20 nápadů na novoroční předsevzetí

Každý rok je to podobné. S blížícím se přelomem starého roku trochu bilancujeme a přemýšlíme o tom, co jsme měly nebo chtěly udělat, a z nějakého důvodu se to nepovedlo. A tak, s velkou dávkou odhodlání, sedáme ke stolu, bereme papír a tužku a začínáme sepisovat předsevzetí na nový rok. S nadějí, že tentokrát to dáme… No, tak aspoň na 80%… ale i polovina by byla fajn.

Hlavou se nám ale honí stále stejné věci: Zhubnout. Odpojit se od sociálních sítí. Přestat pít každý večer sklenku vína… Jsou to dobré cíle, ale dost velké, a ruku na srdce – vyžadují velkou dávku odhodlání a sebezapření. Na startu našich změn potřebujeme něco jednoduššího, co nás nakopne a dodá sebedůvěru ke splnění velkých cílů, po kterých už léta pokukujeme. Pojďme to zkusit letos trochu jinak. Zkusme si nastavit malá předsevzetí, třeba i krátkodobá, jejichž plnění pro nás bude radostí. Máme pro vás pár tipů, kterými se můžete inspirovat.


Zkuste něco nového

Vyzkoušejte něco, po čem už dlouho toužíte, ale nevěříte si, že to dokážete. Je jedno, jestli to bude malování, hraní na hudební nástroj nebo nový druh sportu. Otevřete novým zážitkům, které by vás mohly překvapit.

Vytvořte si čas a prostor pro relaxaci

Vydělte si v průběhu týdne časové rozpětí, během kterého se budete věnovat jen sama sobě. Ať už ho využijete na návštěvu wellness, zaboříte se do měkkého křesla s oblíbenou knihou nebo obsadíte kuchyňskou linku a budete vymýšlet nové recepty, měl by to být čas, kdy hodíte za hlavu všechny starosti a načerpáte energii do dalších dní.

Sáhněte po opravdové knize

Ve dnešním světě elektroniky může být snadné nechat se strhnout davem a místo čtení klasické knihy koukat do displeje. Problém je v tom, že modré světlo, které tato zařízení vyzařují, může výrazně narušit váš spánek. Zlepšete svůj spánkový režim a náladu, odložte elektroniku a sáhněte po opravdové knize!

Jděte někam, kde jste nikdy nebyla

Vykročte ze své komfortní zóny a udělejte něco odvážného. Je to dobré pro duši a nutí vás učit se novým věcem. Předsevzetím které výsledky dovede za dobrodružstvím, i kdyby to mělo být jen do okolí, kde jste to neměla čas nikdy prozkoumat. Nebo se vydejte dál. Kupte letenku a navštivte některé z evropských měst. Prostě jen tak, sama pro sebe.

Napište si každý den jednu věc, za kterou jste vděčná

Zakončete každý večer s vděčností a budete se cítit lépe, když položíte hlavu na polštář. V rychlém sledu každodenních událostí zapomínáme na pocit vděčnosti. Zastavte se na chvilku, abyste měla možnost si uvědomit, že ve svém životě máte mnoho drobností, za které můžete být vděčná. Takové uvědomění nám pomáhá prožívat další dny v mnohem větší pohodě.

Vzdělávejte se

Nikdy není pozdě na vzdělávání. Mrkněte na nabídku zajímavých kurzů nebo workshopů a posuňte své mentální hranice zase o kousek dál.

Buďte k sobě laskavá

Často se snažíme se být k ostatním milí, ale samy sebe neúnavně kritizujeme. Je čas s tím přestat. Vezměte si blok a napište všechny věci, vlastnosti a dovednosti ve kterých jste prostě skvělá! Určitě jich objevíte spousty. Tak se nezapomeňte pochválit a být k sobě laskavá.

Kupujte méně plastu

Buďte si při nakupování více vědoma toho, co kupujete. Plast je součástí každodenního života mnoha lidí, ale není to skvělé pro životní prostředí. Znečišťuje naše oceány, ničí Zemi a ubližuje zvířatům. Je to jednoduché. Začněte používat opakovaně použitelné lahve, tašky, příbory a misky. Pořiďte si plátěnou tašku na nákup a zkuste bezobalové nakupování. Je to docela zábava, když si do vlastních nádob odsypáváte přesně to množství, které potřebujete vy.

