Březen je nejlepší doba k nákupu a přípravě semen. Pravděpodobně už jste pořádně prohlídli všechny stojany se semeny, která se už od února v různých obchodech nabízí. A zřejmě už doma máte pěknou zásobu všech různých semínek, a jenom čekáte až se příroda umoudří, a budete moct vyrazit na zahradu. Poradíme vám jak se na to připravit, aby vaše semínka rostla jako z vody.
Nákup a uskladnění semen.
Semena nakupujeme vždy včas, zvláště semena těch druhů, které musíme vysévat brzy z jara. Semena ze specializovaných prodejen, mívají zaručenou klíčivost a datum bývá vytištěn na konci sáčků. Ale to už jistě jako zkušené zahradnice víte.
Jestliže jste se nechala unést, nakoupila všeho víc, než spotřebujete, nic se neděje. Stačí semínka vhodně uskladnit a vydrží vám na příští rok. Držte se však dvou hlavních zásad.
1/ Semínka uchovávejte v suchém prostředí., aby neplesnivěla. Uložte je například do uzavřených sklenic nebo do sáčků z polyetylénové fólie, aby nepřijímala vlhkost ovzduší.
2/ Semena pro uskladnění na delší dobu, dobře vysušte a skladujte při nízkých teplotách. Ideální je do 10 stupňů.
Popel z krbu využijte na zahradě
Dřevěný popel (na rozdíl od uhelného) může být skvělým doplňkem zahrady. Obsahuje vysoké množství vápníku a především draslíku, který je nezbytný pro dobré prospívání většiny rostlin. Posiluje rostlinné pletivo, stará se o lepší vstřebávání vody a živin v rostlinách.
Jak je to s klíčivostí starších semen?
Postupem času semínka zestárnou a ztrácí schopnost vyklíčit. Ale tato ztráta schopnosti je u každého druhu semen různá. Klíčivost 2 až 3 roky má například cibule nebo petržel. Většina zeleniny jako košťáloviny, mrkev nebo špenát, si uchovávají klíčivost 3 až 5 let. A například rajčata, okurky nebo tykve dobře klíčí ještě po 8 letech.
Díky zjištění klíčivosti lépe odhadnete jejich množství pro hustotu výsevu. Aby se nám nestalo, že při nízké klíčivosti budeme mít řádek na záhonu poloprázdný. Ke zjištění klíčivosti nám postačí malá miska nebo talířek,
na který dáme savý papír nebo buničitou vatu. Papír nebo vatu navlhčíme, a rozložíme na ni určitý počet semen. Dobré je překrýt mističku průhlednou fólií, abychom udrželi vlhkost.
Posléze, až semínka vyklíčí, uvidíme, zda můžeme vysévat podle standardních postupů nebo přidat na množství. To podle toho, jak vysokou klíčivost semena mají.
Podpoření klíčivosti
Aby nám semínka rychleji a snáze vzešla, existuje několik způsobů, jak klíčivost podpořit. Tradiční způsob úpravy semen před setím je jejich máčení, nebo kropení vlažnou vodou. Díky tomu semena nabobtnají a probudí se. Před setím je nechte mírně oschnout. Při vysévání potom pamatujte na to, že naklíčená semena nesmíme vysévat do suché půdy. Klíčky by jinak zaschly a rostliny nevzešly.
Je ověřené, že v porovnání se suchými semeny vzchází takto naklíčená semena až dvojnásobně. Můžete zkusit také metodu prohřívání semen. Semínka prohříváme ještě před máčením nebo nakličováním, a to většinou proudem vzduchu o teplotě 40° až 50° po dobu asi 2 hod. Můžete také umístit sáček se semeny na 2 hodiny pod rozsvícenou stolní lampu. Prohřívání se vyplácí nejlépe u semen, jako jsou okurky, melouny nebo rajčata. Tato metoda má příznivý vliv nejen na růst rostlin, ale podporuje také dobré nasazení květů a plodů.
Multitasking je chiméra
To, že my ženy jsme schopny dělat několik věcí najednou, je hlavně o rychlém přenášení pozornosti a dobré krátkodobé paměti. A také typově odlišné činnosti.
Jarovizace semen.
Jarovizace semen je vlastně takové probuzení semen. Probíhá tak, že semena nejprve navlhčíme a uložíme do teplého prostředí, a potom je následně krátkodobě podchladíme.
To můžeme udělat například uložením na jeden až dva dny do chladničky. Jarovizací zvyšujeme biologickou hodnotu některých druhů zeleniny. Krásně funguje například u rajčat. Pozor však na semena cibule, kedluben nebo celeru. Na těch jarovizaci neprovádíme, protože bychom tím podpořili jejich vybíhání do květu.