Urban Jungle – život v zeleni

Zelená oáza klidu, nikdy nekončící léto a osvěžující zastavení v každodenním shonu. To jsou hlavní pocitové prvky, která přináší styl Urban Jungle.

Ačkoliv uplynulo již téměř deset let od doby, kdy se interiéry zařízené v duchu Urban Jungle staly hitem, popularita tohoto stylu neupadá. Právě naopak. Zelená vlna 
se postupně převalila z amerického kontinentu i do Evropy, kterou zaplavila s nebývalou intenzitou. 

Větší kontakt s přírodou, uklidňující účinky zeleně a uvolněný, ve své podstatě tak trochu bohémský styl, si získává čím dál tím více srdcí. Pojďte se s námi podívat, jak si tutopříjemnou a uvolněnou atmosféru vytvořit u vás doma!

ROSTLINY SLUŠÍ KAŽDÉMU INTERIÉRU

Jak co nejrychleji vytvořit atmosféru tropické džungle? Hádáte správně! Hlavním prvkem, 
který nesmí chybět v domově zařízeném ve stylu Urban Jungle, jsou právě rostliny. Pokud pro vás péče o pokojové rostliny nepředstavuje příjemný relax nebo častěji cestujete, volte tučnolisté pokojovky, sukulenty nebo některý z důmyslných samozavlažovacích systémů.

Rozumět si budete zcela jistě i s popínavými filodendrony, voskovkami 
a dalšími nenáročnými druhy. Pokud mátepochybnosti ohledně náročnosti rostlinky, 
která vás oslovila, neváhejte si jít pro radu do nejbližšího květinářství. Zcelajistě vám 
s výběrem ochotně poradí.


Sada 2 závěsů na květináč Esschert Design Scandi, ø 24 cm

Cena: 1 290 Kč


VYUŽIJTE NAPLNO BARVY, TVARY A TEXTURY

Prvním kritériem při výběru vhodné rostliny jsou bezpochyby její požadavky 
na intenzitu světla, vlhkost vzduchu a odolnost vůči průvanu. Pro každý typ stanoviště můžeme nicméně najít celou řadu vhodných druhů. To nám umožňujerostliny mezi sebou vhodně kombinovat tak, abychom 
dosáhli zajímavého a neotřelého efektu. Nebojte se experimentovat. 

Skupiny rostlin s odlišnou velikostí a zbarvením listů, nebo výrazně kontrastním tvarem 
vypadají skvěle a dodají každému interiéru na zajímavosti a mnohovrstevnatosti. 
Jedno ze základních pravidel interiérových designérů aarchitektů zní: 

Chcete-li vytvořit harmonicky působící skupinu složenou z různorodých předmětů, ujistěte se, že mají alespoň jednu společnou vlastnost.

Tou může být v tomto případě například kresba listů, fakt, že všechny rostliny ve skupině jsou sukulenty, případně design květináče.

Speciální paravan Harper od značky WOOOD poskytuje nejen soukromí, ale může být dekorativním doplňkem vašeho interiéru. Harper může například sloužit k zakrytí části místnosti, ale také jako dělící prvek. 

Cena: 2 750 Kč

NEZAPOMEŇTE NA DOPLŇKY

Ačkoli rostliny nesmí v interiéru zařízeném ve stylu Urban Jungle chybět, nejedná se o jediné prvky, které nám mohouatmosféru městské džungle přiblížit. Významnou roli 
zde hrají i doplňky a dekorace.

Ve své nejpůvodnější podobě má Urban Jungle nejblíže k bohémskému stylu

Je z podstaty nekomplikovaný, pracuje s etnickými nebo tropickými motivy, nebojí se 
výrazných a intenzivních barev.Budete-li chtít dosáhnout klasické atmosféry Urban Jungle, oprašte starší terakotové květináče s patinou, zarelaxujte si přivýrobě macramé, 
případně se poohlédněte po ethno polštářcích se střapci.

Klasickému Urban Jungle interiéru polichotí i perský koberec po rodičích, zajímavá keramická soška, 
nebo světelný řetěz.Cítíte to také?Vůně dálek …

PŘIZPŮSOBTE SVOU ZELENOU OÁZU STYLU VAŠEHO DOMOVA

Ačkoli je hnutí Urban Jungle od dob svého vzniku spojeno především s bohémským stylem, zelené oázy se čím dál tím více rozrůstají i v domovech zařízených v úplně jiném duchu. Můžeme se tak setkat se skandinávskou, provence nebo futuristickou městskou džunglí.

I takto koncipované interiéry se mohou proměnit v zelenou oázu, pokud budeme citlivě vybírat. Domovu ve skandinávském stylu budou slušet sukulenty, tchýnin jazyk, svícník, nebo sophora. Základem je vybrat rostlinku, která má dramatický a výrazný tvar, ale není příliš rozvětvená a bujná.

Interiéru zařízeném v duchu Provence nejvíce prospěje olivovník,kopretina, levandule, 
případně citrusy. Zajímavý akcent, který přinese lehkost a dynamiku do Provence interiéru, ale může zprostředkovat jakákoli rostlina, na kterou s největší pravděpodobností narazíte během dovolené na jihu Francie. 

Modernímu stylu bude nejlépeodpovídat pryšec, pilea nebo dracena. Počet rostlin, 
kterými vybavíme moderní interiér, bude v porovnání s jinými styly skromnější. Budeme snažit vybírat větší solitérní rostliny, které budou korespondovat s použitou barevnou paletou. Nemusíme se však ale bát ani výraznějšího kontrastu.

Text: Kateřina Kunzendorfer


Článek si můžete přečíst v čísle 3/2020 My50+

Na veškerá vydání časopisu My50+ se vztahuje zákaz kopírování a svévolného šíření na základě Zákona 121/2000 Sb. o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon). Porušení tohoto zákazu podléhá trestnímu řízení.

About The Author

You May Also Like