VE STYLU HYGGE

Ať už za okny fičí ledový vítr nebo padají provazy deště, vy sedíte uvnitř v pohodlném křesle, zachumlaná v měkké dece a užíváte si příjemnou vůni teplého čaje, na jehož hladině se odráží tlumené světlo svíček.

Od okamžiku, kdy se v regálech českých knihkupectví poprvé objevila kniha Meika Wikinga s názvem „Hygge, prostě šťastný způsob života“, uplynuly již téměř tři roky. Bylo to poprvé, kdy se tento původem dánský termín dostal výraznějším způsobem do povědomí českého a vlastně i celosvětového publika. Útlá knížka s nenápadnou obálkou ozdobenou severskými folklórními motivy se velmi rychle stala bestsellerem. Přispěl k tomu, abychom se alespoň na chviličku zastavili a zkusili si o trošku více užívat drobných radostí. 

Dánové patří v každoročních průzkumech mezi jedny z nejšťastnějších národů. Není pochyb o tom, že za svůj spokojený životní styl vděčí tamní obyvatelé celé řadě společenských, kulturních i ekonomických faktorů. Celosvětovým symbolem dánského přístupu k životu se však v posledních letech stala právě filosofie hygge.


Hygge znamená být k sobě laskavý, dopřávat si potěšení
a s požadavky zdravého života to moc nepřehánět.“


Hygge nás učí především zpomalit, užívat si drobných každodenních radostí a aktivně vytvářet prostor, ve kterém se cítíme příjemně a pohodlně. A to jak v doslovném, tak v metaforickém smyslu. Pojďme nyní společně malinko poodkrýt tajemství tohoto pozitivního životního postoje a přiblížit si, jakým způsobem můžeme atmosféru hygge vytvořit i u nás doma. Není totiž žádným tajemstvím, že prostředí, které nás obklopuje, působí na naši psychiku a emocionální stav. Tím, že ve svém domově vytvoříme malý chrám hygge, snadno přeneseme tento emoční stav i do naší mysli.   

Myslete na vlastní potřeby, záliby a koníčky

Ať už za okny fičí ledový vítr nebo padají provazy deště, vy sedíte uvnitř v pohodlném křesle zachumlaná v měkké dece a užíváte si příjemnou vůni teplého čaje, na jehož hladině se odráží tlumené světlo svíček. Tak nějak bychom mohli ve stručnosti popsat atmosféru, které chceme v rámci hygge docílit. 

Abychom si mohli užít pozitivních přínosů, které nám hygge nabízí, nemusíme hned přistoupit k výrazné změně současné podoby našeho domova. Stačí doplnit pár maličkostí a vytvořit si pro sebe příjemný a klidný koutek, kde můžeme v klidu odpočívat a užívat si času, který věnujeme jenom samy sobě. 

Hygge je totiž především o harmonii, nikoli o dodržování pravidel a pouček

Hlavní zásadou, které bychom se při vybavování našeho domova ve stylu hygge měly držet, je myslet na své vlastní potřeby, záliby a koníčky. Ráda si po dlouhém dni odpočinete s knihou? Pak si pro sebe vytvořte kouzelný a útulný čtecí koutek. Dáte raději přednost popovídání s partnerem nebo rodinou u skleničky vína? Pořiďte si krásné neobvyklé sklenice nebo pohodlné židle k jídelnímu stolu. A velký dekorační tác, který můžete průběžně zdobit svíčkami, sušenými nebo živými květinami a jinými drobnostmi, které vám vykouzlí úsměv na rtech. 

postel se světýlky v pozadí, vpředu hrnek s kávou a rozložená kniha

Pokud vás nejvíce potěší bublinková koupel, poohlédněte se po doplňcích a dekoracích, které vám pobyt v horké lázni zpříjemní. Mezi drobnosti, které by vám neměly chybět, patří například různé vonné soli nebo oleje do koupele. Skvělý je také speciální servírovací tác se systémem umožňujícím přichycení na vanu nebo relaxační náladové osvětlení v podobě LED světýlek nebo svíček.

Jak na hygge, pokud na sebe nemáte čas?

A pokud Vás představa vytvoření si vlastního relaxačního koutku láká, ale máte pocit, že na sebe nemáte vůbec žádný čas a vlastně tedy ani nevíte, jak by takový koutek měl vypadat, nezoufejte. Doplňte váš domov o pár typických doplňků ve stylu hygge, jakými jsou například svíčky, aromalampy, řetězy led světýlek nebo dekorační polštářky a přehozy s dlouhým vlasem. 

Uvidíte, že atmosféra pohody, která ve vašem domově zavládne, vám postupně pomůže zpomalit, a nějaký ten čas navíc si pro sebe najít. Věnujte pozornost tomu, co vám dělá radost a co vám pomáhá dobít ztracenou energii.

Typické doplňky a estetika stylu hygge

Hygge vychází  ze severské estetiky, je tedy asi nejblíže skandinávskému a bohémskému stylu. Typické prvky navozující příjemnou hygge atmosféru však můžeme zařadit do jakéhokoli interiéru. Ačkoli nejobvyklejšími a pro tento styl příznačnými barvami jsou různé odstíny bílé, lněné bílé, krémové a světle šedé, v první řadě bychom se měli snažit respektovat již existující barevnou paletu našeho domova. Hygge je totiž především o harmonii, nikoli o dodržování pravidel a pouček. 

Z materiálů nám nejlépe poslouží přírodní tkaniny, dřevo, juta, keramika a kamenina. Zajímavým oživením jsou ručně vyráběné dekorace a užitné předměty. Zejména v podzimních a zimních měsících bychom jistě neměli šetřit textiliemi.


Romance v duchu HYGGE rozjasní zachmuřené dny nejen obyvatelům upadajícího městečka, ve kterém se děj odehrává, ale i čtenářkám, které mají rády horkou čokoládu, zatažené závěsy, příjemné osvětlení a chvilky pod teplou dekou, kdy se mohou začíst do knihy, která jim přinese pohodu a pocit štěstí. Prostě pozitivní milostný příběh pro všechny.


Zajímavého efektu docílíme, budeme-li vrstvit různé barvy, textury a vzory. Pro hygge je specifický také velký důraz na předměty každodenní potřeby. Káva z hezkého kameninového hrnečku jistě chutné lépe, než káva z reklamního hrnku s oprýskanou barvou. A pokud budete chtít koncept doladit do posledního detailu, můžete zvážit například použití designových dávkovačů mýdla ve sprše. Nebo vyladění kuchyňských utěrek do tlumených přírodních barev. 

Ať se už rozhodnete vnést atmosféru hygge do vašeho domova jakýmkoli způsobem, důležité je, aby vás výsledný interiér těšil a naplňoval pocitem pohody a spokojenosti. 

Text: Kateřina Kunzendorfer, My50plus, 4/2020

About The Author

You May Also Like