V ZUBAŘSKÉM KŘESLEBEZ STRESU A BEZ BOLESTI

Milé čtenářky, připravili jsme pro vás několik článků ze zubního prostředí, věnujících se specifickým obtížím v dutině ústní, typickým pro zralejší věk.

Postupně si projdeme nejčastější problémy, se kterými se můžeme potýkat. Obtíže s parodontem nebo odhalenými krčky, způsoby náhrady ztracených zubů, ale i to, jak je možné vylepšit vzhled zralých zubů. Ukážeme si, jaké jsou v těchto případech možnosti řešení, která současná stomatologie nabízí. Věnovat se budeme i šetrnému způsobu bělení, které zuby nepoškozuje a dodá vašemu úsměvu mladistvý vzhled. 

ZAČNĚME ALE HEZKY OD ZAČÁTKU…

Jistě se shodneme na tom, že základem kvalitního a pěkného chrupu je prevence. Je vždy lepší problémům předcházet, než je pak za nemalého vynaložení času a financí řešit.

ZÁKLADEM KVALITNÍHO A PĚKNÉHO CHRUPU JE PREVENCE. JE VŽDY LEPŠÍ PROBLÉMŮM PŘEDCHÁZET, NEŽ JE PAK ZA NEMALÉHO VYNALOŽENÍ ČASU A FINANCÍ ŘEŠIT.

Pravidelné zubní prohlídky byste měly absolvovat 2x ročně. Bohužel se ale často setkávám s tím, že i když pacientky pravidelně na preventivní prohlídky chodí, stejně mají chrup v žalostném stavu. 

Na vině může být jednak nedokonalé ošetření, které je pozůstatkem dob minulých, ale i to, že velké procento zubních lékařů nemá chuť a energii se dále vzdělávat a sledovat moderní technologie.

JAK POZNAT DOBRÉHO ZUBAŘE OD TOHO ŠPATNÉHO? 

Vezměme například sousedovic Milušku, která nedá dopustit na MUDr. Zoubka. Pan doktor je na ni pokaždé příjemný a taaakhodný. Vlastně jí nikdy nic pořádně nedělal, a když ho poprosila, tak jí dal i tu injekci. Sice Miluška sotva ukousne vánočku, a když se usměje, tak se leknou i otrlí kamioňáci, ale na pana doktora nedá dopustit. Tak toto není to správné měřítko. 

Pojďme se podívat na to, co bychom měly od preventivního lékařského ošetření správně očekávat. 

1. CELKOVÝ ZDRAVOTNÍ STAV

Lékař by měl především dbát na to, abyste pravidelně na preventivní prohlídky vůbec chodily. VŽDY by se vás měl vyptat na změnu celkového stavu – nová onemocnění, vývoj stávajících onemocnění, změny v lécích, které užíváte a v neposlední řadě také na alergie. Jestli staré nevymizely nebo nepřibyly nějaké nové. Mnoho celkových onemocnění má totiž své projevy i v dutině ústní. Například rakovina prsu velmi často metastázuje do čelistních kostí a zubař je často jediný, kdo tyto metastázy odhalí. Ano, je to tak, zubní lékař – i když by k tomu název oboru trochu sváděl – neléčí pouze zuby, ale zabývá se celou dutinou ústní – hrdlem, jazykem, sliznicemi, slinnými žlázami, čelistním kloubem a samozřejmě i zuby. Zde je mnohem výstižnější výraz „stomatolog“ neboť „stoma“ jsou latinsky ústa. Ale pro zjednodušení zůstaňme u zažitého výrazu „zubař“. 

2. KONTROLA ÚSTNÍ DUTINY

V další fázi by měl lékař přistoupit k samotné prohlídce. Vyšetření dnes probíhá standardně vleže, kdy lékař sedí za hlavou pacienta 

a má jeho hlavu jakoby v klíně. Lékař ošetřující vsedě – čelem k pacientovi nebo ve stoje, nemá šanci do úst pacienta pořádně vidět a odhalit případné problémy. Výjimkou jsou stomatochirurgové, kteří se ve stoje mohou lépe zapřít. Ideálně lékař používá při vyšetřování i zvětšovací techniku – lupové brýle nebo zubní mikroskop.Nejdříve prohlédne sliznice – pátrá
po otlacích….

Celý článek si můžete přečíst v čísle 2/2020 My50+

About The Author

You May Also Like

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *