrak života, kterým tělo bezesporu je, je v dnešní době již dopodrobna prozkoumán. A přesto, čím více toho objevujeme, tím více žasneme a jsme udiveni nezměrnou funkčností celého soukolí. Naše těla se totiž umí opravovat! Samozřejmě za předpokladu, že jim k tomu poskytneme určité podmínky.
V těle totiž nemáte ruku zvlášť, nohu zvlášť. Musíte ho brát jako celek. A na to se v dnešní době hodně zapomíná. Každý lékař má svou specializaci, což je na jednu stranu dobře. K tomu, aby dělal dobře svou práci, musí být obeznámen s obrovským množstvím informací. Ale tím však řeší jen ten jeden problém, který ale je v zásadě již jen vyústěním příčin, které jsou často někde úplně jinde, než řeší ten daný lékař.
Nikdo ale nezná vaše tělo lépe než vy. Pojďme se tedy maličko vrátit k nám samým a vysvětleme si, co pro sebe můžeme udělat, abychom ho udrželi ve zdraví a v kondici.
Především je třeba ho začít poslouchat. Ale umíme to ještě v 21. století? Neztratili jsme se někde během cesty vývoje? Známe jeho potřeby? Když vezmeme jednuze základních věcí, jakou je třeba způsob stravování. Když se rozhlédneme kolem, co vidíme? Spousty lidí, kteří trpí nadváhou a vlastně neví, jak se to stalo.
Že nadváha tělo ničí, víme dobře. Každý kilogram navíc působí jeho větší opotřebování a větší nároky na jeho opravy.
A co s tím děláme? Hledáme diety a doporučení, jak z toho začarovaného kruhu ven.
Jedním z mýtů je například to, že máte jíst pravidelně každé 3 hodiny.
S tímto si dovolím nesouhlasit. Naše těla jsou sestrojena úplně jiným způsobem, než aby se stravování odvíjelo pouze od metabolismu sacharidů. Velmi důležitou roli hrají také metabolismy tuků a bílkovin. A nejde je od sebe oddělovat.
…
Celý článek si můžete přečíst n čísle 4/2020 My50+