Rozmnožte svou oblíbenou pokojovku

Nemusíte být vášnivou zahradnicí, abyste mohla pěstovat pokojové květiny. Je jen málo bytů a domů, kde nenajdete žádnou rostlinu. Zkuste některou z těch vašich namnožit a obdarovat jimi kamarádky. Je to zábava a určitě uděláte někomu radost.

Odstraňte negativitu

Kdy jste se naposledy cítila v pohodě a dobré náladě při sledování televize? Nemáte pocit, že při každodenním sledování zpravodajství a krimiseriálů vás přepadá smutek, stres nebo špatná nálada? Dejte si předsevzetí, že omezíte sledování zpráv jen na to nejdůležitější a raději si pusťte nějaký příjemný film nebo si zahrajte s dětmi společenskou hru.

Pravidelně dělejte očistu emailové schránky

Děsí vás počet nepřečtených zpráv ve vaší emailové schránce? Většinou se jedná o sdělení, o která ani nestojíte. Zůstaňte nad věcí a pravidelně si během týdne vyčistěte svou doručenou poštu.

Choďte dřív spát

Spánek je v životě stejně důležitý jako voda. Dopřejte si pravidelně spánek, který je dostatečně dlouhý a ničím nerušený. Je důležitý pro krásu, zdraví i psychickou pohodu. A v neposlední řadě i pro mozek – lépe vám to bude myslet a vaše vitální funkce budou na vrcholu.

Šiřte dobro

Udělal pro vás někdo v poslední době něco hezkého? Rok 2023 je skvělý čas udělat něco hezkého pro druhého. Možná někomu zaplatíte kávu ve Starbucks nebo koupíte jídlo pro bezdomovce. Přijímejte dobré věci a také je šiřte.

Mluvte méně, poslouchejte více

Umět naslouchat je svým způsobem umění. Dobré věci se kolem nás dějí pořád a snadněji si jich všimneme, když budeme trávit více času posloucháním.

Posílejte více psaných pozdravů

Udělejte někomu příjemný den srdečným přáním. Ať už ho píšete jako poděkování, přání k narozeninám nebo popřejete hezké svátky, vězte, že přání v poštovní schránce potěší o mnoho více než email nebo SMS.

Předsevzetí naučit se říkat NE

Pokud se považujete za člověka, který potěší lidi, víte, jak těžké může být občas říct druhým ne. Ale naučit se, jak jemně nastavit hranice, může ve skutečnosti zlepšit vaše vztahy se sebou samým a lidmi, na kterých vám záleží. Také vás to osvobodí, abyste se mohli soustředit na věci, na kterých vám opravdu záleží, ať už jsou jakékoli.

Zvolte vždycky schody

Žijeme v uspěchaném světě. Výtahy, eskalátory a dokonce i chodníky ve stylu dopravníkových pásů na letištích se zdají být nejlepší možností, jak se dostat z bodu A do bodu B. Tyto všechny vymoženosti dnešní doby vás však okrádají o kvalitní kardio, takže – pokud je vaše tělo fyzicky schopné – zvolte schody.

Nechte se zlákat trendem pečení domácího chleba

Už jste vyzkoušela pečení čerstvého domácího chleba? Pokud jste ještě nezadělala nějaké těsto, není lepší čas než v novém roce 2023 na to, abyste se do toho pustila. Budete šokována novou chutnou pochoutkou, kterou můžete vyrobit od začátku. Prostě není chleba jako chleba!

Jezte více zeleniny

Slyšíme to stále a znovu. Již od doby našeho dětství. Stále a znovu. Takže jak to je? Jezte více zeleniny! Ať už je získáte v místním obchodě s potravinami nebo na farmářském trhu, je tou nejlepší formou, jak svému tělu prospět. Toto předsevzetí dává smysl. A to doslova od hlavy až po paty. Zeleniny prostě nikdy není dost.

Pečujte o přátelství

Zaveďte si pravidelný den na setkávání s přáteli. Je jedno, jestli to bude jednou měsíčně nebo třikrát týdně. Udělejte to tak často, jak vám to vyhovuje a kolik času si můžete dovolit na přátele vydělit. Šetřit ale není třeba. Choďte pravidelně do kavárny, nebo společně poznávejte nová místa, háčkujte nebo vyšívejte… dělejte co vás napadne. Ve společnosti lidí, které máte ráda vás všechno bude bavit víc.


About The Author

You May Also Like

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *