Popel z krbu využijte na zahradě

Dřevěný popel (na rozdíl od uhelného) může být skvělým doplňkem zahrady. Obsahuje vysoké množství vápníku a především draslíku, který je nezbytný pro dobré prospívání většiny rostlin. Posiluje rostlinné pletivo, stará se o lepší vstřebávání vody a živin v rostlinách.

Ať už máte kyblík dřevěného popela z krbu, kamen nebo grilování, určitě ho nevyhazujte do popelnice, ale raději zužitkujte na své zahradě.

Zvyšování pH půdy

Dřevěný popel je složením podobný vápnu (uhličitan vápenatý), který se používá ke zvyšování pH půdy. Na rozdíl od vápence, kterému může změna pH půdy trvat 6 měsíců i déle, je dřevěný popel rozpustný ve vodě, a pH půdy mění rychle. Pokud chcete zvýšit pH vaší půdy tímto způsobem, doporučené dávkování je zhruba dvojnásobek hmotnosti popela, než je doporučeno pro vápenec.

Popel nikdy nepřidávejte k borůvkám, azalkám a rododendronům.

Kdy dřevěný popel použít a kdy ne

Pokud má vaše půda pH 7,5 nebo vyšší, přidání popela se nedoporučuje. Stejně tak ho nedávejte do půdy, kde chcete pěstovat brambory. Vysoké pH v půdě u těchto plodin může způsobovat strupovitost brambor nebo podpořit plíseň. Nemá smysl ho šířit rovněž kolem kyselomilných rostlin, jako jsou borůvky, azalky či rododendrony.

Naopak skvělým hnojivem jsou pro rajčata. Ty draslík přímo milují a pokud jim ho dopřejete v této formě, odvděčí se vám bujným růstem a vysokou plodností.

Přidejte popel do hromady kompostu

Dřevěný popel je skvělým doplňkem do kompostu, protože obsahuje většinu živin, které rostliny potřebují. Pokud ho ale máte hodně, nepřidávejte ho všechen najednou. Přílišné zvýšení pH ovlivní práci bakterií a červů. Je lepší ho přisypávat postupně.

Pokud máte tendenci kompostovat hodně kyselého materiálu, jako je odpad z ovoce, popel pomůže udržet kompost na nižším pH a sníží potřebu pozdějšího vápnění pozemků se zeleninou.

Přímé přidávání popela do půdy

Popel můžete přidávat do půdy nejen na jaře a na podzim, ale prakticky kdykoli je k dispozici. Kořenová zelenina, jako je mrkev, pastinák, hrášek a fazole (lusky mají lepší váhu a barvu) a ovoce, to ocení i během růstu. Dejte při aplikaci pozor, aby se popel dostal na listy a stonky vašich rajčat.

Při přímém přidávání popela k rostlinám neaplikujte velké množství popela do jednoho místa. V tom případě riskujete převápnění této oblasti a poškození okolních rostlin.

Máte-li ho opravdu hodně, nebojte se posypat také trávník. I jemu prospěje.

Bojovník proti škůdcům

Sypání popela přímo na půdu také odradí slimáky a hlemýždě. Nevýhodou je, že funguje pouze pokud je suchý. jakmile se namočí, tento efekt bohužel zmizí. Dejte při aplikaci pozor, aby se popel dostal na listy a stonky vašich rajčat. abyste předešli nechtěnému poškození.

A několik rad na závěr

Nikdy nedávejte na zahradu horký dřevěný popel, protože je nebezpečný pro vaše křehké rostliny a navíc riskujete požár. Před použitím jej proto vždy nechte zcela vychladnout.

Popel neaplikujte za větrného počasí a používejte ochranu očí, rukavice a klidně si nasaďte i respirátor. Před výsadbou rostlin ho je důkladně zamíchejte do půdy. Po aplikaci odstraňte veškerý popel, který se usadil na aktivně rostoucích rostlinách, abyste zabránili spálení listů.

About The Author

You May Also Like

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *