Životopis je vaše vstupenka na pracovní pohovor.
Je to sumář vašeho vzdělání, zkušeností, schopností a dovedností.
Je to podklad, který zasíláte personalistovi, pokud se u něj hlásíte na volnou pracovní pozici. Je to vaše vizitka, skrze kterou se snažíte zaujmout, abyste ukázala, že se na vypsanou pozici hodíte. Na základě vašeho životopisu se personalista rozhoduje, zda vás pozve k pracovnímu pohovoru nebo dá přednost jinému kandidátovi.
Co by mělo být součástí životopisu?
V první části uveďte své osobní a kontaktní údaje, jméno a příjmení, telefon a email. Emailová adresa by měla být reprezentativní, například vaše jméno a příjmení apod. Vyhněte se nevzhledně vyhlížejícím adresám, jako jsou zdrobněliny jmen.
Druhou část životopisu můžete využít pro své představení. Toto představení by mělo být dlouhé jen pár vět a je to vaše příležitost, ukázat personalistovi kdo jste, co děláte, co hledáte a kam směřujete. V další části uveďte své vzdělání, zkušenosti a schopnosti. Jako první jsou nejčastěji uváděné pracovnízkušenosti.
Výjimku tvoří studenti či čerství absolventi, kteří zatím sbírají první praxi a jejich vzdělání je pro ně význačnější. Uvádějte název firmy a pracovní pozice, od kdy do kdy jste na pozici pracovala a obsah pozice. Tedy co jste na pozici vykonávala za činnosti, za co jste byla zodpovědná, co jste se naučila, případně s jakými programy jste pracovala (například účetní systémy apod.). Začněte vždy vaším posledním zaměstnáním a postupujte sestupně k vaší první praxi.

Životopis se snažte psát na míru pracovní pozici, i výše uvedené údaje vyplňte dle pozice, na kterou se hlásíte. Naopak informace, které s pozicí nesouvisí ani vzdáleně, můžete vynechat. Vezměte si k ruce inzerát a vyhledejte si požadavky na kandidáta a další klíčová slova, která inzerát obsahuje.
Celý článek si můžete přečíst v dubnovém čísle My50+ , 4/2021